Bezpilotní letouny v Česku. Sokol či Multicopter
Autor: -abb- | Publikováno: 28.09.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Éra dronů, jak se říká bezpilotním letounům, dorazila i do České republiky. Z prostředků ministerstva obrany byly už vyvinuty celkem čtyři typy těchto strojů.

Éra dronů, jak se říká bezpilotním letounům, dorazila i do České republiky. Z prostředků ministerstva obrany byly už vyvinuty celkem čtyři typy těchto strojů.

Pracuje na nich či v minulosti pracoval Vojenský technický ústav Praha, státní podnik, jehož zakladatelem je Ministerstvo obrany, vysvětlil pro Prvnizpravy.cz mluvčí ministerstva Jiří Caletka.

Všechny níže uvedené stroje, označované anglickou zkratkou UAV (Unmanned Aerial Vehicle) nebo také dron z anglického "drone", patří k průzkumným typům bezpilotních letounů.

V roce 2011 Vojenský technický ústav ukončil vývoj průzkumného mini UAV pod obchodním názvem Optoelektron. Má hmotnost 7 kg, dolet do 10 km s dobou letu více než 1 hodina, elektrický pohon a užitečné zatížení 1 kg.

"Optoelektron byl vyvinut v rámci obranného výzkumu. V současné době Vojenský technický ústav ve vlastní režii tento bezpilotní letoun zdokonaluje, například pro přistání na padáku," uvedl mluvčí.

Tentýž ústav před čtyřmi lety vyvinul za prostředky Ministerstva obchodu a průmyslu bezpilotní letoun Manta 2. Ten byl určen pro taktické využití v rámci Integrovaného záchranného systému, ale i pro armádu.

Má hmotnost 62 kg, dolet 40 km a užitečné zatížení do 10 kg.

Za prostředky Ministerstva vnitra byl pak ústavem vyvinut bezpilotní letoun Sokol s určením pro Integrovaný záchranný systém, ale i s možností využití v armádě. Má hmotnost 20 kg, dolet 40 km a nosnost 3 kg, vyjmenovává dále Caletka.
 
Nejnovějším typem, na kterém se stále pracuje, je tzv. Multicopter, stroj pracující na pricnipu vrtulníku. Vyvíjen je v současné době pro Policii ČR. Má hmotnost 7 kg a nosnost 1 kg.

Všechny výše uvedené modely spadají pod ministerstvo obrany: technický vývoj dronů se ale neomezuje jen na armádu. Kromě těchto přípdů probíhají i další státní i soukromé vývojové projekty bezpilotních letounů.

www.prvnizpravy.cz