Proč neočkovat proti viru AH1N1?
Autor: Anna Strunecká | Publikováno: 07.12.2010 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace
Na základě údajů z USA, Kanady, Evropy a z jižní polokoule neexistuje žádné oprávnění k masivnímu očkování proti viru H1N1 nedostatečně vyzkoušenými vakcínami.

Katastrofické scénáře předvídaly 50% nakažlivost, miliony nemocných, statisíce pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) a desítky tisíc těch, kteří by mohli zemřít.

 

Jak vypadal průběh nákazou H1N1?

Již v říjnu 2009 publikoval prestižní New England Journal of Medicine studie, které zjistily že:

nakažlivost je pouze 6-10 %

 

u většiny osob (99,99 %) má onemocnění krátký a mírný průběh

 

potřeba hospitalizace na JIP se na jižní polokouli vyskytla u jednoho ze 35 714 pacientů, tedy riziko 0,0028 %! Pouze 67 osob z desítek milionů lidí ve 24 státech USA skončilo na JIP

 

nejvyšší procento nutných hospitalizací na JIP bylo u děti od narození do jednoho roku, kde byla zaznamenána i nejvyšší úmrtnost.

 

Z populace 301 milionů obyvatel zemřelo v USA na H1N1 34 zdravých dětí. Očkování dětí proti jakékoliv chřipce včetně H1N1 je však třeba důrazně odmítat.

 

Proč neočkovat děti?

 

Dvě veliké současné studie zjistily, že

 

děti mladší než 35 měsíců nevytvářejí po očkování proti H1N1 žádné protilátky

 

u skupiny dětí ve věku 3-9 let nevznikají protilátky u 65 % očkovaných.

 

Vakcíny proti chřipce obsahují thimerosal. Dítě tak dostane při očkování 25–50 mikrogramů rtuti. Toto množství překračuje bezpečnou denní dávku pro kojence a batolata asi 25-50x. Rtuť ve vakcínách potlačuje imunitu.

 

Nebezpečný hliník a skvalen

 

Vakcíny obsahují látku, která zvyšuje imunitní odpověď organizmu a umožňuje snížit obsah antigenu. Nejčastěji se používá hliník. Mnozí přičítají působení hliníku z protichřipkových vakcín vznik nebezpečného Guillain-Barré syndromu a makrofágové myofascitidy.

 

Evropské firmy Novartis a GlaxoSmithKline oznámily, že v nově vyvíjených vakcínách proti A H1N1 bude použit jako adjuvans skvalen. Mezi odborníky imunology i kliniky se okamžitě zvedla vlna kritiky a varování před injekční aplikací skvalenu pro možné nedozírné následky.

 

Skvalen byl dosud použit pouze při očkování proti antraxu u vojáků v Perském zálivu a právě jemu je přičítáno devastující autoimunitní onemocnění, kterým trpí veteráni této války.

 

Neexistují dlouhodobé studie o bezpečnosti skvalenu při injekčním podání.

 

Vakcíny se skvalenem zakoupené ČR byly použity i v Kanadě, zatímco USA, částečně Německo a Francie nakoupily vakcíny bez skvalenu (zejména pro těhotné ženy, děti a VIP).

 

Proč neočkovat těhotné ženy

 

Na JIP musela být hospitalizována pouze 1 žena na 3 800 těhotných (riziko 0,03 %).

 

Rtuť, hliník i skvalen jsou toxické pro vývoj plodu.

 

V USA jsou hlášeny stovky potratů po očkování proti H1N1.

 

Na základě údajů z USA, Kanady, Evropy a z jižní polokoule neexistuje žádné oprávnění k masivnímu očkování proti viru H1N1 nedostatečně vyzkoušenými vakcínami.

 

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.