Absolutní kontrola občanů před branami: Izrael jako první zakáže placení hotovými penězi. Ve Švédsku testují „placení krví“. Brzy také u nás
Autor: Erika Hájková | Publikováno: 08.06.2014 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace
Izraelská pravicová (!) vláda tento týden oznámila, že hodlá vlastní stát učinit první „společností bez hotových peněz na světě“: nejprve omezí hotovostní transakce nad určitou hranici, posléze je zakáže úplně. Oficiální důvod? Stejný jako všude na světě, kde jsou radikálně omezovány zbytky občanských svobod: Údajná „prevence“ kriminality. V tomto případě populární téma praní špinavých peněz a daňových úniků, na které veřejnost „instinktivně“ reaguje jako Pavlovovi „slintající psi“.

Izraelská pravicová (!) vláda tento týden oznámila, že hodlá vlastní stát učinit první „společností bez hotových peněz na světě“: nejprve omezí hotovostní transakce nad určitou hranici, posléze je zakáže úplně. Oficiální důvod? Stejný jako všude na světě, kde jsou radikálně omezovány zbytky občanských svobod: Údajná „prevence“ kriminality. V tomto případě populární téma praní špinavých peněz a daňových úniků, na které veřejnost „instinktivně“ reaguje jako Pavlovovi „slintající psi“.

Základní pilíř osobní svobody brzy padne

Zmanipulovaní lidé si přitom neuvědomují, že pod tímto „pláštíkem dobra“ ve skutečnosti naplno nastupuje totalita. Nakládat bez kontroly státu se svými penězi patří totiž k základním pilířům individuálních občanských svobod. Stát musí kriminalitu – včetně té finanční – být schopen odhalovat a stíhat, aniž by to znamenalo totální kontrolu všech občanů. Jde jen o jinou podobu „bezpečí“ prostřednictvím odposlechů, kamer a tak dále. Stát tím vlastně říká: Podezřelí jste všichni. Podobné tendence samozřejmě vidíme i v Evropě, a nikoli jen té západní, jak jsme o tom již na Protiproudu vícekrát psali.

zraelská přímočarost

Nejnovější izraelský pokus o další radikální omezení osobních svobod však je specifický – především svou přímostí. Izrael prostě naplánoval, „jak zbavit občany hotových peněz ve třech snadných krocích“ a hodlá „společnost bez cashe“ vybudovat shora. Tedy prostřednictvím trestního postihu kohokoli, kdo si „dovolí“ platit cash. Nejprve jen nad určitou hranici, posléze zcela. V tomto duchu se vyjádřila komise, kterou ministerský předseda Izraele Benjamin Netanjahu sestavil vloni na podzim. Píše o tom server Israel Today:

Motivací pro zvažování přechodu na společnost bez hotových peněz se stal boj proti praní špinavých peněz a dalších praktik, umožňujících daňové úniky, a tedy současně snaha o maximalizaci daňového potenciálu a rozšíření daňové základny, z níž stát může čerpat. To je pro Izrael extrémně důležité, uvážíme-li nesmírné náklady, vydávané každoročně na armádu, zdravotnický systém a ostatní veřejné služby.

Speciální komise, již vede Harel Locker, první muž ministerského předsedy Benjamina Netanjahua, odhaduje, že černý trh tvoří více než dvacet procent hrubého domácího produktu Izraele a jeho existenci umožňuje právě placení, cash. Jsou to tedy hotové peníze, které dovolují existenci daňových úniků, praní špinavých peněz, a dokonce i financování terorismu.

„Podle odhadů finančních úřadů až jedna pětina transakcí v Izraeli není státu hlášena a je tedy černým trhem,“ vyjádřil se Locker. „Následkem tohoto černého trhu přichází Izrael o příjmy z daní v hodnotě čtyřiceti až padesáti miliard šekelů –  mezi jedenácti a čtrnácti miliardami dolarů – ročně. To je částka, srovnatelná s rozpočtem ministerstva obrany, zdravotnictví nebo školství.“

Komise, pokud bude její závěr vládou schválen, chce zavést okamžitou restrikci používání hotových peněz, limitaci placení prostřednictvím šeků a jejich výměny za hotové peníze a podporu elektronických (a tudíž snadno dohledatelných) způsobů placení. Pro nejbližší budoucnost připravila komise tento plán:

Okamžitě budou omezeny obchodní transakce v hotových penězích, ty bude legální provádět pouze pod hranicí 7 500 šekelů tedy asi 2 150 dolarů, (podle současného kurzu tedy zhruba něco přes 43 000 Kč, pozn. red.), přičemž za rok bude tato hranice zpřísněna na 5 000 šekelů to je zhruba 1 433 dolarů (necelých 29 000 Kč, pozn. red.). Soukromé transakce by měly zatím méně přísný režim, zákaz by se vztahoval až na hodnoty přesahující 15 000 šekelů, tedy asi 4 300 dolarů (86 800 Kč, pozn. red.). Jakékoli porušení těchto nařízení by bylo trestným činem, za jehož spáchání by byly udělovány přísné pokuty.“

Povinné platební karty

Plán současně počítá s tím, že banky budou povinně vydávat občanům platební karty. Jak prohlašuje mluvčí komise, Izraelci se „zdají být již nakloněni“ bezhotovostním transakcím, proto komise doufá, že by přechod na bezhotovostní platby izraelské ekonomice prospěl.

V tomto případě jde spíše o případ typu přání otcem myšlenky: Kritické hlasy soudí, že – slovy novináře ze serveru Arutz Sheva – pokud Izrael nehodlá zavést rovněž absolutní zákaz držení cizí měny, jediné, čeho svou politikou dosáhne, bude přechod ze šekelu na dolar, což šekel naprosto potopí.

Izrael se vlastně snaží „dohnat“ vývoj v Evropě, kde vlády rovněž směřují k eliminaci hotových peněz, ale činí tak již déle a méně nápadně – obvyklým důvodem je „pohodlnost“ Evropanů.

Smlouva „vlastní krví“

Jak informoval server infowars.com, „jednotnou frontu proti cash“ vede především Švédsko, kde již v hotovosti probíhají pouhá tři procenta transakcí. Některé banky dokonce již vůbec neoperují s hotovými penězi. Platit hotově se nedá ani za lístek v autobuse: lze si jej zakoupit buď předem, nebo přes textovou zprávu z mobilního telefonu. Současně se objevila kategorie obchodů – zatím je jich málo, počet ale rychle narůstá – jež vůbec nepřijímají hotové peníze a vyžadují placení kartou.

Švédsko je také, jak si nedávno všimla média, současně domovem prvního projektu, v němž lidé platí za zboží a služby tak, že u pokladny naskenují svou dlaň. Přístroj, který vynalezl švédský student údajně proto, že se mu nechtělo čekat ve frontách, „přečte“ konfiguraci žilek v ruce, která je stejně unikátní jako otisk prstu – zákazník tedy vlastně podepisuje smlouvu „vlastní krví“. Co k tomu více dodávat...

Ve Spojených státech probíhá zatím bezhotovostně „pouhých“ osmdesát procent finančních transakcí, ale i tamní trh, který se zdál být nasycen, se dále zbavuje hotovosti. V České republice současně s rozšiřováním takzvaných bezkontaktních platebních karet také skokově roste počet bezhotovostních transakcí – jejich celkový objem jen u obchodníků loni stoupl o 13,4 procenta. Lidé si zvykají platit kartou i menší částky, většinou zřejmě z důvodu pohodlí, a ztrácejí ostych z placení kartou na internetu.

Server inforwars.com hodnotí tento děsivý vývoj komentářem, k němuž není téměř co dodat: „Pokud bude moci vláda sledovat všechny naše finanční transakce, může vlastně monitorovat každý náš čin. Jestli tomu nevěříte, pokuste se chvíli fungovat bez peněz. Bezhotovostní ekonomika dává zkrátka exekutivě nesmírně mocný nástroj pro sledování občanů.“

www.protiproud.cz