Justiční junta. Topolánek bije na poplach. Největší ohrožení svobody od roku 1989
Autor: monitor | Publikováno: 20.06.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že události posledních dní jsou největším ohrožením svobody od roku 1989. Justiční mafii podle něj vystřídala justiční junta, řekl Topolánek v rozhovoru pro Právo.

Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že události posledních dní jsou největším ohrožením svobody od roku 1989. Justiční mafii podle něj vystřídala justiční junta, řekl Topolánek v rozhovoru pro Právo.

"Tzv. mediálně vytvořená ´justiční mafie´ byla vystřídána naprosto nekontrolovatelnou, neřízenou justiční juntou. Je do očí bijící neadekvátnost toho zákroku. Čtyři sta ozbrojenců v kuklách, s beranidly, zatýká v noci teatrálním způsobem lidi, kteří možná jsou podezřelí ze spáchání trestného činu, nicméně nikdo z nich nikoho nezabil, nevlastní zbraň, není nebezpečný svému okolí. A zcela evidentně by se dostavil na požádání sám. To nebyla žádná teroristická skupina nebo Cosa Nostra," zlobí se Topolánek.

Vadí mu také propojení různých kauz rozdílné společenské důležitosti a nebezpečnosti. "Mediální propojení všech těch kauz a vytvoření dojmu, že se jedná o jednu skupinu, je tak účelové, že nemůže jít o náhodu," řekl.

Odsoudil také roli médií, která na politiky vytvářejí nátlak. To vše podle něj vytváří atmosféru lynčování a honu na čarodějnice.

"Ti lidé z pohledu práva jsou pouze podezřelí, případně obvinění, nikoliv viníci. Pokud se mediálními hvězdami stávají prokurátor, případně šéf policejního útvaru, tak je něco v této zemi špatně. Pokud navíc komentují celý případ a vyjadřují se např. k odposlechům premiéra, tak je to podle mého názoru protiústavní záležitost."

Topolánek také zpochybnil legitimitu celého zásahu. "Aby čtyři sta ozbrojenců bez souhlasu volených zástupců demokratického státu provedlo zásah tohoto typu, tak to je na okamžité odvolání ministra vnitra, spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce. Není možné, aby nevolené, státem zřízené orgány prováděly a vyhodnocovaly svévolně situaci, jako se stalo v tomto případě. Je to skandální," řekl Právu.

www.prvnizpravy.cz

poznámka freeglobe: reakce Mirka Topolánka je správná. Jen by se měl zamyslet, čím k danému stavu přispěl. Mnoho jím kritizovaných záležitostí (posilování policejního státu apod.) se dělo za jeho vlády.