Narcis a krvežíznivec Bernard-Henri Levy
Autor: Friederike Beck | Publikováno: 28.02.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Ve své nové knize se francouzský módní filosof Bernard-Henri Levy prsí tím, že Sarkozyho úspěšně dotlačil k válce v Lybii. Už předtím požadoval „humanitární bombardování“ v Bosně a Čečensku. Jeho další cíl: Sýrie.

Ve své nové knize se francouzský módní filosof Bernard-Henri Levy prsí tím, že Sarkozyho úspěšně dotlačil k válce v Lybii. Už předtím požadoval „humanitární bombardování“ v Bosně a Čečensku. Jeho další cíl: Sýrie.

Válka Bernarda-Henriho Lévyho proti Kadáfímu začíná 23. února 2011: Lévy je právě na letišti v Káhiře. „Právě jsem strávil pět dnů v úžasu a v naději přímo v srdci tohoto enormního bezprecedentního vzepětí – v srdci egyptské revoluce“. A pak se to stane: Lévy na jedné obrazovce na letišti vidí, jak se na demonstrující neozbrojený dav řítí letadlo a ostřeluje jej – v Lybii, podle Lévyho.

Kniha „La querre sans l´aimer“, deník jednoho spisovatele v srdci lybijského jara (nakladatelství Grasset) je nejnovějším výplodem „válečného filosofa“ („Umění filosofie platí jen tehdy, je-li uměním války“) a je především vzpomínkou – na něho samotného.

Bernard-Henri Lévy, zkráceně BHL, je ve Francii pojmem: je spolumajitelem známých novin jako je Libération a le Monde, je jedním z ředitelů nakladatelství Grasset, které vydává jeho knihy, Lévy publikuje v týdeníku Le Point a pravidelně píše sloupky pro velké evropské noviny jako jsou Corriere della Sera, El Pais, Expressen a Aftenposten, vydává magazín La Regle du Jeu, svolává s pomocí těchto platforem politické konference a je přítomen na všech kanálech televize. Lévy patří k pánům diskursu.

V pondělí 28. února 2011 má Lévy, který se právě nachází v taxíku na cestě do Benghází, jasno: „Kadáfí padne, jako před ním padli Mubarak a Ben Ali.“ Jeho jediná starost: Zda dojede na místo včas a bude moci pán tyrana přímo sledovat. Pátého března v Benghází hledá a nachází vůdce rebelů Mustafu Ab dal Džalíla. Lévy se cítí podobně jako při svém setkání s vůdcem Bosňáků Alijou Izetbegovičem během bojů v Sarajevu (1992-1995) a cituje vzkaz od vůdce bosenských muslimů, který on, Lévy, poté předal tehdejšímu francouzskému presidentu Francoisovi Mitterandovi: „Sarajevo je Varšava. Úpěnlivě prosím Západ, aby varšavské ghetto nenechal padnout podruhé“.

Nyní je tedy Benghází novým Sarajevem, novým varšavským ghettem. BHL nabízí Džalílovi bez dalších okolků, že jeho prosby předá přímo Nicolasi Sarkozymu a – ještě lépe – jej přímo k francouzskému presidentovi, vládci páté nejmocnější země na světě, uvede. Řečeno, vykonáno: v hotelu – navzdory migréně – vytočí v sobotu večer Sarkozyho číslo, a světě div se, jde se hned na věc. President okamžitě souhlasí s návrhem, aby osobně přijal delegaci „obce Benghází“ a nemá žádné další otázky. Svého druhu politicko-lékařský román, který tu Lévy šíří.

Kdo by očekával více či méně střízlivé analýzy nebo zkoumání okolností, bude zklamán: svět BHL je černý nebo bílý. To, že tehdy nikdo nevěděl, kdo vlastně členové přechodné rady jsou ani jaké cíle mají, není pro Lévyho ani náznakem téma hodné pozornosti. Před pár lety vláda v Sofii alespoň varovně poukazovala na věznění a týrání bulharských zdravotních sester, za které nesl Džalíl jako bývalý Kadáfího ministr spravedlnosti odpovědnost. Lévy ale vidí jaksi samozřejmě mezi povstalci působit pouze demokracii a umírněný islám. Problémem pro něj není ani pozdější prohlášení Džalíla, že základem nové lybijské ústavy bude islámské právo šaría.

BHL si ještě prožije několik úzkostných okamžiků do schválení rezoluce 1973 v Radě bezpečnosti OSN dne 18. března 2011.  Píše, že Robert Gates, ministr obrany USA byl vlastně proti, Obama s rozhodnutím otálel, ale Hillary Clintonová byla vytrvalá a prosadila to. Zdrženlivý postoj Německa, jeho varování a nakonec zdržení se hlasování –to ovšem Lévy pojal skoro jako vyhlášení války. V jednom z rozhovoru pro týdeník Spiegel se o ministru zahraničí Quidovi Westerwelle vyjádřil takto: „Jako ministr zahraničí je k ničemu, měli byste se ho zbavit“. A dodal: „Teď to bude mít Německo těžké, bude-li chtít dosáhnout splnění svého dlouholetého snu a stát se stálým členem Rady bezpečnosti“.

Ve stylu domýšlivého vojevůdce zvěstuje Lévy ve svém deníku 19. března 2011: „Operace začaly. Francouzské bombardéry startovaly jako první, po nich kanadské a za nimi americké“. BHL přijímá osobně od rebelů takovou malinkatou objednávku výzbroje: „100 pancéřovaných terénních vozů, dvanáct a půlky a čtrnáct a půlky (…), spojový materiál, 200 polních vysílaček, dvě radiostanice nebo raději tři, nejméně 100 pickupů, 7-8 tisíc pancéřovek RPG-7, 1000 kalašnikovů, čtyři nebo pokud by to šlo, pět raketometů Milan.

Multimilionář se stylizuje jako filosof tak, jak to francouzská veřejnost zjevně očekává: vlasy pečlivě načechrané (prvek z Einsteina); šaty, v nichž chodí po válčištích (po ukončení bojů) jsou stejné jako ty, v nichž chodí do televizních studií. Pozorovatelům vytře zrak zářivě bílou košilí s límcem-stojáčkem, hluboce rozepnutou, aby byla vidět opálená kůže, ve Francii zjevně doklad tamní otřelé představy o sexappealu spisovatele. Tento narcis se navíc prodává jako dobrodinec lidstva, i když podle nápadně selektivních zásad…

Lévy se ve své knize vehementně vzpírá srovnávání jeho vztahu k presidentu Sárkozymu se vztahem neokonzervativce Billa Kristola k americkému presidentovi G.W.Bushovi. Neměli bychom se však nechat klamat ujišťováními a neměli jej chytit za slovo právě zde? Paralely jsou totiž očividné:  Lévyho stejně jako Kristolovo myšlení je vedeno neustálou starostí o stát Izrael. Lévy postuluje: Izrael je nedotknutelný“; Kristol sedí v předsednictvu amerického výboru Israel Emergency Commitee a je ideologickou hlavou „Projektu pro nové americké století“ (PNAC), který požadoval změnu režimu v Íráku, Sýrii a Íránu už v roce 1997. Příchodem George W. Bushe do Bílého domu v lednu 2001 se do klíčových pozic dostali hned tři protagonisté PNAC – vicepresident Dick Cheney, šéf Pentagonu Donald Rumsfeld a jeho zástupce Paul Wolfowitz. S Kristolem a Wolfowitzem se Lévy setkal v letech 2004/2005 při své rozsáhlé cestě po USA. Lybie jako cíl útoku byla koneckonců také vybrána na ministerstvu obrany USA ovládaném lidmi z PNAC. Generál Wesley Clark podle svých vlastních údajů dostal už v říjnu 2001 na vědomí záznam z jednání z Pentagonu, v němž se popisovalo, jak „během pěti let vyřadíme sedm zemí, nejprve začneme s Írákem, pak budeme pokračovat se Sýrií, Libanonem, Lybií, Somálskem, a pak vyřídíme Írán.“

Lévyho výzva k vojenské intervenci v Lybii z 17. března 2011 shromáždila asi z jedné třetiny podpisy osob, které s ním společně už v letech 1995, 2000 a 2004 požadovaly podporu pro odštěpeneckou čečenskou republiku „Ičkerii“.  Podepsaní – mezi nimi André Gluckmann a europoslanec Daniel Cohn-Bendit– v roce 1995 žádali, aby bylo „Rusko vyloučeno z mezinárodních organizací“ a aby byl „moskevský stalinsko-hitlerovský režim“ izolován. Porušování lidských práv bylo ve dvou čečenských válkách víc než dost na obou stranách. Lévy ovšem agitoval, stejně jako v Lybii a při všech svých dalších intervencích, pro podporu jen jedné strany. Jeho smrtící argument spočíval jako obvykle v účelovém použití národně socialistické minulosti: „horor, monstrosita – tyto Oradoury na pokračování“ takto ječel na začátku druhé čečenské války v roce 1999 – v upomínku na hromadnou vraždu spáchanou vojsky SS ve stejnojmenné francouzské vesničce za druhé světové války.

Zbraně v Lybii ještě neutichly, když BHL zabubnoval k další „humanitární intervenci“. 4. července 2011 byla v kině Saint-Germain-des-Prés v Paříži se šampaňským a před vybraným publikem slavena filmová premiéra: událost připravily Lévyho organizace SOS Sýrie a jeho časopis La Regle du Jeu. Dostavili se spolubojovníci jako již zmíněný Glucksmann, a také bývalý ministr zahraničí Bernard Kouchner. Syrský film pojednával o utrpení opozičního hnutí. Jeden pozoroval z organizace „Infosyrie France“ poznamenal, že mezi asi 200 pozvanými hosty prakticky nebylo možno nalézt žádného Syřana. Vousatého muže, který protestoval, vyvedla z kina ochranka. Po filmu byla na programu diskuse: Bernard Kouchner požadoval, aby byl Assad sesazen a aby byla rozbita osa Hamás-Hizboláh-Damašek-Teherán. Vojenská intervence v Sýrie je ale podle něj nemyslitelná, protože pro to není většina v OSN.

Jako by to pro Bernarda-Henriho Lévyho a jeho americké přátele kdy byla nějaká překážka.

Převzato z magazinu COMPACT, č. 1/2012. Překlad pro freeglobe.cz PKř.

www.compact-magazin.com

čtěte také:

Libye: NATO porušuje rezoluci OSN

Dobytí Libye a veřejná poprava Kaddáfího je vzkazem všem dosud svobodným zemím, aby se podrobily NWO

Dopis ruských a bieloruských lekárov z Líbye