Jiřina Šiklová popisuje své experimenty s LSD: Viděla jsem dovnitř svých prstů. A Petr Pithart ležel na zemi a cpal se chlebem
Autor: redakce | Publikováno: 19.04.2013 | Rubrika: CITÁTY
Ilustrace
Jednou tam byl intoxikován Petr Pithart, ale to už bylo později. Ležel na zemi a měl v té intoxikaci hlad. Přišla jsem k němu, cpal se chlebem a mně se zdálo, že chleba je příliš velký. Tak jsem mu ho vzala. No, v civilu, tedy bez té látky, bych asi tohle nikdy neudělala.

"Jednou mne nechali při intoxikaci samotnou a mě štvalo, že nemám kolem sebe nic barevného. Jen bílý papír. Měla jsem vztek, že tam jsem samotná, a říkala jsem si: Co můžu dělat? Tak jsem si začala psát, ale už jsem neodhadla konec papíru, takže druhá část byla psána na linoleum. Nebo když mě to opravdu začalo štvát, tak jsem objevila, že mám ruce, různě jsem s nimi pohybovala a říkala si: Já ale s těma rukama děláme nádherné obrazce. Jednou je z nich kaple, podruhé zase něco jiného... A mně se třeba dařilo, že jsem viděla jakoby dovnitř těch prstů, jakoby rentgenem, barevné růžové žilky. Tak jsem přišla na to, že si úplně stačím. Nevadí, že mne tady zavřeli, budu takhle dělat rukama a co je tu najednou nádhery."

Nikdy jste nezkusili vzít si to ve dvou?

"Já ne. Jednou tam byl intoxikován Petr Pithart, ale to už bylo později. Ležel na zemi a měl v té intoxikaci hlad. Přišla jsem k němu, cpal se chlebem a mně se zdálo, že chleba je příliš velký. Tak jsem mu ho vzala. No, v civilu, tedy bez té látky, bych asi tohle nikdy neudělala."

Tak to jste byli oba na tripu?

"To bylo legální, zcela legální a kontrolované. Tehdy se uvažovalo, že se LSD bude používat jako bojová látka. Proto se to taky zkoušelo ve vojenské nemocnici."

z knihy rozhovorů s Jiřinou Šiklovou (Bez ohlávky, Kalich, 2011, s. 128-129)

čtěte také:

Dlouhé prsty černých knížat

Mediální a pravdoláskařské hyeny opět křičí. Vladimír Remek jako velvyslanec v Moskvě je nejlepší možná volba

Jiří Pehe: Nový světový pořádek a jeho příčiny