Evropská komise zaštiťuje výzkumy s použitím lidských embryí
Autor: BKP | Publikováno: 22.07.2014 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace
Evropská komise, nejvyšší výkonný orgán EU, zamítla legislativní iniciativu skupiny občanů, která je pro zastavení financování vědeckých a lékařských výzkumů s použitím potracených lidských embryí pod názvem „Horizon 2020“. Komisařka EU pro výzkum, Máire Geoghegan-Quinn, oznámila v prohlášení Evropské komise z 28. května:

Evropská komise, nejvyšší výkonný orgán EU, zamítla legislativní iniciativu skupiny občanů, která je pro zastavení financování vědeckých a lékařských výzkumů s použitím potracených lidských embryí pod názvem „Horizon 2020“. Komisařka EU pro výzkum, Máire Geoghegan-Quinn, oznámila v prohlášení Evropské komise z 28. května: „Země EU se rozhodly financovat výzkumy v této oblasti, protože embryonální kmenové buňky představují jedinečný potenciál pro záchranu lidských životů.“ V prohlášení se také zmiňuje, že tyto výzkumy jsou „důležité v boji proti Parkinsonově chorobě, cukrovce a dalším nemocem“. Všechny tyto výzkumy prý podléhají „etické expertíze“ a jsou v souladu se zákony zemí, v nichž jsou realizovány.

Iniciativa pro zastavení financování výzkumů má název One of Us, vyšla od skupiny občanů zemí EU a skládá se ze zástupců politických stran jako je například bývalý ministr vnitra Španělska a bývalý poslanec Evropského parlamentu Jaime Mayor Oreja.

Minulý měsíc se iniciativa One of Us, která vystupuje proti potratům, obrátila na Evropskou komisi s požadavkem, aby bylo zastaveno financování pokusů s použitím potracených embryí. Protože zastánci shromáždili více než jeden milion podpisů, členové výboru měli jejich žádost zvážit.

Zástupci One of Us okomentovali nesouhlas Evropské komise s tím, že politika evropských vlád v oblasti vědeckých výzkumů je pokrytecká a nemorální. EU v období od roku 2007-2012 přidělila na výzkumy s použitím embryí a jejich buněk více než 260 milionů euro.

Zdroj:http://vademec.ru/

http://vkpatriarhat.org.ua