Orbán kritizoval USA i EU. Je pro Trumpa. Nejlepší prezident USA z pohledu Evropy. Proč?
Autor: Antonín Seruti | Publikováno: 25.07.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Orbán obecně pochválil změnu strategie zahraniční politiky USA, kterou navrhuje Trump. Podle maďarského premiéra totiž právě politika USA přispěla k destabilizaci celých oblastí světa, včetně Blízkého východu.

Maďarský premiér Viktor Orbán na sobotním sjezdu vládnoucí strany Fidesz uvedl, že pro jeho zemi a Evropu bude nejlépe, pokud se prezidentem USA stane Donald Trump.

Maďarský premiér a předseda strany Fidesz jednoznačně podpořil Trumpa. „Nejsem součástí kampaně Donalda Trumpa. Nikdy bych nepomyslel, že bude nejlepší volbou pro Evropu a Maďarsko,“ prohlásil Orbán.

Je to podle Orbána dáno tím, že kandidát republikánů „představil tři návrhy, jak bojovat proti terorismu“. V této souvislosti vyzdvihl Trumpův skeptický postoj k imigraci z islámských států.

Orbán obecně pochválil změnu strategie zahraniční politiky USA, kterou navrhuje Trump. Podle maďarského premiéra totiž právě politika USA přispěla k destabilizaci celých oblastí světa, včetně Blízkého východu.

„Tento odvážný kandidát na prezidenta ohlásil ukončení politiky vývozu demokracie,“ uvedl maďarský premiér, „sám bych to lépe neřekl.“ Orbán kritizoval dosavadní americkou politiku „změny režimů“ v různých státech.

Maďarský premiér kritizoval rovněž Evropskou unii, která „není schopná ochránit vlastní občany, své vlastní vnější hranice a která není schopná udržet společenství pohromadě, čehož důkazem je vystoupení Spojeného království. Cožpak nestačí nic jiné jako důkaz, že současné vedení Evropy selhalo?“ ptal se rétoricky Orbán. Odsoudil politiku „nekontrolované imigrace“, kterou provádějí eurokrati.

Zajímavostí je, že se sjezd maďarské vládní strany konal ve městě Băile Tușnad (maď. Tusnádfürdő) nacházejícím se v Sedmihradsku na území Rumunska, kde tvoří Maďaři 94 % obyvatel.

 

Zdroj: ft.com