Sbírání dešťové vody je v USA nezákonné. Bude na příděl i vzduch?
Autor: -abb- | Publikováno: 30.07.2010 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
V několika státech USA je jednotlivcům zakázáno sbírat dešťovou vodu. Prý proto, že jim nepatří. Na podivné oklešťování občanských svobod upozorňuje webový magazín NaturalNews.com.

V několika státech USA je jednotlivcům zakázáno sbírat dešťovou vodu. Prý proto, že jim nepatří.

Na podivné oklešťování občanských svobod upozorňuje webový magazín NaturalNews.com.

Mnoho svobod, které si ve Spojených státech užíváme, eroduje postupně s tím, jak se tato svobodná země postupně zotročuje, píše autor článku.

Následující omezení ale útoky na lidské svobody povyšuje na mnohem vyšší úroveň, upozorňuje.

Mnoho západních států USA, včetně Utahu, Washingtonu, Colorada a dalších, mají už poměrně dlouho uzákoněn zákaz shromažďování dešťové vody ze strany jednotlivců.

Jakkoli to zní bizarně, zákon, který zakazuje manipulovat s vodou, která vlastníkům spadne na jejich domy nebo pozemky, je už ve sbírkách zákonů nějaký čas, v některých případech i sto let.

Veřejnost se ale o nich začala dozvídat až z nedávných případů, kdy na zemi udeřila sucha a ožily nápady, jak vodu uchovávat. Teprve tehdy někteří živnostníci zakusili obtíže kvůli zákonu, o kterém nikdo příliš nevěděl.

Článek uvádí příklad jednoho z nich, Marka Millera, který si nechal zkosntruovat velký systém na shromažďování dešťové vody, kterou chtěl využívat k mytí automobilů. Teprve tehdy zjistil, že by takové počínání bylo protizákonné.

Třebaže je tento typ shromažďování vody v Utahu, kde je déšť vzácný, logické, podle zákona jde o porušení práva na vodu. Na tuto oblast si činí nárok místní vláda.

"Utah je druhý nejsušší stát v zemi. Naše zákony to zřejmě měly dohnat," vysvětlil Miller v reakci na absurdní státní zákaz shromažďování dešťové vody.

Úředníci ze Salt Lake City nyní pracují na jakémsi kompromisu, který by měl Millerovi používání "jejich" vody umožnit, nicméně skutečnost, že lidé jako on ve skutečnosti nemají nárok na vodu, která prší na jejich pozenky, je pravdivým indikátorem toho, jak málo svobody vlastně v USA je, tvrdí autor textu.

Sbírání vody z mraků je totiž postaveno mimo zákon i v dalších státech USA. Například Colorado a Washington mají podobná opatření, která omezují volné užívání dešťové vody. Ale zákony se liší stát od státu a zákonodárci také prosadili jiné zákony, které zase mají podobná nařízení zmírnit.

V Coloradu byly například nedávno schváleny dva nové zákony, které umožňují existenci malých záchytných systémů na dešťovou vodu, které si lidé mohou instalovat ve svých domovech.

Podle autora je důvodem vzniku těchto podpůrných zákonů jen to, že se lidé o věc aktivně zajímají. Jinak by vláda v "rozkrádání" občanských svobod pokračovala nepozorovaně dál.

"Protože pokud nemůžeme ani svobodně shromažďovat déšť, který padá všude kolem nás, co pak vlastně můžeme svobodně dělat? Problém dešťové vody upozorňuje na vážný celkový problém v dnešní Americe: zmenšování svobody a nárůst vládní kontroly," píše autor.

Vláda by totiž stejně tak mohla použít příště stejné argumenty v případě vzduchu, který lidé dýchají. Mohla by například prohlásit, že člověk nemá právo dýchat vzduch, který patří někomu jinému, a - jakkoli to zní absurdně - mohla by zavést daň ze vzduchu nebo poplatky za vzduchu.

zdroj