Lenka Bradáčová promluvila o své stáži v USA
Autor: -abb- | Publikováno: 12.07.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Zeptali jsme se pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové na její stáž v USA, která je někdy dávána do souvislosti s její jasnou proamerickou orientací. Chtěli jsme vědět, jaká stáž to byla, kdy se konala a jaké úřady a instituce v rámci ní Bradáčová navštívila, stejně jako to, kdo stáž financoval.

Zeptali jsme se pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové na její stáž v USA, která je někdy dávána do souvislosti s její jasnou proamerickou orientací.

Chtěli jsme vědět, jaká stáž to byla, kdy se konala a jaké úřady a instituce v rámci ní Bradáčová navštívila, stejně jako to, kdo stáž financoval.

"V USA jsem se účastnila jediné odborné stáže, a to v roce 2008 ve skupině složené ze dvou státních zástupců, dvou policistů a dvou zástupců nevládních organizací," uvedla Bradáčová pro Prvnizpravy.cz.

"Jednalo se o program, který se koná pravidelně, pořádá jej americká ambasáda. Program nese název International Visitor Leadership Program of the United States Department of StateTransparency and Ethics in Democracy," vysvětlila.

"Vedle mě se jej zúčastnila v předešlých i následujících letech celá řada soudců, státních zástupců a policistů, ale rovněž desítky osob činných ve veřejné sféře. Program byl zaměřen na návštěvu justičních a policejních úřadů, které se zaměřují na postihovaní korupce," uvedla také.

Na její vztah k americké ambasádě byla přitom Bradáčová dotazována i v pořadu České televize Interview ČT 24 loni v září poté, co byla jmenována vrchní státní zástupkyní v Praze.

Na otázku moderátorky, zda nevnímá dnes jako chybu, že tehdy - podle některých médií - informovala amerického velvyslance o vnitřních záležitostech české justice, Bradáčová reagovala podrážděně: "Tak to jsem ještě nikdy neslyšela, ale musím říci, že jsem nikdy takové vztahy s americkou ambasádou neměla, ani s americkým velvyslancem."

Na další, přesnější, otázku ("S velvyslancem Cabanisem jste se nestýkali v rámci těch protikorupčních seminářů a žádné takové informace jste americkému velvyslanectví, které by se týkaly vnitřních záležitostí justice, neposkytovala?") pak řekla:

"Já jsem se s ním nikdy nepotkala a jediné, kdy jsem byla, byl skutečně, byla stáž ve Spojených státech amerických, ale tou prošlo řada, řada mých kolegů, ale nebyla jsem jenom ve Spojených státech, byla jsem také ve Španělsku, v Německu i v řadě dalších zemí."

„Byla to naprosto standardní stáž. Každá byla zaměřena na jiný okruh. Já jsem společně s kolegou Ištvánem byla na stáži protikorupčních postupů. Součástí stáže bylo například rozebírání jejich konkrétních kauz a postupů v nich,“ uvedla pak  Bradáčová v jiném rozhovoru.

Podle některých médií patřila Bradáčová ke skupině českých žalobců, kteří komunikovali s americkou ambasádou a někdy na ni donášeli i velmi citlivé vnitropolitické informace, jak vyplynulo z uniklých depeší WikiLeaks. Ty například prozradily i tehdejšího státního zástupce, dnes ústavního soudce, Jaroslava Fenyka, který na americkou ambasádu donášel pravidelně.

Kromě Bradáčové a Ištvána prodělal školení v USA i Pavel Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství nebo Bradáčové kolegové Adam Bašný (dnes její náměstek) či Vladimír Jan z ústeckého státního zastupitelství.

Petr Hájek, šéfredaktor magazínu Protiproud, vidí za nedávným pádem vlády Petra Nečase režii USA se zaměřením na Temelín a Bradáčovou označuje jako americkou spojku.

"Spekulace kolem mé osoby, ať jsou vyvolávány úmyslně či z neznalosti, nebudu komentovat a nejspíše vždy se budu podivovat nad hloupostí a výmysly jiných," uvedla Bradáčová pro Prvnizpravy.cz.