Kníže v duelech: Naslouchátko, či našeptávátko?
Autor: -abb- | Publikováno: 25.01.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Jaký přístroj používá v televizních debatách prezidentský kandidát Schwarzenberg? Podle jeho týmu je to naslouchátko. Jenže...

Jaký přístroj používá v televizních debatách prezidentský kandidát Schwarzenberg? Podle jeho týmu je to naslouchátko. Jenže... 
 
Na skutečnost, že by zařízení v knížecím uchu byla ve skutečnosti nápověda, už upozornil například publicista Daniel Solis nebo herec a dabér Zbyšek Pantůček.
 
Tým Karla Schwarzenberga ale takové vysvětlení odmítá: "Pan Schwarzenberg používá naslouchátko," odpověděla pro Prvnizpravy.cz asistentka poslance Lucie Weitzová.
 
"Do televizních a dalších živých debat jej vybaví sluchátkem (našeptávátkem, pozn. redakce), aby byl jejich kandidát vždy schopen odpovídat i na ty nejzáludnější otázky pohotově a kompetentně, po vzoru jeho záoceánských protějšků," tvrdí Daniel Solis. Pomocí tohoto zařízení pak může člověk téměř okamžitě dostávat rady či pokyny ze zákulisí.

A vše napovídá tomu, že se nemýlí. Naslouchátko (míněno "zesilovač zvuku", pozn. redakce) vypadá jinak. Rozhodně z něj nevedou černé dráty, které má Schwarzenberg pod košilí. Vzbuzují tak podezření, že mohou vést leda k nějakému přístroji, skrze který Schwarzenberg přijímá rady někoho, kdo sedí vpovzdálí a pohotově dodává informace, fakta či nadhazuje argumenty, aby kandidát neměl výpadek.

Přesvědčen je o tom i herec Zbyšek Pantůček. "Já jsem na to koukal a to není žádné naslouchátko, ale regulérní přístroj, který mají redaktoři v televizi nebo co má šikovněji schované americký prezident Obama, který to má bezdrátové. Když mu vypadne čtecí zařízení, víme, jak to dopadne. Přestane mluvit a uteče jak malý kluk," řekl herec pro Prvnizpravy.cz v narážce na vtipné video na youtube.

Podle Pantůčka nasadil tým pro Schwarzenberga tuto výpomoc poté, co kandidát v jednom z duelů přestřelil s kauzou MUS, kterou mylně přisoudil Zemanovi. Ten to rázně odmítl a na jeho argument se Schwarzenberg už nezmohl k žádné replice.

"On nemá příliš schopnost argumentace, ač působí bodře, takže si umím představit, že tam někdo sedí, kouká do googlu a občas mu řekne, co má odpovědět," říká herec, který má ze své branže zkušenosti s podobnou technikou. "To podle mne není nic zdravotního, tak jak tu techniku znám, tak na mne to působí jednoznačně jako našeptávátko," řekl s tím, že i známá herečka Jiřina Jirásková v posledních letech své kariéry hrála s touto pojistkou. Kdyby jí náhodou vypadl text, měla v uchu zařízení, na který jí nápověda text špitla.

Pantůček má zkušenost i se skutečným naslouchátkem, které nedávno kupoval své devadesátileté babičce. "Naslouchátko vypadá úplně jinak. Nevedou z něj žádné kabely. To je jednoznačná podpora ze zákulisí. Nevíš? Tak ti to nadiktujeme."
 
www.prvnizpravy.cz