"Fuj, Karolínko, to se nedělá!"
Autor: Dušica Zimová | Publikováno: 24.04.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Paní Peake! Vy jste byla, až do minulého týdne, vrcholně spoluzodpovědná za vše, co se dělo ve VV, za každý jejich politický krok. Já vás nevolila. Nemuseli byste mě zajímat. Ale causa Véček je příliš výjimečná. A Vy sama se chováte jako ta krysa, ve Vašem případě dokonce s důstojnickou čepicí, která opouští loď, a přitom chce spoluřídit osud můj a mé vlasti!

Okolo Věcí veřejných se už dlouho dějí věci. Začalo to ABL  a skončilo u soudu, zatím s nepravomocnými rozsudky. Jakkoli je pro mne odsouzení Víta Bárty alibistickou úlitbou pana soudce médiím a převážné části veřejnosti, je důležité to, co ze soudního procesu jasně vyplynulo: že totiž ze strany véčkařů Kočí a Škárky šlo a záměrnou a připravovanou dehonestaci a destrukci. Odpornou, upachtěnou a nízkou.

Zatímco  zatracovaný Josef Dobeš odešel ze strany, nic neštěpil, Kateřina Peake založila odštěpeneckou frakci po rozsudku! Josef Dobeš učinil nealibistický krok, jak byl ostatně po celou dobu řízení ministerstva zvyklý. Zcela jinak to pojala paní Karolína. Během celého svého působení ve straně, v níž nebyla žádným nýmandem,  stála na jedné lodi s předsedou  i s Vítem Bártou. S ním a hlavně s jeho ženou, spolustraničkou a poslankyní, ji navíc pojilo hluboké přátelství.

Chtěla se ucházet o post předsedkyně VV. Je tedy jasné, že nemohla  z Véček, de facto, vystoupit kvůli změně názoru na volební program. Stvrdila to  prohlášením,  že chce v jeho plnění s dalšími  přeběhlíky pokračovat. V nové politické straně.  Jestli paní Peake  tento program plánuje  "obohatit" o ženskou otázku či podobnou vatu, je dost  jedno. Stále je to týž program. Podle jejího chování by mne ovšem nepřekvapilo, že možná pouze do voleb. Do těch určitě. Potřebuje přece alespoň část voličů Véček.

Proč tedy, nespokojená s čímkoli, neodešla dříve? Byla snad hluchá a slepá k případným nepravostem? Nikoli. Nemohly být žádné. Vždyť svou rozlučku s VV zdůvodňuje vývojem názorů. Ale jakých konkrétně? Je možné věřit někomu, kdo používá tuto trapnou floskuli?

Je možné věnovat důvěru osobě, která nedlouho před svým odchodem zásadně kritizovala stranického kolegu ministra a nyní o něho stojí jako o spojence? Je možné věřit osobě, která své rozhodnutí zbaběle nesdělila předem ani svému předsedovi, ani své nejbližší přítelkyni z mateřské strany, ani jejímu manželovi, který ji vlastně do vysoké politiky vyvezl? Podivné je přátelství, které jí prý bránilo vyříkávat si ve straně věci z očí do očí a stát za svým politickým názorem, ale nezabránilo jí vrazit lidsky a politicky i té své přítelkyni kudlu do ledvin.

Dovedu si představit praktický závěr jejího manžela, který byl, podle slov paní Peake,  společným autorem  rozhodnutí o jejím odchodu z VV: "Holka, už jsi tomu věnovala tolik, mnoho to stálo samozřejmě i rodinu, tak teď koukej sama na sebe, protože Véčka holt půjdou do kopru." Ze všech indicíí se dá usuzovat, že je to i názor paní poslankyně.

Demokratická diskuse ve straně totiž  podle ní probíhala. Takže  k vystoupení z VV vedla Karolínu Peake neschopnost prosadit svůj politický názor v demokratické diskusi. Není to o nic lepší, než do očí bijící fakt, že si prostě vybrala kariéru, protože mateřská  loď se potápí. Ona sama samozřejmě tuto formulaci odmítá. Půvabně ji nahrazuje slovy: "Vybrala jsem si záchranu sebe sama."
 
Vždyť paní Peake jen pokračuje směrem, který stojí za znechucením široké veřejnosti z našich politiků.

Paní Peake! Vy jste byla, až do minulého týdne, vrcholně spoluzodpovědná za vše, co se dělo ve VV, za každý jejich politický krok. Já vás nevolila. Nemuseli byste mě zajímat. Ale causa Véček je příliš výjimečná. A Vy sama se chováte jako ta krysa, ve Vašem případě dokonce s důstojnickou čepicí, která opouští loď, a přitom chce spoluřídit osud můj a mé vlasti!!!
 
Vy byste měla své snažení směrovat k rehabilitaci strany, za kterou jste se dostala do parlamentu a pracovat snažně a s plným nasazením na tom, abyste napravila to, co se -  i  vaší vinou, s Véčky stalo. Nehrajte si na anděla spásy této vlády. Nemáte k tomu nejmenší morální  pověření.

Dále se domnívám, že pokud tato vláda padne, následná vláda, pravděpodobně socialistická, NEMŮŽE ustoupit z většiny reforem. Je to jasně čitelné i z mnohých vyjádření jejího předsedy, pana Sobotky. Je jasné, že socialisté by udělali pouze populistický face lift. "Špinavou" práci už za ně pravice vykonala. A zdaleka ne vždy na jedničku.

Jsem volič pravicový, názorů vskutku konzervativních. Jsem tedy  přesvědčená, že za ony alibisticky skloňované "hluboké změny nejen u nás, ale v celé Evropě" – přičemž touto novou mantrou jsou myšleny průšvihy, do kterých se evropské země, někde více, jinde méně, dostaly  -  může převážně EU.  Pravda je, že socialisté se EU nepostaví. Ale i páně Nečasův postoj, např. ve věci jeho slavné neratifikace,  je – usuzuji z premiérových vyjádření – stejně pouze dočasný.

Předčasné volby jsou asi opravdu už svou podstatou drahé. Mnoho občanů, kteří po nich volají z Václavského náměstí, by navíc bylo následnou realitou zklamáno. Ovšem myslím si, že pročištěný vzduch a  upuštěná  agresivita ve společnosti by naší vlasti prospěla.
 
Ale i kdybych neměla pravdu. I kdybych se v tomto odhadu krutě mýlila: proklamovaný účel, tedy zachování vlády a tím záchrana všeho a všech, už  není mocen posvětit konání bývalé první dámy VV.

Sundejte si tedy ta zbytečná, karnevalová andělská křídla, paní Peake. Pokud byste se v dětství chovala  analogicky tomu, co děláte teď, musela by Vám maminka říci: "Fuj, Karolínko, to se nedělá! "  To samé Vám říkám dnes já, prostý občan ČR.  Jen tu "Karolínku" nejen proto, že nejste dítě, vynechávám.

Dušica Zimová, Praha, 21.4.2012

čtěte také:

Šerifská hvězda pro soudce Šotta?

Škárka, Kočí, Bárta. Jak to rozhodnou loutkáři?

Pravdou třeba proti všem! Diskreditace VV jako součást likvidace českého národního státu