Pehe: globální vláda ano. Klaus: ne, hrozí nová totalita
Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 15.10.2010 | Rubrika: SVĚTOVLÁDA
Ilustrace
Ředitel New York University v Praze a bývalý ředitel Politického odboru prezidenta Václava Havla napadl na svém blogu prezidenta republiky Václava Klause kvůli jeho odporu k globální vládě.

Ředitel New York University v Praze a bývalý ředitel Politického odboru prezidenta Václava Havla napadl na svém blogu prezidenta republiky Václava Klause kvůli jeho odporu k globální vládě.

Český prezident zkritizoval naposledy globální vládu v pondělí před začátkem vrcholné schůzky zemí Evropské unie a Asie. Řekl, že rozhodně není přívržencem globálního nadnárodního vládnutí. Je naopak pro mezinárodní spolupráci suverénních států.

„Samozřejmě každý ví, že já nejsem přívržencem globálního vládnutí. Já si myslím, že každá země si musí dát hlavně do pořádku své věci a nedá se to suplovat tím, že jim bude někdo shora nařizovat," řekl Klaus českým novinářům krátce před začátkem summitu. Podobně jako v Bruselu se Klaus vyjádřil nedávno v New Yorku, kde se účastnil Valného shromáždění OSN, na němž se jednalo o reformě OSN v globálním vládnutí.

Pehe brání global governance

„Kdybychom přijali provokativní tezi prezidenta Václava Klause, že idea globálního vládnutí je ´totální levicový kosmopolitní nesmysl´, museli bychom odkázat do říše totálních levicových kosmopolitních nesmyslů celou řadu prestižních institucí a respektovaných osobností, od nejrůznějších zcela nelevicových think-tanků až po prestižní západní univerzity a profesory, jakož i některé státníky," ohradil se proti Klausovi Pehe, který byl v roce 2001 na setkání elitní skupiny Bilderberg. Ta bývá svými odpůrci obviňována z toho, že podporuje vznik jedné celosvětové vlády.

Pehe uvedl, že Klaus překládá „global governance" jako globální vládu. Sám by pojem překládal jako „globální správa". Podíváme-li se však do anglicko-českého slovníku, najdeme zde výrazy „vláda", „ovládání", „vládnutí", „dozor", „kontrola".

OSN je potřeba podle Peheho posilovat

„Chceme-li mít na zásadní rozhodnutí s globálním dopadem alespoň trošku vlivu, bylo by záhodno přenést je v rámci nějakého nového modelu globální správy například na reformovanou OSN, v níž může Česká republika alespoň něco ovlivnit. Jediným důsledkem případného neúspěchu vytvoření systému alespoň jakési globální správy, například právě skrze OSN, bude, že se budou dále posilovat uskupení jako je například G20, takže se budou rozhodnutí, jež naše životy přímo ovlivňují, dělat bez nás," napsal Pehe.

Pehe si myslí, že Klausova ideologie „neviditelné ruky" aplikovaná na fungování mezinárodního společenství by byla nejrychlejší cestou k nějaké další globální katastrofě. „Genocidy a podobné události mají totiž, pokud se proti nim včas nezasáhne, tendenci přerůstat národní hranice a měnit se v mezinárodní krize, obzvláště v době, kdy globalizace svět stále více propojuje. Už proto by OSN měla být dozajista reformována tak, aby byla silnější...I proto je otevřená diskuze o „global governance" na poli OSN zcela legitimní," míní Pehe.

Zítřek v globální totalitě

Naopak Klaus ve své loňské knize „Kde začíná zítřek" varuje před vědomě konstruovaným rušením národního státu ve prospěch subkontinentálního, kontinetálního či dokonce globálního vládnutí. Klaus považuje suverénní národní stát za osvědčenou a ničím nenahraditelnou pojistku demokracie.

„Prototypem tohoto ... procesu je evropské integrování v podobě současné Evropské unie i rychle rostoucí moc OSN a podobných ´světových´ organizací. Sloganem dneška stále více začíná být ´global governance´. Zítra to bude skutečností. Přehlédnutelná, dohlédnutelná, ´dotknutelná´, a proto elementárně kontrolovatelná parlamentní demokracie začíná být - a já se smutkem říkám, že více a více bude - vystřídávána úplně jiným rozhodováním, které s demokracií nebude mít nic společného," varuje ve své knize Klaus.

Postupné kroky k postdemokracii

Potlačování národních států států, jako je tomu dnes v EU, způsobí podle Klause oslabování občanských práv a vůbec principu občanství. „Bude znamenat postdemokracii, která je - a já se to nebojím říci - nedemokracií ... Bude se tím posilovat i dosavadní tendence podřídit každý lidský čin legislativní kontrole (anglicky se hezky říká to ´legislate us´), na každou maličkost vytvořit zákon, nepřetržitě nás monitorovat a regulovat," obává se prezident.

„Nečekám sice změnu skokovou, ale ony drobné, malé, nepřetržitě probíhající změny budou ve svém součtu ke kvalitativní změně stačit. Jinak řečeno, nečekám někým zorganizovanou revoluci, ale předpokládám pokračování dnešních, podle mého vidění věcí evidentně jednoznačných a jednosměrných, tendencí pohybu o demokracie k nějaké nové formě nedemokracie, ne-li totality," prognózuje Klaus.

Dříve bylo možné před totalitou emigrovat

Před globálním vládnutím a takzvaným novým světovým řádem varuje i jeho vicekancléř Petr Hájek. „Nový světový pořádek, nová světová vláda se rodí zcela otevřeně nezastřeně, už to není žádné tajemství. G20 je jasným zárodkem této světové vlády a nikam jinam to nevede," řekl ParlamentnímListům.cz Hájek.

„Ale ještě bychom si měli říct, proč vlastně být proti světové vládě. Pokus o světovou vládu je pokusem o světovou totalitu. Dokud my jsme žili v totalitě, tak byla nějaká alternativa. Mohli jsme říct tam za hranicemi je nějaká pochodeň svobody. Pak nebude nic, nebude žádná alternativa. Jedno křídlo snahy vytvořit světovou vládu dnes například představuje havlismus," dodal Hájek.

www.parlamentnilisty.cz