Usáma zemřel před pěti lety, tvrdí exagent CIA
Autor: Prvnizpravy.cz | Publikováno: 26.05.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Teroristický vůdce Usáma bin Ládin zemřel už v roce 2006, tvrdil v rozhovoru pro ruskou televizi Pervyj kanal bývalý agent CIA Berkan Yashar. Podle tohoto etnického Čečence Američané v pákistánském Abotabádu Usámu nezastřelili. Byla to prý zinscenovaná akce.

Teroristický vůdce Usáma bin Ládin zemřel už v roce 2006, tvrdil v rozhovoru pro ruskou televizi Pervyj kanal bývalý agent CIA Berkan Yashar. 


Podle tohoto etnického Čečence Američané v pákistánském Abotabádu Usámu nezastřelili. Byla to prý zinscenovaná akce.

„Američané jednoduše našli a otevřeli jeho hrob“, řek Yashar.

„V září 1992 jsem byl v Čečensku a právě tehdy jsem se poprvé setkal s člověkem, který se jmenoval bin Ládin. Naše setkání se uskutečnilo v dvoupodlažním domě v Grozném. V horním patře žila rodina Zviada Gamsachurdii, gruzínského prezidenta, kterého tehdy vyhnali z jeho země, a my se sešli dole, kde žil Usáma,“ líčil Yashar.

Už tehdy měl Yashar bývalý spolupracovník Rádia Svoboda přezdívku Abú Bakar, který mu přidělili v CIA.

„I kdyby celý svět uvěřil, já bych nemohl,“ odpověděl na dotaz, zda věří tomu, zda americké komando zabilo v Pákistánu bin Ládina.

„Čečence z jeho ochranky znám dobře. To jsou Samí, Ajub a Mahmúd. Byli s ním až do samého konce. To datum jsem si zapamatoval dobře, byly v něm tři šestky: 26. června 2006. Tito lidé a ještě dva z Londýna a dva ze Spojených států ho viděli mrtvého. Byl hodně nemocný, zbyla z něj jen kost a kůže, hodně zhubl. Čečenci omyli jeho tělo a pohřbili,“ pokračoval Yashar.

Bin Ládinův hrob je podle Yashara v horách na pákistánsko-afghánských hranicích.

„Žádná operace (v pákistánském Abotabádu) nebyla. Americkou kuchyni znám dobře, potřebovali ukázat, jak technicky dobře pracovaly jejich tajné služby, a podat to jako veliké vítězství. Daně přece lidé neplatí nadarmo,“ prohlásil Yashar.

www.prvnizpravy.cz