Je Amerika bezpečným místem pro bílého muže?
Autor: Hynek Novotný | Publikováno: 13.09.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Kolik černochů ještě zabije jen tak z plezíru bílé, než si politici přiznají, že to je opravdu problém, který by se měl řešit? Jak dlouho bude černochům tolerováno víc, než bílým? Spravedlnost se dá zajistit jen stejným metrem pro všechny.

George Zimmerman versus Trayvon Martin – vzpomínky na regulérní štvanici na Zimmermana, který se bránil útoku mladého černocha ještě nevybledly. Naštěstí pro Zimmermana dopadla relativně dobře: soud a porota se shodly, že jednal v sebeobraně a byl zbaven obvinění. Avšak, jenom soudem.

Média, Obama, aktivisté, řada politiků: ti všichni rozpoutali bezpříkladnou hysterii, Zimmerman musí žít se stigmatem vraha dětí, Obama lituje, že Martin nebyl jeho synem. I přes osvobozující rozsudek zůstane Zimmerman mediálním vyvrhelem.

V USA se mezitím množí rasové zločiny na bílých. Parta černých teenagerů jen tak z nudy zabije bílého sportovce, který si šel zaběhat. Parta černých výrostků zabije válečného veterána, který si dovolil jít ke svému autu.

Sérii rasových útoků z nenávisti má nově za sebou New York. Vše pod otevřeně vyznaným heslem „ I hate white people“ - nenávidím bílé lidi.

První se stal začátkem září na Union Square. Stručně: 31 letý Lashawn Marten praštil 62 letého Jeffreyho Babbitta do obličeje tak silně, až upadl na zem. Tam mu ještě třísknul hlavou o zem. Babbitt upadá do komatu a o pár dní později v nemocnici Bellevue umírá.

Lashawn Marten před útokem prohlásil, že praští prvního bělocha, kterého potká. Potkal Babbitta, který rozdával potřebným jídlo a Martenovi nabídl pár sendvičů. Zaplatil za to životem – a další dva lidé, kteří mu přišli na pomoc, tržnými ranami. Marten před útokem zvolal ono "I hate white people".

O pár dní později pak černoch v autobusu v Harlemu za křiku rasistických hesel udeřil bílého řidiče tak silně, že mu zlomil nos a oční jamku, úlomky kostí mu pronikly do obličeje. Protože je bílý. Bez jakéhokoliv jiného důvodu. Řidič měl větší „štěstí“ než Babbitt – útok přežil. Po útočníkovi se pátrá.

Oba případy popsal místní tisk, tím to ale končí. Kde je mediální křik? Co na to Obama? Lituje, že útočníci nebyli jeho děti? A Jassie Jackson? Ve všech zmíněných případech jde o jasný případ rasového zločinu z nenávisti – na rozdíl od Zimmermana, který jen bránil svůj život. Jak by vypadaly titulky, kdyby nějaký běloch zařval „nenávidím černé“ a jednoho z nich prostě zabil? Jistě se shodneme, že by šlo o stejně odsouzeníhodný čin. Jen mediální a politická odezva by byla jak z diametrálně odlišných světů.

Kolik černochů ještě zabije jen tak z plezíru bílé, než si politici přiznají, že to je opravdu problém, který by se měl řešit?

Jak dlouho bude černochům tolerováno víc, než bílým? Spravedlnost se dá zajistit jen stejným metrem pro všechny. Ostatně, u nás o tom víme své. Z USA bychom si měli odnést zkušenost, že jak negativní, tak i pozitivní diskriminace vedou k jednomu cíli: nespravedlnosti a nárůstu napětí ve společnosti. Poučíme se?