Bezpilotní letouny: Veřejnost by měla vědět, co se opravdu děje
Autor: FreePub | Publikováno: 10.01.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Bývalá zaměstnankyně programu amerických bezpilotních letounů (dronů) promluvila o tom, co zažila. "Pokaždé, když jsem četla komentáře politiků bránících programy bezpilotních letounů Predator a Reaper – tzv. dronů – kéž bych jim mohla položit pár otázek..."

Bývalá zaměstnankyně programu amerických bezpilotních letounů (dronů) promluvila o tom, co zažila.

Pokaždé, když jsem četla komentáře politiků bránících programy bezpilotních letounů Predator a Reaper – tzv. dronů – kéž bych jim mohla položit pár otázek.

Co takhle začít s otázkou “Kolik žen a kolik dětí jste viděli uhořet po zásahu raket Hellfire?” nebo “Kolik mužů jste viděli jít přes pole, když hledali pomoc a krváceli přitom ze zbytků noh?” nebo “Kolik vojáků jste viděli umírat na okraji silnice v Afghánistánu, protože naše stále tak přesné UAV [bezpilotní vzdušný prostředek] nebyly schopné detekovat IED [improvizované výbušné zařízení]?

Někteří z těchto politiků, kteří bezostyšně hlásají výhody dronů, nemají skutečné ponětí o tom, co se vlastně děje. Já na druhou stranu viděla tyto hrůzy z první ruky.

Znala jsem jména některých mladých vojáků, které jsem viděla vykrvácet k smrti na okraji cesty. Sledovala jsem desítky vojáků umírat v Afghánistánu na prázdných polích, podél říčních břehů.

Americká a britská armáda trvá na tom, že jde o expertní program, ale je zvláštní, že mají pocit, že je potřeba poskytovat chybné informace, nebo jich uvést málo či žádné – statistiky počtu mrtvých civilistů a překroucené technologické zprávy o schopnostech našich bezpilotních vzdušných prostředků. Tyto specifické případy nejsou ojedinělé a míra civilních obětí se nemění.

Veřejnost musí pochopit, že videa poskytovaná drony jsou vzdálená od toho jasně odhalit někoho, kdo nosí zbraň a to i za jasného dne bez mraků a s dokonalým světlem.

Pro analytiky je tak těžké zjistit s jistotou, zda má někdo zbraň. Co když je to lopata a ne zbraň? Tento zmatek jsem cítila neustále, stejně jako mí kolegové analytici. Vždycky jsme se divili, jestli jsme zabili ty správné lidi, zda jsme neohrozili nesprávné lidi, zda jsme nezničili životy nevinných civilistů kvůli špatnému obrazu nebo úhlu.

Je také důležité, aby veřejnost chápala, že existují lidé operující a analyzující zpravodajské informace těchto bezpilotních dronů. Vím to, protože jsem byla jedním z nich a nic vás nepřipraví na téměř denní rutinu leteckých bojových sledovacích misí nad válečnou zónou. Zastánci dronů tvrdí, že vojáci, kteří dělají tuhle práci, nejsou ovlivněni tím, že sledují tento boj, protože tam nejsou fyzicky přítomni a tak ohroženi.

Ale o to jde: Nemusela jsem být na zemi v Afghánistánu, ale sledovala jsem celé dny konflikt na své obrazovce. Znám ten pocit, když někoho vidíte umírat. A jak jste tomu vystavováni stále znova a znova, stane se z toho malé video ve vaší hlavě, věčně se opakující a způsobující psychickou bolest a utrpení, které mnoho lidí snad nikdy nezažije. Tito vojáci jsou obětí nejen vzpomínek na tuto práci, kterou vykonávají, ale také obětí pocitu viny kvůli nejistotě, zda jejich potvrzení a identifikace nepřátelských jednotlivců byla správná.

Samozřejmě, jsme vycvičeni nezažívat tyto pocity a bojujeme s nimi. Někteří vojáci hledají pomoc ve zdravotních střediskách mentální pomoci, které poskytuje armáda, ale jsou omezeni tím, s kým o čem mohou mluvit kvůli tajnosti našich misí. Je zajímavé, že nejsou hlášeny žádné údaje o statistikách sebevražd v tomto odvětví, ani o tom, kolik vojáků pracujících s drony trpí silnými depresemi, poruchami spánku a úzkostmi.

Nedávno běžel na Guardianu komentář britského ministra obrany Philipa Hammonda. Přeji si, abych s ním mohla mluvit o dvou kamarádech, o které jsem přišla během jednoho roku, spáchali v armádě sebevraždu. Jsem si jistá, že nebyl informován o tajném programu dronů, jinak by se určitě na něj podrobně podíval, než by jej znovu bránil.

Drony jsou na Středním východě používány jako zbraně, ne jako ochrana. A dokud naše veřejnost stále nebude vědět, že představují vážnou hrozbu pro posvátnost lidského života – doma i v zahraničí – tak budou pokračovat.

Autorka Heather Linebaugh sloužila u letectva Spojených států od roku 2009 do března 2012. Pracovala ve zpravodajství jako analytik snímků a geo-prostorový analytik programu bezpilotních letounů během okupací Iráku a Afghánistánu.

Překlad článku I worked on the US drone program. The public should know what really goes on
www.theguardian.com/commentisfree/2013/dec/29/drones-us-military

http://www.freepub.cz