Takhle ne, Karle! aneb když volebnímu týmu příliš naroste sebevědomí
Autor: odjinud | Publikováno: 18.01.2013 | Rubrika: MÉDIA
Ilustrace
Volební tým Karla Schwarzenberga odvedl v posledních dnech pořádný kus práce – takový finiš, jaký kampaň nabrala, asi čekal málokdo. Stručně to shrnul na twitteru Miloš Čermák: “Chceme si se zenou dat ted v podvecer sklenku nejakeho dobreho sampanskeho, ale bojime se, ze kdyz tu lahev otevreme, tak podpori Karla.” A fakt – Karel byl všude. S blížícím se okamžikem voleb tak zdravě sebevědomý volební tým mohl začít slavit – a začal. Až do čtvrtečního večera odpovídal styl kampaně stylu pana Schwarzenberga – noblesní, férový a místy humorný. A pak se to zvrhlo.

Volební tým Karla Schwarzenberga odvedl v posledních dnech pořádný kus práce – takový finiš, jaký kampaň nabrala, asi čekal málokdo. Stručně to shrnul na twitteru Miloš Čermák: “Chceme si se zenou dat ted v podvecer sklenku nejakeho dobreho sampanskeho, ale bojime se, ze kdyz tu lahev otevreme, tak podpori Karla.” (zdroj) a fakt – Karel byl všude. S blížícím se okamžikem voleb tak zdravě sebevědomý volební tým mohl začít slavit – a začal. Až do čtvrtečního večera odpovídal styl kampaně stylu pana Schwarzenberga – noblesní, férový a místy humorný. A pak se to zvrhlo.

To, co předvedl volební tým ve složení Jana Kobesová a Martin Kotas na oficiálním účtu Karla Schwarzenberga na twitteru a následně facebooku, považuji za nedůstojné i ve volební kampani Miloše Zemana, natož u KS. Od mediálních expertů s rokem narození 1974 bych takové rádobyvtipné pubertální komentáře nečekal. A trapně komentovat protikandidáty během kampaně, na oficiálním účtu! den před volbami!, mi přijde víc než nefér. Vám ne? Asi jim stoupla sláva do hlavy – přeci jen přes 5000 followers na českém twitteru už značí celebritu…

Není divu, že se u těchto komentářů rozproudila na FB i TW značná debata (stovky komentářů, ale zároveň i stovky sdílení), která pro autory nevyzněla vůbec dobře. Nejčastěji zaznělo “nechte toho”, “přestaňte s těmi spamy”, “tímhle Karlovi škodíte” a tak dále. Ráno tým evidentně vystřízlivěl a, zcela očekávaně, problematické příspěvky i s komentáři smazal. Ani slovo vysvětlení, ani slovo omluvy, nic. Zatloukat, zatloukat, zatloukat, mlčet, mazat. Skuteční profesionálové.

Díky zametení stop tak mohl dnes Karel pro idnes.cz s noblesou odpovědět na jednu z otázek takto (zdroj):

Jak bude vypadat kampaň v příštích dvou týdnech, které máte před sebou?
Nebude velmi odlišná od nynější kampaně, doufám, že se zachová férový ráz, který doteď měla.

Neměla, Karle, neměla. A protože jsem chlapec šikovný, (dnes již odstraněné) příspěvky jsem si ve čtvrtek uložil. Zde jsou ony smazané perly.

Začíná čtvrteční prezidentská superdebata s Václavem Moravcem, volební tým již dopředu oznamuje, že se bude inspirovat stylem online přenosů z Reflexu (tento tweet ještě nesmazali):

image

Následují dva tweety, které přežily výmaz a jede se vtipně glosovat Táňu. Ha, ha, ha:

image

Tenhle tweet mi utekl, takže obrázek tentokrát z facebooku. Jen houšť, týme:

image

A kopneme si do Jany Bobošíkové:

image

Tohle smazali asi jen z opatrnosti – bylo tam jméno protikandidáta, jinak vtip pěknej:

image

No ano, Hitlera jsme tu ještě neměli! Tak šup sem s tím, to je přeci fér:

image

Když už si do Avatara rejpnul Zeman, tak se pochopitelně volební tým KS musí přidat. Ach ta invence:

image

A už pomalu končím, upito má tým řádně, ale zavzpomínal si na dětství. S kampaní to nemá nic společného, ale je to vtipné:

image

Mimochodem na Facebooku už u tohoto příspěvku diskuse nebyla třeba, vše podstatné bylo řečeno jednou větou:

image

To byl fičák, co? Může si toto dovolit jakýkoliv PR profesionál? A v prezidentské kampani? No, podle mého skromného mínění “by neměl” – jistě, může, může se přeci všechno… Přijde mi to nekorektní, pitomé a poškozující samotného Karla. OK, občas každý šlápne vedle, pak by ale měla následovat omluva nebo alespoň nějaký komentář ve stylu “tohle se nepovedlo”. Ovšem na to jsou Martin a Jana moc velcí profíci (podle jejich životopisů na webu volimkarla.cz fakt hvězdy PR), takže smazat a mlčet. Jo, to je vysoká škola PR… Ptal jsem se na twitteru, posílal Janě e-mail (původně mi nedošlo, že by to mohl páchat někdo se souhlasem šéfa online komunikace), nic. Ani ťuk.

Jak by se s takovým “úletem” vypořádal profesionál? Tak předně by k něčemu takovému nikdy nedošlo, ale když už je v týmu blbec, musí se situace řešit. Zde už je nejvyšší čas na krizové PR a to možná co nejpokornější. Uznat chybu, omluvit se a hlavně nic nemazat – protože co je jednou na internetu, to už tam zůstane navždy. Je mezi čtenáři odborník? Já měl ze seminářů krizové PR vždycky jen “dobře”, tak se nechám rád poučit :) Napadá mě – dalo by se i toto využít jako pozitivní promo, jen to formulovat nějak takto: bla,bla,bla, i když jde o osobní selhání jednotlivce, blab,bla,bla způsobené hektickým tempem kampaně v posledních dnech, bla, bla,bla všichni se nezištně věnovali mé kampani na 120%, stojím si za svým týmem tak, jako on stojí za mnou. Věříme, že šlo o ojedinělý exces… Nebudou žádné změny v týmu…. Omlouvám se svým jménem i jménem celého týmu dotčeným kandidátům… – To by mohlo fungovat, ne? Ale smazat a mlčet? To vám, čumáčkové, neprojde lacino.

Aby náhodou nedošlo k mýlce – tyto příspěvky jsou skutečně produktem volebního týmu KS, nejde o nějaký “hack účtu” (což je dnes oblíbená výmluva) ani o “podvrh v Photoshopu”. Jednak tu mám uložené kompletní stránky s komentáři (mám to někam vystavit?) – zvlášť facebook bych asi “nevytvořil na koleni” (tady jsou jen obrázky, nechtělo se mi s tím patlat dlouho) a hlavně – samotný tým na FB krásně konverzoval s fanoušky. Toto je koment pod “ein Folk, ein Reich”:

image

No to jsme se zasmáli!

Otázkou je, co teď na to Karel Schwarzenberg? Asi nic, že :) Ostatně – možná jsem až příliš nemoderní, přehnaně lpící na slušnosti a fair play a zbytečně tu dělám z Komárka Kellnera…

Jako bonus screen reakcí na jednu z posledních hlášek (čtenáři jsou již “lehce” pobouřeni).

image

větší verze zde

http://www.jurica.info