Společnost Google jako jeden z předních přisluhovačů Velkého Bratra: Naše děti by již měly mít čipy v hlavách
Autor: Erika Hájková | Publikováno: 18.08.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Britský nezávislý webový server UK Column v minulých dnech přinesl znepokojivou informaci. Podle ní se stále rychleji řítí události, vedoucí ke stvoření celosvětové sítě, která nejen o nás bude vše vědět, ale také za nás bude myslet. A síly za touto sítí stojící ji testují – jak jinak – na dětech.

Britský nezávislý webový server UK Column v minulých dnech přinesl znepokojivou informaci. Podle ní se stále rychleji řítí události, vedoucí ke stvoření celosvětové sítě, která nejen o nás bude vše vědět, ale také za nás bude myslet. A síly za touto sítí stojící ji testují – jak jinak – na dětech.

„Microsoft a Google vyvíjejí programy, které budou schopny sledovat každý náš pohyb.“ píše UK Column. „Po celé zemi stále narůstají počty bezpečnostních kamer. Momentálně máme jednu bezpečnostní kameru na 11 obyvatel Británie. Biometrické scannery instalují do školních jídelen a kafeterií a dětem už se zakazuje nosit si obědy s sebou, takže do jídelny chodit musejí. Kromě toho dětem kolem krku věší počítačové RFID čipy, takže je mohou autority sledovat na každém kroku.“

Budování nejen britské totality nejen dobře symbolizuje, ale výrazně mu také pomáhá britský ministr financí George Osborne (nikoli náhodou jeden z budovatelů tzv. nového světového řádu, mimo jiné pravidelný host setkání Bilderbergu, pozn. red.). Osborne v poslední době pobíhá po Londýně s náramkem "Up“ od firmy Jawbone, který neodkládá dokonce ani ve Sněmovně.

Bradou nahoru

Jawbone Up (doslova „Bradou vzhůru“) je nejnovějším hitem doby, v níž se stalo zvykem elektronicky zaznamenávat a případně na sociálních sítích sdílet každý svůj pohyb. Neustále monitoruje všechny aktivity svého nositele: v noci sleduje, nejen kolik spí, ale i zda spí lehce či hlubokým spánkem. Do doprovodného programu zaznamenává oběť vše, co za den jí, aby zjistila, kolik kalorií její nebohé tělo spotřebovalo.

Jiné slovo než oběť mě při nejlepší vůli nenapadá. Neboť tím dotyčný zjevně neslouží sobě. Slouží zájmům firmy, která nejnovější „hračku“ vyvinula (tím, že si ji koupí) a především – slouží Velkému Bratru, který nás tak může ještě lépe a radostněji sledovat. Náramek jistě může pomoci udržet si přehled o tom, kolik jíme a jak spíme – na druhou stranu, takový přehled si lze udržet i s pomocí tužky, papíru a obyčejné lidské paměti. Ta už je však zjevně nedostatkovým zbožím. A bude hůře.

Google brýle a čipy do mozku

Společnost Google nedávno představila takzvané „Google brýle“ (Google’s Glass), v nichž je zabudovaný vyhledavač, kamera... prostě něco jako chytrý telefon přímo v brýlích. Věc jistě praktická a příjemná. Představte si, že vás vaše google brýle ráno vzbudí, a sotva oči rozloupnete, vidíte na obrazovce ve svém zorném poli, kolik je hodin... Zatím na to musíme nosit brýle. Jak dlouho bude trvat, než budeme podobnou „vychytávku“ mít implantovánu přímo do mozku?

Noční můra z oblasti science fiction? Nikoli. Jak dále upozorňuje UK Column, společnost Google tím má nakročeno k implantaci čipů do lidského mozku. Takové čipy by nám pak umožnily „být na Googlu“ kdekoli, kde se budeme moci připojit k síti, tedy dnes již na převážné části planety. A navíc by i myslely za nás.

Nová služba Googlu, kterou hodlá rozvíjet v budoucnosti, totiž používá data, posbíraná z vyhledávání registrovaných uživatelů k tomu, aby jim nabízela výsledky, které chtějí – čímž dále minimalizuje schopnost a potřebu samostatného myšlení. A současně - či především - dále zvyšuje množství informací o občanech, které Google drží.

Jak upozorňuje UKColumn: „Lze předpokládat, že jakmile se nám Google dostane do hlav, bude schopen sledovat lidské myšlenky pod záminkou, že slouží našim potřebám a pomáhá nám. Technologie čipů do mozku je v současnosti vyvíjena, aby mentálně hendikepovaní a jinak postižení lidé dokázali obsluhovat některé přístroje. To jim jistě zlepší život. Nicméně, společnost Google se nijak netají tím, že by chtěla, aby byla táž technologie voperována do hlav všech lidí na této planetě. Ben Gomes, viceprezident Search (Google Vyhledávání) řekl: „Musíme tohle zařízení v mozku o hodně zlepšit, aby se taková interakce stala možnou. Jsme nedočkaví, aby se to už podařilo, ale ještě musíme vyvinout dílčí technologie.“

Velký Bratr v hlavě

Vývoj, naznačený výrokem představitele Googlu, citovaným UK Column, má několik hrozivých implikací. První z nich je fakt, že díky činu Edwarda Snowdena dnes celý svět ví, co dávno tušil. Vláda Spojených států (a nejen ona) je schopna sbírat, uchovávat a používat osobní data mnoha milionů z nás. Navíc se tvrdí, že společnosti jako je Google vládě v tomto zneužívání informací pomáhaly. Google to vehementně popírá. I kdyby se však jednalo o zneužití těchto informací vládou (či kýmkoli jiným) bez vědomí Googlu, což je nepravděpodobné, už samotný jejich sběr v takovém množství, jak to činí Google, dělá údaje zranitelnými, zneužitelnými.

Kromě toho si Google a NSA, tedy americká tajná služba, údajně objednaly první dva kvantové počítače na světě. Kvantový počítač pracuje na zcela jiném technologickém principu, než dosavadní počítače, díky čemuž je schopný myslet mnohonásobně rychleji a kvalitněji, než člověk.

Tedy, v určitém ohledu. Stále jde o stroj, cosi nevybaveného lidskou duší. Skutečně chceme mít takovou entitu, navíc napojenou přímo na databanky establishmentu, ve svých hlavách? O rizicích, naznačených objevem kvantového počítače, jsme již na Protiproudu nedávno psali. Google brýle a případné mozkové implantáty však dávají tomuto problému další rozměr.

Třetí a možná nejvíce znepokojivou stránkou celého příběhu je, jak upozorňuje UK Column, že vláda v Británii systematicky pracuje na tom, aby si děti navykly na RFID čipy a podobné vynálezy tím, že zavádí tuto technologii v masovém měřítku do škol. Děti jsou vůči novým technologiím obecně otevřenější, současně jim chybí životní zkušenost, a tak jistě nebude problém jim vysvětlit, že je nový vynález báječný, protože s čipem v hlavě přece mohou na Facebook, kdykoli budou chtít.

Vypadá to, jako by Velká Británie byla evropskou laboratoří pro testování nových technologií na dětech. Tomuto závažnému tématu, stejně jako dalším hrozbám, plynoucích pro lidskou svobodu z moderních technologií, se zde v Protiproudu hodláme intenzivně věnovat.

Prozatím to vypadá, že se George Orwell o něco málo zmýlil. Sci-fi, i ta nejlepší, je co do své technologické stránky limitována dobou svého vzniku. Velký Bratr nám nehodlá nahlížet do duší prostřednictvím televizní obrazovky. Onou obrazovkou, na niž se hodlá promítat, je naše vlastní vědomí, naše oči. S patřičně naprogramovanými googlebrýlemi už pak na proslulou otázku: „Kolik prstů vidíš, Winstone?“ odpovíme poslušně přesně to číslo, které po nás bude požadováno.

Možná už zanedlouho bude „v Protiproudu“ spolu s námi menšina těch, kteří ještě používají starou dobrou verzi lidského mozku, který zdaleka není jen strojem. I když – když tak o tom přemýšlím, v tomto ohledu se možná už stalo. Mediokracie nám sice zatím buší do hlav zvenčí, přesto však intenzivně. Je potřeba proti ní bojovat. Jak? Pojďme o tom společně mluvit, dokud je čas. Příliš ho nezbývá.

http://www.protiproud.cz