Pokrytec Karel odsoudil "rasistu" Okamuru. Ale myslí si totéž
Autor: -abb- | Publikováno: 02.08.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Senátor Tomio Okamura na svém facebookovém profilu napsal, že by bylo dobré podpořit vystěhovalectví Romů. Podle Karla Schwarzenberga jde o rasistický výrok. Předseda TOP 09 ale zřejmě zapomněl na své velmi podobné prohlášení.

Senátor Tomio Okamura na svém facebookovém profilu napsal, že by bylo dobré podpořit vystěhovalectví Romů. Podle Karla Schwarzenberga jde o rasistický výrok. Předseda TOP 09 ale zřejmě zapomněl na své velmi podobné prohlášení.

„Cikáni by měli probudit své elity, semknout se a usilovat o vlastní stát, právo na sebeurčení je právo každého národa, a proto by také Česká republika měla demokraticky podpořit jejich vystěhovalectví například do země, odkud pocházejí jejich prapředci, tedy nejlépe do některého ze států Indie,“ napsal Okamura na sociální sítí Facebook.

Mezi mnoha politiky, které výrok pobouřil, byl i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se nechal slyšet, že Okamurovo prohlášení je rasistické.

„A kde by takový stát vznikl? Je to bohužel jasný případ dosti ohavného rasismu,“ reagoval Schwarzenberg.

Zřejmě už zapomněl, jak tutéž myšlenku víceméně podpořil v rozhovoru loni v lednu na Primě. Paradoxně v souvislosti právě s Okamurou, protože moderátorka Tachecí tehdy nutila Schwarzenberga, aby se vyjádřil ke starším výrokům Tomia Okamury.

K překvapení diváků tehdy Schwarzenberg myšlenku nezamítl, spíše si posteskl, že je nereálná. "Kdyby našel (Okamura) řešení, tak by to bylo hezké. Ovšem kde, pokud pan Okamura ví místo na světě, který by bylo dobrovolně postoupeno, aby to byl životaschopný stát, tak je to zajímavá myšlenka," řekl Schwarzenberg.

A posteskl si nad tím, že "o něco podobného se pokusili v devatenáctém století Američané, když odsunuli část svých černých otroků, ze špatnýho svědomí, což by nám slušelo taky, a vybudovali pro ně stát Libérii - ale s tím jsou dodnes potíže," řekl Schwarzenberg.

Jinými slovy, konečného řešení cikánské otázky dosáhnout nelze, protože není stát, který by cikáni mohli získat. A i kdyby získali, pak by nejspíše nebyl životaschopný, jako ona Libérie, se kterou jsou dosud problémy.

Zdá se také, že se Schwarzenberg a Okamura vzájemně myšlenkově oplodňují. Tehdejší Schwarzenbergův výrok o Libérii oprášil nyní pro změnu Okamura, když dále rozvíjel svou myšlenku "romského sionismu".

Připomněl, že v historii již podobné příklady známe, když Američané vytvořili v první polovině devatenáctého století v Africe stát Libérie, který se stal novým domovem osvobozených amerických otroků.
 
„Třebaže tahle idea bude asi nakonec bohužel nereálná, nelze na ní shledat nic jiného než inspiraci ve staré sionistické myšlence budování židovského státu a vystěhování do něj, k čemuž, jak víme, došlo za souhlasu mocností v rámci OSN i samotných Židů. Myšlenka romského státu, tzv. Romanistánu, není nová a nepřišli s ní ani extremisté, ani neonacisté, ale přišli s ní v minulosti sami Romové – například v roce 1936 žádal samozvaný cikánský král Matiáš Kwiek fašistického diktátora Mussoliniho, aby mu dal část okupovaného etiopského území, kde by založil Romanistán,“ napsal senátor.

www.prvnizpravy.cz