Obamův plyn
Autor: Michal Vimmer | Publikováno: 31.03.2014 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace
Obama sice Evropě - Ukrajině (čti EU) vůbec nic neslíbil, ale nevadí: Nesmysl o tom, že americký břidloplyn nás vysvobodí ze závislosti na ruských plynovodech žije! Než z Ameriky dokape první zkapalněný plyn z břidlic, doporučil Obama včera v Bruselu Evropě, ať se pustí do vlastní těžby břidlaplynu.

Obama sice Evropě - Ukrajině (čti EU) vůbec nic neslíbil, ale nevadí: Nesmysl o tom, že americký břidloplyn nás vysvobodí ze závislosti na ruských plynovodech žije ! 

Než z Ameriky dokape první zkapalněný plyn z břidlic, doporučil Obama včera v Bruselu Evropě, ať se pustí do vlastní těžby břidlaplynu.

Vida, k čemu je dobrý poprask kolem "ukrajinské suverenity." viz http://www.rozhlas.cz/zpravy/svetovaekonomika/_zprava/amerika-pomuze-evrope-snizit-zavislost-na-ruskem-plynu-slibil-obama-v-bruselu--1331744

Že v nynější ukrajinské kizi (Pomerančová revoluce č. 2) jde víc než o demokracii pro krymské Tatary o ukrajinské surovinové zdroje, zní celkem věrohodně. viz http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hajkuv-Protiproud-opet-vysila-k-Ukrajine-Zhave-a-kontroverzne-306431

Takže jedna z verzí je, že ubohá Ukrajina, dosud z 65% závislá na dovozu ruského plynu je vlastně na plyn nesmírně bohatá, jen vypudit překážející zlé Rusy a začít vrtat. Ne nadarmo prý vypukly majdanské kravály ve stejnou dobu, kdy britsko-nizozemský Shell a americký Cheveron podepsaly s Janukovyčovou vládou (!) smlouvy o průzkumu ukrajinských břidlic. Napotvoru leží největší předpokládaná ložiska na východě, kde se m.j. nalézá nejvíc ukrajinských Rusů.

Ale jiný drobný problém je, že průzkum ještě není těžba a odhad zásob nezaručuje výnosy.

On totiž frakovaný břidlaplyn není tak úplně to samé co náš starý známý, spolehlivý zemní plyn.

Podle vždy dobře informovaného experta F. W. Engdahla je americká břidloplynová revoluce po pár letech u konce s dechem. viz http://journal-neo.org/2014/03/19/ukraine-s-delusional-energy-calculus-full-of-shale/

Výše jmenovaný těžařský gigant Shell svoje aktivity na amerických plynových polích výrazně omezuje. Těžba ve státech Texas, Pennsylvania, Colorado a Kansas je ztrátová. Šéf Shellu, Ben van Beurden kulantně prohlásil, že  “ ... náklady jsou upřímně řečeno neúměrné ... některé naše naděje se nenaplnily.”

Problém s "nekonvenčním" (břidlicovým) plynem je, že ložiska se nechovají stejně jako zásoby zemního plynu. Velmi rychle po navrtání se totiž vyčerpávají.

Fígl je v tom utéct z pole dřív, než bublina praskne.

Aktuální analýza dosavadní americké těžby břidlaplynu a kanadských dehtových písků ukazuje, že ... “produkce břidlicového plynu velmi rychle dosáhla 40% veškeré americké těžby plynu. Nicméně, těžba břidlaplynu od prosince 2011 neroste; 80% produkce pochází z pěti těžebních polí, a na několika z nich již produkce klesá. Velmi rychlý pokles výnosu z vrtů vyžaduje trvalý přísun investic - odhadem  $42 miliard $  ročně k zprovoznění 7000 vrtů — jen aby byla udržena úroveň těžby," vysvětluje analytik David Hughes. Pro srovnání, v roce 2012 se vytěžilo plynu za 32.5 miliard $."

Protože se ložiska rychle vyprazdňují, jsou těžební společnosti nuceny vrtat víc a víc jen aby udržely stávající výnos, rychle a zběsile - jako tygr honící se za ocasem kolem stromu.

Zkrátka, břidlaplyn je mizející přelud, shrnuje Engdahl.

Upínat evropské naděje k dovozu zkapalněného amerického plynu jako náhradě za politicky závadný ruský plyn je tedy čirá chiméra.

Americké zásoby jsou zrovna letos, po extrémně mrazivé zimě (v USA) minimální. Americké zákony po zkušenostech s energetickými krizemi minulosti zatím de facto vývoz paliv z USA zakazují. A jak ukazuje reálný vývoj, i kdyby nakrásně americké zákony export plynu umožnily, zatím ani neexistují a léta nebudou technické transportní kapacity. A především: nepodložená očekávání vkládaná do břidlaplynu varují: kdoví, zda za pár let ještě vůbec nějaký břidlaplyn bude k mání.

O problematickém dopadu frakování břidlic na životní prostředí ani nemluvě.

Zavřít si hned zítra a dobrovolně ruské plynovody a spoléhat na americký břidlaplyn je nyní pro EU každopádně sebevražda.

více viz

http://blisty.cz/art/37505.html 

http://blisty.cz/art/40809.html

http://vimmer.blog.idnes.cz/c/245771/Dobra-zprava-Ropa-jen-tak-nedojde.html

vimmer.blog.idnes.cz