Americký svaz pro občanské svobody žaluje úřady Philadelphie za věznění muže, který filmoval policisty
Autor: RT | Publikováno: 24.01.2013 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
Christopher Montgomery proti Městu Philadelphia, jak je žaloba oficiálně označena, popisuje, jak Montgomery v lednu roku 2011 na svůj mobilní telefon pořídil záznam toho, jak místní policie provádí zatýkání. Následně byl zadržen i on a po následujících 45 dní byl držen ve vězení a uvedená nahrávka byla smazána.

Americký svaz pro občanské svobody žaluje odpovědné úřady Philadelphie za to, že zadržely a odsoudily na 45 dní ve vězení muže za to, že na svůj mobilní telefon nahrával policisty.

Uvedená skupina pro ochranu občanských práv uvádí, že pořizování záznamu policejních akcí na veřejném prostoru je chráněno první dodatkem k americké ústavě.

Christopher Montgomery proti Městu Philadelphia, jak je žaloba oficiálně označena, popisuje, jak Montgomery v lednu roku 2011 na svůj mobilní telefon pořídil záznam toho, jak místní policie provádí zatýkání. Následně byl zadržen i on a po následujících 45 dní byl držen ve vězení a uvedená nahrávka byla smazána.

Montgomery byl obviněn a odsouzen za výtržnictví, ale Americký svaz pro občanské svobody je toho názoru, že nahrávání policistů při výkonu jejich práce je chráněno americkou ústavou, která mj. obsahuje záruky pro svobodu projevu a svobodu tisku.

„Jak v obdobných napjatých situacích vzrůstá role občanských publicistů, je velmi důležité, že každý drží v ruce své záznamové zařízení a přispívá k tomu k dodržování odpovědnosti ze strany mocných,“ uvedl Montgomery v tiskovém prohlášení Amerického svazu pro občanská práva.

Nejedná se o první případ takovéhoto druhu. V prosinci 2012 v americkém státě Illinois soud rozhodl, že bylo legální nahrávat policisty při výkonu jejich práce. A v červenci loňského roku bylo policistům ve Washingtonu, D.C., jejich nadřízenými uloženo, aby občanům umožnili filmovat je při výkonu jejich práce.

zdroj: http://rt.com/usa/news/aclu-philly-cops-filming-232/

překlad pro freeglobe: J.K.