Američané si v rámci sankcí proti Rusku málem zakázali lety do vesmíru. To by se u nás stát nemohlo
Autor: Spectrum13 | Publikováno: 01.07.2017 | Rubrika: TECHNIKA
Ilustrace
Američané jsou po nešťastných událostech v rámci programu raketoplánů závislí na Rusku, pokud jde o lety do vesmíru. V současnosti nemohou létat do vesmíru bez raketových motorů RD-180, které kupují od Rusů.

Senát USA při schvalování sankcí proti Rusku na poslední chvíli přijal změnu, která zachránila americký vesmírný program před katastrofou.

Američané jsou po nešťastných událostech v rámci programu raketoplánů závislí na Rusku, pokud jde o lety do vesmíru. V současnosti nemohou létat do vesmíru bez raketových motorů RD-180, které kupují od Rusů. Američané potřebují také motory RD-181 používané v lodi Antares.

Nedávno schválené sankce proti Rusku ale mohly vést k tomu, že by se USA zcela připravily o možnost létat do vesmíru.

V americkém senátu proběhlo hlasování nad novým dodatkem k zákonu uvalujícím nové sankce na Rusko a také Írán. V původním návrhu dodatek zakazoval nákup čehokoliv od firem spojených s ruskou rozvědkou a obranným průmyslem.

Kdyby na poslední chvíli nedošlo po upozornění ke změně tohoto znění, sankce by se týkaly rovněž zmíněných motorů. To by znemožnilo lety do vesmíru NASA a také řadě soukromým společnostem. Mnoho civilních a komerčních misí je zcela závislých na raketách s ruskými motory.

Následky takového zákazu by tedy byly pro USA katastrofální.

 

Zdroj: usnews.com, reuters.com