New World Order v praxi (II.) Bioskenery, ACTA, kontrola populace
Autor: RAdo Skydancer | Publikováno: 06.12.2010 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
Významný představitel ´Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu´ (UNESCO) Olabiyi Babalola Joseph přiznal, že UNESCO bylo vytvořeno hlavně s úmyslem promýšlet možnosti zavedení globální vlády (NWO).

Významný představitel UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu) Olabiyi Babalola Joseph přiznal, že UNESCO bylo vytvořeno hlavně s úmyslem promýšlet možnosti zavedení globální vlády (NWO).
„During a meeting in 2009, Mr. Olabiyi Babalola Joseph Yai, Chair of UNESCO’s executive board, admitted the organization was created to “think global governance”: “You will recall, dear colleagues, that I said, before Mr Ban Ki Moon, Secretary-General of the United Nations, that UNESCO’s role is to think global governance. That is why the Organization was founded. We come to the rescue of the system especially when the economic machine runs out of steam, as it clearly has today. It is thus a matter of urgency to set up a long-term working group on global governance. I hope that a State or group of States will seize on this worthy proposal, and that the Organization, as of this session, will give it the attention it warrants.”“ (Source: http://www.infowars.com/unesco-chair-admits-organization-was-founded-to-push-global-governance/.)

Expert ruské ´Strategické kulturní nadace´ Andrei Areshev se vyjádřil pro prestižní domácí i zahraniční tiskové agentury v tom smyslu, že v současnosti jsou velmi aktivně zkoušeny meteorologické zbraně, které působí rozličné výkyvy počasí.
„In a recent article, Andrei Areshev, deputy director of the Strategic Culture Foundation, wrote, “At the moment, climate weapons may be reaching their target capacity and may be used to provoke droughts, erase crops, and induce various anomalous phenomena in certain countries.” The article has been carried by publications throughout Russia, including “International Affairs,” a journal published by the Foreign Ministry and by the state-owned news agency RIA Novosti.“ (Source: Radio Free Europe, August 18, 2010, http://www.infowars.com/russian-scholar-warns-of-secret-u-s-climate-change-weapon/;http://www.rferl.org/content/Russian_Scholar_Warns_Of_Secret_US_Climate_Change_Weapon/2114381.html; http://en.fondsk.ru/article.php?id=3172.)

Ve Spojených státech amerických pokračuje aféra s tzv. bioskenery. Pořizování a vytváření rozsáhlých bezpečnostních databází s fotografiemi genitálií a tělesných proporcí těch cestujících, kteří chtějí letět letadlem hlavně díky činnosti státních zaměstnanců TSA nabývá gigantických rozměrů. Ostatně někdejší podporovatelé zákona o zřízení TSA - jako např. floridský  kongresman John Mica - jsou již razantně proti a nazývají legislativu dávající tak velké pravomoci zaměstnancům TSA doslova „bastardem“. (Source: Freedom Watch, 17. 7. 2010.) Vždyť již existují dokonce mobilní automobilové jednotky s přenosnými skenery, jejichž využití se stále více rozšiřuje také mimo letiště v běžném životě občanů. Všechna letiště na území USA musí být plně vybavena bioskenery do konce roku 2013: tato forma kontroly cestujících bude považována za hlavní a naprosto nutný způsob tzv. boje s terorismem. Obamova administrativa se ve skutečnosti nechce vzdát svého záměru na šmírování lidí a občané naopak hájí svou čest, základní práva a svobody. Mnohé státy na celém světě proti takovému násilí na cestujících protestují. Vědci varují před zvýšeným výskytem rakoviny v souvislosti s častým skenováním velkého množství lidí.
(Source: http://www.infowars.com/u-s-marshals-service-storing-naked-body-scanner-images/.)
(Source: http://www.infowars.com/airport-body-scanner-scandal-erupts/.)
(Source: http://www.infowars.com/naked-body-scanners-monumental-cover-up-exposed/.)
(Source: http://www.infowars.com/full-body-scan-technology-deployed-in-street-roving-vans-2/.)
(Source: http://www.infowars.com/airline-pilot-everybody-forced-through-naked-body-scanners-in-el-paso/.)
(Source: http://www.infowars.com/senate-bill-would-make-airport-body-scanners-mandatory/.)
(Source: http://www.infowars.com/dubai-airport-rejects-body-scanners-as-assault-on-privacy/.)
(Source: http://www.infowars.com/columbia-university-body-scanners-increase-risk-of-skin-cancer/.)


Z celého světa (mj. Austrálie, Indie, Finsko, USA, Česko aj.), přicházejí velmi pozitivní zprávy o zastavení vakcinačních kampaní, o lepším zkoumání a testech daných imunizačních látek včetně zamezení trestání lidí za odmítnutí očkovací dávky (viz např. Nejvyšší správní soud v České republice: http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/765400). Samotní zastánci povinného očkování ustupují ze svých radikálních názorů na celé planetě. Někdejší česká ministryně zdravotnictví Dana Jurásková rezolutně prohlásila, že třeba v souvislosti s vakcínami proti „rizika převažují nad výhodami“ a jsou s nimi spojeny „množící se komplikace“, očkované děti mohou „vážně onemocnět nebo i zemřít“. Předseda České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., PhD. z Fakulty vojenského zdravotnictví UO - VLA JEP se v tomto případě přidává: „Doufám, že se očkování plošně úplně zruší.“
(Source: Radiožurnál, 28. 6. 2010; http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-vlady/konec-ockovani-proti-tbc-vyhlaska-miri-na-vladu/; http://www.infowars.com/australia-bans-flu-vaccines-in-children-after-vomiting-fevers-seizures/; http://www.infowars.com/india-halts-vaccine-program-after-children-deaths/;http://www.ferovanemocnice.cz/aktuality/odbornici-vyzyvaji-ke-zruseni-povinneho-ockovani-proti-tbc-507.html; http://ferovanemocnice.cz/data/Text_pro_media_TBC.pdf; http://www.denik.cz/regiony/ockovani-novorozencu-proti-tbc-muze-byt-i-nebezpec.html; http://www.zdn.cz/denni-zpravy/z-domova/ockovani-kojencu-proti-tbc-skonci-452880.)
„Skutečně některé západoevropské státy včetně USA a Kanady zvolily možnost ukončení plošného očkování novorozenců. Důvodem byl relativně nízký výskyt TBC a diskutovaná jeho bezpečnost či snášenlivost.“ (Source: http://www.vakciny.net/PORADNA/Temata/P_TBC.htm.)


Přesto se již zase objevily teze, které propagují plošné očkování populace například z hlediska tzv. většího „zklidnění občanů“ (dokonce opět hrozí chřipkou). Lidé by již nyní neměli po nových typech vakcín pociťovat deprese, osamění, stres, zklamání z lásky, nadměrné pocity štěstí, zlost třeba na politiky nebo na šéfa v práci a celkově by se mohli pomocí očkování dostat do dlouhodobě výborné psychické i fyzické kondice (vlastně se „nadrogovat“). V práci by se cítili šťastnější, své povinnosti by vykonávali po celý rok (až do další vakcinace) „s radostí“ a byli by daleko více výkonnější za menší odměnu. Tzv. zklidňující očkovací látky jsou vyvíjeny mj. v Británii a v USA. Jiní vědci ovšem na internetu zveřejnili dokumentární video, které jasně ukazuje, jak nebezpečné látky ve vakcínách - především rtuť (http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_(element)) - doslova zabíjejí mozkové buňky. Ovšem zřejmě se stále ještě najde dost lidí, kteří se očkovat nechají.
(Source: http://www.infowars.com/brain-eating-vaccines-the-reality-behind-the-“conspiracy-theory”/; http://www.youtube.com/watch?v=SKuznYVn40s.)
(Source: http://www.infowars.com/establishment-media-pushes-brain-eating-vaccines/.)     
(Source: http://www.infowars.com/india-halts-vaccine-programme-after-the-deaths-of-four-children/.)
(Source: http://www.infowars.com/finland-suspends-swine-flu-shots-after-vaccine-linked-with-neurological-disorder/.)
(Source: http://www.infowars.com/seventy-million-expired-flu-vaccines-about-to-be-incinerated-as-waste/.)
(Source: http://www.infowars.com/u-s-government-panel-now-pushing-“vaccinations-for-all”-no-exceptions….)
(Source: http://pagingdrgupta.blogs.cnn.com/2010/06/25/kids-may-need-2-h1n1-doses-again-this-year/?hpt=T2.)


Vědci stále více a více žasnou nad úžasnými léčivými účinky slunečních paprsků a vitamínu D v návaznosti na genetickou výbavu člověka a s tím související prevenci závažných onemocnění. Proto se také jeví jako naprosto sebevražedné snahy některých jiných odborníků o blokování slunce v rámci tzv. boje s globálním oteplováním.
„Insufficient exposure to sunshine, resulting in low levels of vitamin D, could play a part in a wide-range of diseases, from multiple sclerosis to rheumatoid arthritis, type 1 diabetes, some cancers and even dementia, scientists say today. A study funded by the Medical Research Council, the Wellcome Trust and others, has succeeded in mapping the points at which vitamin D interacts with DNA. Scientists from Oxford University found that the vitamin exerts a direct influence over 229 genes that are known to be involved with certain diseases. Many of the diseases that are implicated are more common in the northern hemisphere than in sunnier, southern climes. Scotland, for instance, has one of the highest rates of multiple sclerosis in the world. The disease is virtually unknown in Africa. The study, published in the journal Genome Research, lends substantial support to the hypothesis that the migration of humankind, hundreds of thousands of years ago, to the colder and darker parts of the world had an effect both on skin colour and on susceptibility to certain sorts of disease.“ (Source: http://www.infowars.com/ms-and-arthritis-may-be-linked-to-lack-of-sun-say-scientists/.)

Vědci opět přicházejí s nápadem na blokování slunečních paprsků pomocí umělých mraků. Oficiálně má jít o tzv. boj s oteplováním země (Source: http://www.novinky.cz/veda-skoly/204789-co-zastavi-oteplovani-umele-bile-mraky.html.)
„These vapour trails create clouds which, experts claim, can block out sunlight for millions. This is the reason that our skies appeared unusually blue when the Icelandic volcano Eyjafjallajokull was erupting, and all flights over Britain were banned.“ „The phenomenon occurs when aircraft fly above 25,000ft, where the air temperature is around minus 30C. This causes water vapour emitted by the engines to crystallise and form the familiar white streaks across the sky, known as contrails. These can be short-lived. But if there is already a significant amount of moisture in the atmosphere they can linger for hours, as the excess water vapour from the engines tips the surrounding air past its saturation point.This acts as a catalyst to speed up the natural process of cloud formation. Cirrus clouds – the wisp-like formations seen at high altitude – begin to form around the contrails. Scientists say these grow into thin layers of cloud and can cover up to an astonishing 20,000 square miles of sky – or about a fifth of the UK.The level of moisture in the air at high altitudes is unrelated to weather conditions at ground level, which is why it is possible to see contrails on a clear day. Reading University’s Professor Keith Shine, an expert in clouds, said that those formed by aircraft fumes could linger ‘for hours’, depriving those areas under busy flight paths, such as London and the Home Counties, of summer sunshine.“ (Source: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1289893/Attack-vapours--jet-trails-block-sunshine.html; http://www.infowars.com/scientists-admit-chemtrails-are-creating-artificial-clouds-2/.)


Pokračující snahy agendy NWO o likvidaci občanských svobod mj. díky zničení dosavadní neregulované podoby internetu, prostřednictvím vyššího zdanění všech elektronických úkonů a pokračujícím tlakům na státem zvýšené požadavky na shromažďování osobních dat, konání preventivních prohlídek bez reálného důvodu atd.:

Uzavřením globální dohody o kontrole tzv. autorských práv ACTA skončí svobodný internet. Obsah nejsvobodnějšího média bude regulován, občané perzekuování a zavíráni do vězení za nejrůznější „prohřešky“ způsobené tzv. jedním klikem myši na pro některé elitáře nevhodný obsah webu. V první fázi půjde o skrytou regulaci prostřednictvím providerů a v té další již o konkrétní trestní postihy. S největší pravděpodobností to bude mj. znamenat konec svobodných bloggerů.
(http://www.diit.cz/clanek/acta-oficialne-zverejnena-boj-o-internetovou-svobodu-pokracuje/36083/
http://www.diit.cz/clanek/odhaleni-tajne-dohody-acta-jeste-vetsi-zlo-nez-jsme-doufali/35943/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement
http://www.abclinuxu.cz/clanky/analyza-unikleho-navrhu-tajne-dohody-acta
http://balkin.blogspot.com/2010/03/anti-counterfeiting-trade-agreement.html
http://www.infowars.com/the-end-of-the-internet-as-we-know-it-in-britain/)


Na internetu se již budou zobrazovat převážně jen tzv. ´globálně vhodné´ a schválené texty. Společnost nastavuje nové protokoly pro zobrazování tzv. ´vhodných zpráv´. President Obama tento plán společnosti Google podpořil a navíc sdělil, že v současnosti se již svobodné „informace stávají rušivým elementem“, dokonce „sabotáží“, vytvářejí na lidi zbytečný „tlak“, vnášejí do „naši země“ a „demokracie“ zbytečný neklid. Proč lidé potřebují „tolik nejrůznějších“ svobodných „hlasů vyžadujících jejich pozornost na blozích (Obama použil slovo blog na prvním místě před ostatními médii, pozn. autora), na kabelových televizích (narážka ne Fox News, pozn. autora), v rádiu (poukázání mj. na Alexe Jonese, pozn. autora)“. Přeci pro běžného občana „je tak těžké“ tím vším projít a zjistit „kdo říká pravdu a kdo ne“. Podle pana Obamy by tedy bylo prostě nejlepší zcenzurovat internet tak, aby jej řídila vláda nebo s NWO agendou spřízněné soukromé společnosti. (Zdroj: Glenn Beck Show, 10. 5. 2010.)
(Source: http://www.infowars.com/google-ceo-and-obama-activist-wants-machines-to-pick-news/.)

Naštěstí někteří američtí soudci již vystoupili proti takovým zásahům do svobody slova: „A US federal court today ruled that the FCC had overstepped its bounds in requiring Internet providers to avoid discriminating against particular kinds of traffic. A judge said that current rules didn’t give enough authority to change Comcast’s traffic management or otherwise dictate equal treatment, potentially letting Comcast revert back to its prior scheme without repercussions.“ (Source: http://www.infowars.com/court-rules-against-fcc-net-neutrality-arguments/.)
„The Federal Communications Commission does not have the legal authority to slap Net neutrality regulations on Internet providers, a federal appeals court ruled Tuesday.“ (Source: http://www.infowars.com/court-fcc-has-no-power-to-regulate-net-neutrality/.)


V Česku vstoupil v platnost od 1. června 2010 (na vyžádání Evropské unie) nový audiovizuální zákon č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních mediálních službách, který výraznou měrou cenzuruje především videa svobodně šířená prostřednictvím internetu a dopadá předně (dle dosavadního právního výkladu, což se také může v budoucnu změnit) na podnikatele. (http://www.zive.cz/clanky/internetova-videa-v-cr-budou-od-cervna-regulovana/sc-3-a-152477/default.aspx)

Každý uživatel Twitteru se nyní stává důležitým pilířem v monitorovacím programu vlády USA. Knihovna Kongresu archivuje každý jednotlivý Tweet již od roku 2006.
„Get ready for fame, tweeters of the world: the Library of Congress is archiving for posterity every public tweet made since the service went live back in 2006. Every. Single. Tweet. The LOC announced the news, appropriately enough, on Twitter. Twitter isn't just about being pretentious and notifying the world about the contents of your lunch (though it's about those things too). Matt Raymond, one the Library's official bloggers, notes that "important tweets in the past few years include the first-ever tweet from Twitter co-founder Jack Dorsey, President Obama’s tweet about winning the 2008 election, and a set of two tweets from a photojournalist who was arrested in Egypt and then freed because of a series of events set into motion by his use of Twitter." But even those billions of other tweets and retweets, the ones about how you just got back from the worlds' most epic jog or how you're sick at home with the crocodile flu or how your crappy Internet connection just went down again and you can't take it any more - those matter too.“ (Source:http://arstechnica.com/tech-policy/news/2010/04/library-of-congress-were-archiving-every-tweet-ever-made.ars.)

Část poslanců Evropského parlamentu chce podpořit plán na zálohování a zpřístupnění po dobu nejméně dvou let každého vyhledávání na Google.com. Státní aparát tak bude moci zpětně legálně dohledávat podrobnosti o činnosti každého občana na internetu, využívajícího služeb Google.
„Every Google search to be logged and saved for two years under new Euro MP plan. /.../ 'Once the proposal is in place, then governments and authorities will be able to use the information for any purpose they choose. 'It would also be unlawful from a privacy perspective. We have well established laws in Europe that protect private communications. The idea that governments can destroy that protection is unthinkable.'“ (Source: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1284581/Every-Google-search-logged-saved-2-years-Euro-MP-plan.html.)

Díky činnosti americké organizace EPIC pronikly na veřejnost údaje o záměrném shromažďování fotek již přes dvou tisíc převážně nevinných cestujících z tzv. letištních bio-skenerů. Tento trend ´povinného odhalování tělesných proporcí a genitálií´ se má nadále zrychlovat, načež bio-skenery budou zaváděny ve většině jakýchkoliv státních nebo veřejných úřadů, institucí, na místech velkých koncentrací lidí apod.
„EPIC v. Homeland Security: Government has Over 2,000 Photos from Airport Body Scanners. As a result of a Freedom of Information Act lawsuit, EPIC has obtained hundreds of pages of documents from the Department of Homeland Security about the plan to deploy full body scanners in US airports. A letter to EPIC reveals that the government agency possesses about 2,000 body scanner photos from devices that the DHS said earlier "could not store or record images." EPIC has also obtained the most recent device procurement specifications, and several hundred new pages of traveler complaints. For more information, see EPIC: Whole Body Imaging and EPIC: EPIC v. Department of Homeland Security.“ (Source: http://epic.org/2010/04/epic-v-homeland-security-gover.html; dále viz http://www.infowars.com/tsa-incident-proves-authorities-are-engaged-in-monumental-body-scanner-cover-up/.)

Pokračují také pokusy o zavádění mobilních skenerů v rámci celého světa. Tato zařízení umožňují neustálý monitoring desítek tisíc občanů obzvláště v místech velkého počtu lidí. S přibývajícími stížnostmi svobodných občanů dochází naštěstí k dočasnému zpomalování nástupu této NWO Agendy.
(Source: http://www.infowars.com/hundreds-of-americans-file-complaints-over-naked-body-scanners/.)

Americký úřad TSA se dokonce pokusil zavést povinné skenování všech cestujících na letištích: „In a new attempt to curb terrorism on airplanes and in airports, the Transportation Security Administration (TSA) announced this week that they plan on making full body scanners mandatory. The full body scanners, which produce an image and show any object carried by an individual, are already in use at several airports across the country.“ (Source: http://www.ecanadanow.com/curiosity/2010/03/17/tsa-to-make-full-body-scans-mandatory-at-us-airports/.)

Proti skenerům se také jasně postavil papež Benedikt XVI. Podle něj: Důstojnost lidského života musí zůstat zachována i na úkor bezpečnosti, jinak se stáváme opět barbary a jde o státní terorismus: „The head of the Roman Catholic Church spoke out against the use of body scanners at airports, saying human dignity must be preserved even as countries attempt to protect their citizens against acts of terrorism.“ „But he said that even when facing the threat of terrorism, airport security officials should not forget to respect "the primacy of the human person." "[With] every action, it is above all essential to protect and value the human person in their integrity," he told the representatives from the aviation industry.“ (Source: http://www.cbc.ca/world/story/2010/02/22/pope-body-scan.html.)

Čína obnovila povinné sterilizace svých občanů. Za neuposlechnutí hrozí pokuty a zatčení. (http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/198459-v-cine-se-musi-nechat-sterilizovat-10-000-lidi-jinak-zatknou-jejich-rodice.html)

Austrálie přemýšlí o zřízení nového ministerstva pro státní kontrolu lidské populace: „SYDNEY (Reuters) - Australia is to create a new government post of minister for population tasked of developing an official population strategy, Prime Minister Kevin Rudd said on Saturday. Tony Burke, currently minister for agriculture, forestry and fisheries, will add the new job to his current portfolio, Rudd said. The new strategy is expected to take 12 months to develop. Recent estimates have suggested Australia's population could grow by more than 50 percent to around 35 million in the coming decades, from its current level of around 22 million, fuelled largely by immigration. This has prompted concerns about whether such an increase is sustainable in the world's driest continent. Rudd said the objective was to look at the challenges and opportunities population growth would bring, examine its likely trajectory, minimise the risks and consider what infrastructure would be needed. "The strategy will also seek to address the challenges associated with population growth, including the impact on the environment, water, and urban congestion," Rudd said. An election is due later this year, but Rudd said he hoped development of a population strategy would continue whether the Labour government or conservative opposition won it.“ (Source: http://in.reuters.com/article/worldNews/idINIndia-47418720100403.)

sestavil: RAdo Skydancer - http://skydancer.sweb.cz/