Při rasových nepokojích v Tel Avivu zbiti afričtí žadatelé o azyl
Autor: Conal Urquhart | Publikováno: 02.06.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Při rasových nepokojích v Tel Avivu minulý čtvrtek byly zraněny tucty afrických žadatelů o azyl. Na demonstraci pořádanou několika politickými představiteli dorazily tisíce účastníků, aby společně protestovali proti příchodu zhruba šedesáti tisíc žadatelů o azyl do Izraele v několika minulých letech. Po výbušných projevech řečníků se však demonstrace zvrhla v násilí. Očití svědkové uvádějí, že viděli, jak demonstranti napadají a bijí muže i ženy a útočí na některé obchody. Dle vyjádření policie bylo při demonstraci zadrženo devět lidí.

Při rasových nepokojích v Tel Avivu minulý čtvrtek byly zraněny tucty afrických žadatelů o azyl. Na demonstraci pořádanou několika politickými představiteli dorazily tisíce účastníků, aby společně protestovali proti příchodu zhruba šedesáti tisíc žadatelů o azyl do Izraele v několika minulých letech. Po výbušných projevech řečníků se však demonstrace zvrhla v násilí. Očití svědkové uvádějí, že viděli, jak demonstranti napadají a bijí muže i ženy a útočí na některé obchody. Dle vyjádření policie bylo při demonstraci zadrženo devět lidí.

Demonstraci pořádalo několik politiků včetně Miri Regevové a Dannyho Danona, poslanců za vládní stranu Likud. Podle izraelských novin Haaretz označila Regevová žadatele o azyl za „rakovinu v našem těle“ a slíbila udělat všechno proto, aby „byli poslání zpátky tam, kam patří.“

Danny Danon, který vede lobbyistickou skupinu, jež se zabývá tématem ilegální imigrace, uvedl, že jediným řešením tohoto problému je vyhoštění. „Musíme z Izraele vyhnat ty, kteří se jej snaží infiltrovat. Nesmíme se bát slova vyhoštění,“ řekl k tomu.

Tisíce žadatelů o azyl přišlo do Izraele z Eritreje a Jižního Súdánu na útěku před chudobou, útlakem a politickou nestabilitou. Mnoho z nich se snaží dostat do Evropy, ale neprošli přes Libyi, kde jim zablokovala cestu občanská válka. Do Izraele se dostávají především díky pašerákům z řad beduínů, kteří je často drží řadu měsíců v zajetí před tím, než je za výkupné přepraví za hranice. Pokud už se do Izraele dostanou, snaží se dostat k izraelským nevládním organizacím či k zástupcům Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Někteří z nich ilegálně pracují a většina žije v nejchudších částech Tel Avivu spolu s obyvateli Izraele se severoafrickým nebo blízkovýchodním původem. Parky v jižním Tel Avivu jsou plné afrických imigrantů, kteří tam tráví dny i noci.

Hněv a verze vůči africkým uprchlíkům vzrostly po té, kdy na počátku tohoto roku izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že imigranti ohrožují židovský charakter Státu Izrael.

Zdroj: http://www.guardian.co.uk/world/2012/may/24/tel-aviv-protest-violence-immigration?newsfeed=true

Překlad pro freeglobe.cz: J.K.