O zelené Sahaře: Nejblbější zelený plk roku 2012
Autor: Vítězslav Kremlík | Publikováno: 29.12.2012 | Rubrika: KLIMA
Ilustrace
Pan Metelka v diskusích na internetu rád strká lidem pod nos svůj doktorát a argumentuje autoritou… svou vlastní. Jenže ono nestačí mít v kapse diplom s razítkem. Člověk roky po škole spoustu zapomene. A sledovat nové vědecké objevy nemá čas.

RNDr Ladislav Metelka z ČHMÚ v anketě Meloun roku získal zlatou medaili za „nejblbější zelený plk“ roku 2012. Informoval o tom server Prvnizpravy.cz (Havel dostal cenu in memoriam za pokrytectví). Pan Metelka, český zástupce (focal point) mezivládního klimatického panelu OSN (IPCC), se ale proti udělení ceny ohradil:

Výrok „Zelená Sahara spadá do minulé doby ledové, kdy tam musel být příjemnější chládek“, který je mi připisován a za který jsem byl “oceněn“, není mým výrokem. Nikdy jsem jej neřekl ani nenapsal. Iniciátoři této akce na serveru Antimeloun.cz si ho vymysleli a následně mi za něj udělili uvedenou „cenu“. Kategoricky se ohrazuji proti takovýmto lživým a podvodným metodám, které vůči mně použil server Antimeloun.cz.

Kdyby pan Metelka napsal: „Daný chybný názor o Sahaře jsem vyslovil, ale použil jsem trochu jiná slova“, měl by pravdu. On ale místo toho s vyčůraností právníka píše, že daný „výrok… jsem nikdy neřekl ani nenapsal.“

Jenomže pan Metelka opravdu ten nesmysl o Sahaře řekl, byť trochu jinými slovy. Tady máte přesné znění:

RNDr Ladislav Metelka na otázku, kdy zase bude Sahara zelená:Sahara pravděpodobně má přijatelnější klima v dobách, kdy je u nás tzv. doba ledová. Ty se opakují s periodou cca 100 000 let. Takže až přijde ta další (a ta dříve nebo později dorazí), Sahara může mít zase přijatelnější klima. Zatím je ale problém odhadnout, kdy to bude.“ (Chat ČT 23.března 2012)

Pokud nevěříte, tady to máte ofocené:

http://www.ceskatelevize.cz/chat/chat.php?id=3496

 

Vidíte, že pan Metelka termín „chládek“ nepoužil, ale řekl jinými slovy totéž. Tvrdil, že Sahara bývala zelená, když byly nižší teploty. Nižší teploty neboli hovorově „chládek“.

Je to plk, za jaký si plným právem zaslouží zlatou medaili. Antimeloun tento výrok výstižně parafrázoval, i když souhlasím, že parafrázi neměl dávat do uvozovek, jako by to byla přesná citace. Kdyby dělal jen takové chyby ve formátu citací, to by si pan Metelka mohl gratulovat.

Sahara že má přijatelnější klima, když je u nás doba ledová? Kdepak. Naposledy byla Sahara zelená cca 7000-3000 př.n.l. To rozhodně není doba ledová, ale naopak NEJTEPLEJŠÍ část naší doby poledové. Tomuto horkému období se říká holocénní klimatické optimum jinak též Hipsithermal či Altithermal. Tehdy byla Sahara vlhčí, teplejší a zelená s jezery (African Humid Period). Podle grónského ledovcového vrtu GRIP bylo tehdy asi o 2°C tepleji než dnes. O tom se můžete přesvědčit sami ve vědecké literatuře: Dahl-Jensen et al. Past Temperatures Directly from the Greenland Ice Sheet  (Science, 1998).

Sahara se stala pouští teprve, když se začalo ochlazovat. To není náhoda. Saharské pluviály (zelená období) přicházejí vždy v té fázi precesního cyklu, když jsou léta na severní polokouli relativně teplejší (Northern Hemisphere summer insolation maxima). Naopak za posledního glaciálního maxima (LGM) byla Sahara vyprahlejší a sušší než dnes.

Jak vidíte, dětská metelkovská logika, že čím větší vedro, tím větší poušť, ve skutečném světě nefunguje. U laika nebo novináře je takový omyl pochopitelný. Ale u klimatologa s doktorátem je to zarážející.

Tohle přitom nejsou žádné novinky. O Zelené Sahaře se ví už desítky roků. Henri Lhote už v roce 1958 napsal knihu „Jsou ještě jiná Tasíli“, kde líčí skalní kresby (například obrázky žiraf), které v éře Zelené Sahary zanechali místní neolitičtí obyvatelé. Tyto kresby přece proslavil i Däniken, kterému kresby některých lidských postav připadaly jako kresby kosmonautů.

Jak je možné, že klimatolog Metelka nezná ani základy klimatologie jako je Altithermal a African Humid Period? O dějinách zelené Sahary ví i ufolog a hoteliér Däniken, ale RNDr Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu ne?

OBRÁZEK: Ochlazení před 5000 lety přineslo vyschnutí Sahary, ale také pokles stavu vody v řece Niger (c) a pokles hladin afrických jezer (b). Lidé začali opouštět Saharu a usazovali se v Egyptě. Tam pak vznikla první civilizace. O této souvislosti hodně psal Stefan Kröpelin z Německa. (graf: deMenocal)

Exodus From Drying Sahara Gave Rise to Pharaohs, Study Says (National Geographic 2006)

Až přijde další doba ledová, Sahara zase bude zelená? Kdepak. Doba ledová může začít kdykoli. Ale zelená Sahara se vrací v souvislosti s cca 26 000 let dlouhým cyklem precese, kolísání zemské osy. A tímto cyklem se řídí glaciál neglaciál.

Ironické je, že čtenářka tohle věděla a klimatolog nikoli. Monika V. se Mr. Metelky ptala: V jednom popularizačním pořadu jsem se dozvěděla, že podnebí Sahary se mění každých dvacet tisíc let a že za deset tisíc let se opět zazelená. Je to pravda?“

Paní Monika se z rádia zřejmě doslechla o letos čerstvé deMenocalově studii (2012), která dává holocénní optimum do souvislosti s precesí, přes dvacet tisíc roků dlouhým cyklem kolísání zemské osy. Tato období Zelené Sahary se vracejí bez ohledu na to, zda je doba ledová či meziledová (například Mousteriénský pluviál před 50 tisíci lety).

de Menocal, Peter B. & Tierney, J. E. (2012) Green Sahara: African Humid Periods Paced by Earth's Orbital Changes. Nature Education Knowledge 3(10):12

To se ale tazatelka ptala nepravého. RNDr Ladislav Metelka o deMenocalově studii ani neslyšel. Asi nestíhá sledovat nové vědecké objevy. Nebo neposlouchá rádio.

Pan Metelka v diskusích na internetu rád strká lidem pod nos svůj doktorát a argumentuje autoritou… svou vlastní. Jenže ono nestačí mít v kapse diplom s razítkem. Člověk roky po škole spoustu zapomene. A sledovat nové vědecké objevy nemá čas.

Bohužel komu není rady, tomu není pomoci. Můj web se snaží podobné fámy uvádět na pravou míru. Ale pan Metelka ho ke své škodě nečte (označuje ho za bulvár) přestože by se tam dozvěděl řadu věcí. Například Saharu jsem vysvětloval už ve stati „Vysychání Sahary a Sahelu, mýtus a skutečnost“ (Osel.cz 29.7.2012). Když se mu snažím věci vysvětlit, reaguje vztekle a nedůtklivě (viz): Historik a překladatel hodnotí, jak klimatologové rozumějí klimatu. A ještě by je chtěl poučovat.“ Možná byste pane Metelko neměl nad znalostí historie tak ohrnovat nos. Nezavrhujte to, dokud to nezkusíte.

Vítězslav Kremlík je vzděláním historik a provozuje portál Klimaskeptik.cz