Absurdní vzpomínka na den, kdy zemřel „Největší Čech“ aneb Jak jsem šel zapálit svíčky k poctě Václava Havla
Autor: Miro Suja | Publikováno: 10.02.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace
Zaparkoval jsem před bývalým pražským sídlem Reinharda Heydricha dnes Karla Schwarzenberga a hned po výstupu z auta mnou projela podivná studená až mrazivá vlna, přicházející z Černínu. Mohla to však být jen jistá forma alergické reakce. Na ten barák mám totiž lehkou alergii, od dob, co jsem v něm cca 5 let pracoval, nebo jak by napsal Václav Havel „přikuloval". Teda ani ne tak na ten barák, jako spíše na lidi, kteří po revoluci Černín a ostatně celou Českou republiku jako svoji kořist nemilosrdně obsadili a od té doby jí drancují tak, že by jim i Braniboři mohli jen slepě závidět.

Václav Havel byl milovníkem a tvůrcem absurdních divadelních, filmových a literárních děl, proto věřím, že by ho moje absurdní vzpomínka na den, kdy zemřel, neurazila. A dost možná by ho i pobavila.

Poté, co VM v pořadu OVM oznámil smrt Václava Havla, jsem chvíli přemýšlel, co budu dělat po zbytek dne. Po chvilce přemýšlení jsem zavolal jedné své nové kamarádce, kterou jsem znal teprve pár dnů, jestli by se třeba nešla někam projít.

V neděli obvykle chodím někam na procházku, abych vyvětral hlavu a osvěžil plíce mírně jedovatým a lehce karcinogenním pražským vzduchem. Původně jsem přemýšlel o procházce v Kunratickém lese nebo někde jinde v parku, kde je alespoň pár stromů a tudíž i trochu nižší koncentrace CO2 a jemných prachových karcinogenních částic, ale moje nová kamarádka, zjihlá ze smrti „Největšího Čecha" navrhla procházku na Hradčany, kde chtěla na Hradě zapálit svíčku k poctě bývalého prezidenta. To samozřejmě ještě ani netušila, koho nepřímo zve k tomuto pietnímu aktu a že toho bude nejspíš hořce litovat.

Na Hradčanech jsem již dlouho nebyl, tak jsem nakonec po krátkém váhání souhlasil ovšem jen pod podmínkou, že pojedeme autem, poněvadž v autě mám alespoň osvěžovač vzduchu. Pražský vzduch je bohužel i jedenadvacet let po „sametové revoluci" smradlavý a jedovatý tak, že mi hlavně na podzim a v zimě rozežírá sliznici horních cest dýchacích natolik, že se na ní viry a bacily cítí jako jetel v kompostu.

Zaparkoval jsem před bývalým pražským sídlem Reinharda Heydricha dnes Karla Schwarzenberga a hned po výstupu z auta mnou projela podivná studená až mrazivá vlna, přicházející z Černínu. Mohla to však být jen jistá forma alergické reakce. Na ten barák mám totiž lehkou alergii, od dob, co jsem v něm cca 5 let pracoval, nebo jak by napsal Václav Havel „přikuloval". Teda ani ne tak na ten barák, jako spíše na lidi, kteří po revoluci Černín a ostatně celou Českou republiku jako svoji kořist nemilosrdně obsadili a od té doby jí drancují tak, že by jim i Braniboři mohli jen slepě závidět.

Cestou na Hrad jsme s kamarádkou lehce konverzovali, neřkuli kecali, abych tak řekl o všem, samozřejmě i o Havlovi. Ani si již nepamatuji, co všechno jsem napovídal, ale musel to být pro kamarádku asi šok, protože když jsme konečně dorazili na Hrad, kamarádka vytáhla svíčku, ale místo zapálení a položení ke stovkám dalších ji hodila do koše. Škoda svíčky pomyslel jsem si. Mohl jsem někde cestou koupit láhev vína a ještě by posloužila. Bohužel při vystupování z mého auta před jejím domem, se mě kamarádka místo pozvání k sobě jen lakonicky zeptala, jak že se to jmenujou ty naše stránky. „Czechfreepress", odpověděl jsem a raději hned odjel. Z kamarádky asi nic víc než kamarádka nebude, ale alespoň se možná další „duše" probudila z masové hypnózy, ve které dnešní mainstreamová média lidi udržují.

No a co se týče mediální prezentace smutku národa ze smrti Václava Havla, chybí mi v televizi již jen masové sebevraždy truchlících Čechů skokem z Nuselského mostu. I Václav Havel, jako milovník absurdního divadla, by možná trnul hrůzou nad tímto absurdním představením, vytvářeným českými médii, kdy se mikrofony strkají pod nos i šestiletým dětem, aby světu popsaly svůj nepopsatelný zármutek nad smrtí bývalého prezidenta, na kterého se nemůžou ani pamatovat, natož aby pořádně chápaly co je to smrt nebo prezident. Je mi smutno, ovšem ne ze smrti VH (ostatně musíme tam dříve či později všichni), ale z vytváření nového nekritického kultu osobnosti, který, počítám, vyústí ve vztyčení jeho sochy v nadživotní velikosti na Letné. Kdyby Havel jen tušil, jak trapná a bizardní mediální show se strhne po jeho smrti, tak by snad raději ani neumřel.

http://www.czechfreepress.cz

čtěte také:

Kult osobnosti, jakých je málo! aneb Václav Havel prezidentem - jeden z nejlepších amerických nápadů

Václav Havel - ničitel české státnosti a škůdce národa

DOST se loučí s Havlem: Sbohem Macheathi…