Probudí se demokraté v Evropě?
Autor: Jan Sedláček | Publikováno: 03.11.2013 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace
I kdyby občané sebevíce chtěli, aby v této instituci zasedl někdo, kdo smýšlí o EU racionálně, nemají nejmenší šanci si tento požadavek prosadit. Tato ,,vedoucí úloha eurohujerů“ až příliš nápadně připomíná stav v socialistických diktaturách a naprosto potlačuje veškeré demokratické principy. Navíc znemožňuje, aby byla EU legislativním způsobem reformována v demokratickou integraci.

Včera uplynul právě měsíc od chvíle, kdy byl zveřejněn manifest ,,Demokraté v Evropě, vzbuďme se!“ Jako jeden ze signatářů tohoto manifestu si pokládám otázku, zda je vůbec možné, aby se v Evropě sužované Evropskou unií, která demokracii výrazně potlačuje, mohli demokraté ještě probudit a aby zde mohli prosadit návrat demokratických principů.

8. září 2013 publikoval Václav Klaus manifest s příznačným názvem ,,Demokraté v Evropě, vzbuďme se!“ Tento manifest byl vydán především jako reakce na výzvu krajně levicového europoslance D. Cohn-Bendita a jeho spolupracovníka F. Marquardta, kteří zde vyjádřili touhu po omezení moci národních parlamentů a posílení pravomocí evropských institucí. Podle Václava Klause tato výzva velmi připomíná Marxův Komunistický manifest a je jen radikálnější formulací oficiálních postojů vrcholných představitelů EU.

Klaus se ve svém manifestu zabývá především jednou klíčovou skutečností. Demokracie je udržitelná pouze tehdy, pokud je založena na systému svrchovaných národních států. Likvidace národních států, kterou lidé jako Cohn-Bendit prosazují, by tím pádem nutně vedla i k likvidaci demokracie. Z tohoto důvodu vyzývá Klaus všechny demokraty v Evropě, aby se probudili- tedy aby přestali být lhostejní k současným tendencím oslabování suverenity jednotlivých států EU a snažili se demokracii zachránit.

Tolik stručně shrnutý obsah manifestu. Celý si jej můžete přečíst (případně i podepsat) zde: http://www.institutvk.cz/ostatni-texty/demokrate-v-evrope-vzbudme-se

Za měsíc podepsalo manifest několik stovek lidí (ke 20. září jich bylo 491, od té doby jich zřejmě ještě dost přibylo). Mezi signatáři se objevují jak běžní občané, tak i mnohé známé osobnosti- kromě Klausových spolupracovníků (Jakl, Weigl), u kterých se to dalo očekávat, jsou to například i Ondřej Hejma, Janek Ledecký či Milan Knížák. Překvapením je řada signatářů ze zahraničí, jako je např. britský europoslanec Nigel Farage či ředitel pařížského Institutu pro demokracii a spolupráci John Laughland.

I když mám k Václavu Klausovi mnohé výhrady, s obsahem tohoto jeho manifestu naprosto souhlasím, tudíž jsem se jej rozhodl také podepsat. Souhlasím zde především s myšlenkou, že by demokraticky smýšlející lidé v Evropě neměli přehlédnout současný nárůst demokratického deficitu způsobený Evropskou unií a měli by se, jak to Klaus nazval, probudit. Těžko ovšem říct, zda je vůbec možné, aby se demokraté v Evropě probudili. Mnoho takových lidí se- mimo jiné i vlivem mediálních manipulací- chová velmi apaticky a bude těžké je přesvědčit, aby aktivně hájili demokracii. Avšak i v případě, že se demokraté probudí a začnou jednat, není vůbec jasné, zda je možné demokracii v Evropě (a zejména ve státech EU) obnovit. Potlačování demokracie je totiž v EU zakořeněno tak hluboko, že je téměř nemožné zde něco změnit legislativní cestou.

Přestože to málokdo ví, naše legislativa- stejně jako u ostatních států EU- je ze stále větší a větší části tvořena nařízeními Evropské komise, kterým se naši zákonodárci nemohou nijak bránit a povinně (pod hrozbou velkých sankcí) je musí přijmout. Nikým nevolená Evropská komise nám takto diktuje naše zákony, aniž by k tomu měla demokratickou legitimitu. Situace je o to horší, že členové Evropské komise jsou vybírání mimo jiné i podle jejich ,,evropanství,“ což v podstatě znamená, že se eurokomisařem nemůže stát euroskeptik. I kdyby občané sebevíce chtěli, aby v této instituci zasedl někdo, kdo smýšlí o EU racionálně, nemají nejmenší šanci si tento požadavek prosadit. Tato ,,vedoucí úloha eurohujerů“ až příliš nápadně připomíná stav v socialistických diktaturách a naprosto potlačuje veškeré demokratické principy. Navíc znemožňuje, aby byla EU legislativním způsobem reformována v demokratickou integraci.

Je tedy vidět, že prosadit demokratizaci Evropské unie by bylo velmi obtížné, ne-li přímo nemožné. Nabízí se zde proto zřejmě jediné řešení, jak zde obnovit demokracii- vystoupení z EU. Ke stejnému závěru ostatně došel před několika dny i Václav Klaus. Překvapuje mě, že mu to došlo tak pozdě, každopádně později než např. Svobodným, kteří již před několika měsíci iniciovali petici za referendum o vystoupení z Evropské unie (odkaz na tuto petici je v liště vpravo).

Zda tento manifest přispěje k tomu, aby se demokraté v Evropě probudili, není ani po měsíci od jeho vydání jasné. Jasné je jen to, že k tomu, aby zde bylo možné obnovit demokracii, bychom se potřebovali zbavit nadvlády EU. Ideální by samozřejmě bylo celou EU zrušit a nahradit ji systémem dobrovolně spolupracujících svrchovaných států. Avšak to zůstává spíše jen utopií.

Doporučuji také přečíst tento článek, ve kterém můj kolega z Protiproudu Petr Hájek píše o mediálním pohledu na současné aktivity Václava Klause: http://www.protiproud.cz/svet/politika/media/585-valka-zacala-tema-vystoupeni-z-eu-je-na-stole-vaclav-klaus-jedinou-vetou-svlekl-do-naha-cely-politicky-mainstream-a-je-opet-v-cele.htm

http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz