Havloidní DOX dostává od Prahy miliony. Schlamstl jich už 52
Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 05.09.2013 | Rubrika: KULTURA
Ilustrace
Největší pražská soukromá galerie pěkně tyje z peněz Pražanů. Podnik, který patří Karlu Janečkovi a dalším miliardářům, bez skrupulí natahuje ruku k magistrátu. A úspěšně. Od roku 2007 vyinkasoval už 24 milionů. A do roku 2017 má získat dalších 28 milionů.

Největší pražská soukromá galerie pěkně tyje z peněz Pražanů. Podnik, který patří Karlu Janečkovi a dalším miliardářům, bez skrupulí natahuje ruku k magistrátu. A úspěšně. Od roku 2007 vyinkasoval už 24 milionů. A do roku 2017 má získat dalších 28 milionů.

Zakladateli a majiteli-akcionáři jsou přitom bohatí pánové, kteří se prezentují na stránkách společenských magazínů jako extrémně movití mecenáši. Leoš Válka, Václav Dejčmar, Libor Winkler, Karel Janeček. Sám Karel Janeček, jeden ze čtyř akcionářů, se chlubí tím, že jeho firma má obrat 30 bilionů euro ročně a vydělává desítky milionů.

Těmto podnikatelům, kteří se tak rádi nazývají filantropy, není přitom vůbec ženantní žádat každý rok hlavní město Prahu o dotace na své pochybné výstavy, které mnohem více než umění prezentují spíše havlisticky laděnou politicko-kulturní propagandu.

Výše pravidelných dotací jdoucích na aktivity DOXu se přitom každým rokem zvyšují. Zatímco v roce 2007 přispěla Praha pouhými 800.000 korun, loni a předloni to bylo průměrně 5 milionů a letos více než 6 milionů korun.

Na roky 2014-2017 má DOX dokonce přislíbeno dalších 28 milionů korun - každý rok rovných 7.000.000,- Kč. (odkaz zde)

Kdyby alespoň DOX propagoval skutečné výtvarné umění... Galerie pánů z RSJ. a.s. se však vyžívá především v perverzních výstavách plných krve a brutality - jednu takovou výstavu, tzv. vídeňských akcionalistů, loni na podzim osobně zahájil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je s pány z DOXu zadobře.

Šok pro katolíky: Jaké "umění" podporuje kníže?

Kromě těchto zvrácených projektů však DOX navíc fušuje do politiky - pořádá politicky zaměřené výstavy, ve kterých zesměšňuje Václava Klause, glorifikuje Václava Havla a propaguje radikálně levicové hodnoty.

V útoku na vkus, morálku a tradiční hodnoty však není galerie DOX sama. Vydatně jí v tom sekunduje další havlistický projekt - MeetFactory, tedy galerie výtvarníka Davida Černého, zpěváka Davida Kollera a režisérky Alice Nellis.

"Mezinárodní centrum současného umění" umístěné podobně jako DOX ve staré továrně na kraji Prahy a propagující stejně pokleslé "umění", nenatahuje ruku do magistrátní pokladny o nic ostýchavěji než Janeček a spol.

Od roku 2006 do roku 2015 se mu podařilo získat na grantech částku ve výši 45.600.000 korun. Letos dostane, stejně jako loni, 6 a půl milionu korun. Tytéž prostředky má slíbené i pro rok 2015 a 2016. (odkaz zde)