Klausův muž a kuří oka. I to je válka Okamury proti bojovníkům s korupcí
Autor: ParlamentniListy.cz | Publikováno: 21.07.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Nad Transparency international (TIC), která se dlouhodobě věnuje monitorování korupčních případů, se stahují mračna. Mnozí organizaci s ironií nazývají první netransparentní. Například senátor Tomio Okamura chce, aby odtajnila své neprůhledné financování, a některá občanská sdružení poukazují na její podivné manýry. Stanislav Beránek z TIC na všechno reaguje, že kdo nic nedělá, nic nezkazí a je oblíben.

Nad Transparency international (TIC), která se dlouhodobě věnuje monitorování korupčních případů, se stahují mračna. Mnozí organizaci s ironií nazývají první netransparentní. Například senátor Tomio Okamura chce, aby odtajnila své neprůhledné financování, a některá občanská sdružení poukazují na její podivné manýry. Stanislav Beránek z TIC na všechno reaguje, že kdo nic nedělá, nic nezkazí a je oblíben.

„Transparency International – Česká republika o.p.s. je sama o sobě velmi nedůvěryhodnou organizací,“ napsal senátor Tomio Okamura ve své veřejné výzvě a naznačil, že tato organizace vznikla na prohnilých základech finančního podvodu. Navíc ji vyzval, aby zveřejnila své účetnictví. Podle Stanislava Beránka z TIC buď senátor špatně hledal na internetových stránkách anebo má nějaký důvod nemít organizaci rád. Nicméně k palbě kritiky na TIC, která se profiluje jako poctivý policista bránící veřejný zájem, se přidávají i některá občanská sdružení.

Střet zájmů

 „Na našich internetových stránkách jsme zveřejnili podrobný materiál, čím vlastně TIC jsou a čím se zabývají. Předsedou správní rady TIC je například ředitel Deloitte pro střední a východní Evropu Jan Spáčil, což je obrovský střet zájmů. Podle našich informací má Deloitte od roku 2010 uzavřenou smlouvu s ministerstvem financí na audity a právní poradenství. Pokud nebyla nikdy vypovězena, toho už jsme se nedopátrali, tak jsou pořád oficiálně spolupracovníky ministerstva financí. Proto byli třeba pověřeni auditem v ROP Severozápad, což je katastrofa, protože TIC se následně mediálně postavila na stranu soudu, jenž odsoudil  jejího ředitele Petra Kušnierze,“ sdělila třeba předsedkyně občanského sdružení Pomoz jednomu člověku Hana Demeterová s tím, že s Nadačním fondem proti korupci jsou TIC a Deloitte  jedna ruka.

Nesmysl!

Ředitel české pobočky TIC David Ondráčka je nyní v zahraničí. „Víte, kdo nic nedělá, nic nezkazí a je oblíben,“ posteskl si za organizaci pro ParlamentníListy.cz její projektový vedoucí Stanislav Beránek, jenž se zabývá tématikou policie, justice, klientelistických skupin a organizovaného zločinu. „Ohledně Deloitte to uvedu na pravou míru. Pan Spáčil je zaměstnancem ne přímo Deloitte , ale advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která poskytuje služby mimo jiné i Deloitte. Z titulu předsedy správní rady TIC nezasahuje do konkrétních kauz či vyjádření k nim. Tam žádná souvislost není. Vždyť jsme do té kauzy ROP Severozápad nijak nezasahovali. To je nesmyslné,“ reagoval dál.

Finanční skandál

„Transparency International ČR je organizací, která se živí bojem proti korupci. To je bezpochyby užitečná a chvályhodná činnost. Ovšem jen tehdy, pokud je míněna upřímně a nezištně,“ napsal na úvod ve své oficiální výzvě Okamura. Současná TIC prý vznikla po zrušení původního sdružení, které mělo na krku finanční skandál potažmo podvod.

„V roce 2001 dostala česká pobočka protikorupční organizace Transparency International významnou finanční dotaci na pořádání mezinárodní konference. Organizace prý ale vrátila státu jen polovinu,“ poznamenal senátor, jenž žádá po TIC, aby zveřejnila účetnictví a založila transparentní účet. Organizaci dále vyčítá, že poté, co spustila za peníze ministerstva vnitra protikorupční linku 199, vydala zprávu, že Česko je na tom s korupcí nejlépe od roku 1997 a přestala tvrdit, že státní rozpočet je nesrozumitelný a netransparentní. Podle senátora Okamury o sobě navíc TIC uvádí ve výročních zprávách neúplné či zkreslené údaje, případně trvale jiné údaje zatajuje.

Všechno je na stránkách

„Když se podíváte do našich výročních zpráv, tak součástí každé je přehled našeho financování a audit. Teď mám před sebou výročku za rok 2011, kde jsou kapitoly Finanční podpora a Hospodaření TIC, kde to všechno je. Institucionálními dárci a partnery jsou například ministerstvo vnitra, zahraničí, Sociologický ústav či Velvyslanectví Velké Británie. V hospodaření jsou na jedné stránce rozepsané financované projekty, kdo na to přispěl a jakou částkou,“ odpověděl Beránek.

Podle něj to senátor Okamura buď nenašel anebo má nějaký důvod nemít TIC rád. O vylepšování korupčního obrazu Česka kvůli financím z vnitra řekl: „To není pravda. Důvod je, že se ty indexy dělají s ročním zpožděním, nejsou to přesně měřitelná data a vyvíjí se. Na indexu vnímání korupce CPI je nejcennější, že ukazuje dynamiku společenských procesů. Největší vypovídající hodnotu má z dlouhodobého hlediska. Navíc z indexu CPI plyne, že se v období vlády Mirka Topolánka pozice Česka začala zhoršovat. Indexy zadává a zpracovává centrála v Berlíně a jde o průzkum mínění institucí jako Světová banka, MMF, podnikatelské komory jednotlivých zemí a tak dále. Z toho se pak index CPI počítá. My bychom ho nebyli schopni ovlivnit, ani kdybychom chtěli. Na našich internetových stránkách je ostatně metodika výpočtu tohoto indexu.“

Index nás poškozuje

Nicméně index CPI se týká i další kritiky na adresu TIC. „Organizace má centrálu v Berlíně a tuzemská pobočka je jí podřízená až tak, že musí hlásit finanční plány rok předem i plán činnosti na příští rok. To, že se jí někteří smějí, že je první netransparentní je podle mě slabý výraz, protože jsou naprosto nedůvěryhodní. Vypracovali jsme analýzu o tom, že TIC je placená z osmdesáti procent z vládních zdrojů USA, Velké Británie a Německa, čili je to vládní organizace. No a nás poškozují v tom smyslu, že dělají jednou za rok anketu, v níž se ptají tisíce lidí, jaký mají dojem z korupce. Dotazy jsou anonymní. Na základě toho dělá TIC žebříček dojmů z korupce. Problém je, že největší americké fondy, co investují po světě, dávají podmínky podle tohoto žebříčku. První dostanou výborné podmínky, ale země, které se na žebříčku objeví třeba jako padesáté, za ta léta zaznamenávají miliardové ztráty, protože mají nejhorší podmínky. A to je velký problém,“ vysvětlil předseda občanského sdružení Občané za svá práva v Praze Karel Berka.

Ve správní radě TIC dříve seděli, jak Berka sdělil, i někteří soudci, přičemž sama organizace má ve svých podmínkách, že členové správní rady jsou povinni zajišťovat její financování. Právě Berkovi extajemník bývalého prezidenta Ladislav Jakl už v roce 2008 napsal, že pokud je TIC dotována penězi daňových poplatníků, je to na pováženou. „Kancelář prezidenta republiky normálně nekomentuje činnost soukromých sdružení. V situaci, kdy takové sdružení dostává veřejnou podporu, však mlčet nelze. Souhlasím s vámi, že tato instituce svými výstupy poškozuje ČR z hlediska příjmu ze zahraničních investic,“ stojí mimo jiné v dopise.

 Šlapání na kuří oka

„O Berkovi víme, on nějaké podivné informace o nás posílal i premiéru Robertu Ficovi do Bratislavy, ale s tím nemá cenu polemizovat. To je jako, kdybych vám řekl, že se s vámi bavit nebudu, protože ParlamentníListy.cz platí Janoušek. Jde o tvrzení na stejné úrovni,“ podotkl Beránek a pokračoval: „Někomu šlapeme na kuří oka. Stačí jen tím, že situaci komentujeme. Zájmové skupiny vytváří své vlastní nevládní organizace. Někteří lidé si navíc za životní téma zvolili, že nemají rádi Transparency. Není možné každého přesvědčovat, aby nás miloval.“ Ostatně senátor Tomio Okamura rozeslal na příslušná ministerstva a instituce žádost o zveřejnění údajů o financích, které TIC poskytly a na jaké účely. Podobnou výzvu poslal i TIC. Odpovědi očekává v zákonné lhůtě do patnácti dní.

http://www.parlamentnilisty.cz/

čtěte také:

Hurá na korupci aneb Budování světlých zítřků

Tajná schůzka na Zbraslavi: Bradáčová, Šlachta, Moravec