Indové se starou „sovětskou šunkou“ potopili při cvičení americkou jadernou ponorku
Autor: Spectrum13 | Publikováno: 29.12.2015 | Rubrika: VOJENSTVÍ
Ilustrace
Indická diesel-elektrická ponorka třídy Sindhughosh INS Sindhudhvaj potopila americkou jadernou ponorku USS City of Corpus Christi. Američanům se ani nepodařilo odhalit indickou ponorku v době, kdy je zasáhlo torpédo TE-2.

Indická ponorka při cvičení odhalila a neutralizovala americkou jadernou ponorku třídy Los Angeles.

Stalo se tak během indicko-japonsko-amerických cvičení „Malabar 2015“ v Bengálském zálivu letos v říjnu. Americká a indická média ale o celé záležitosti informovala až nyní.

Indická diesel-elektrická ponorka třídy Sindhughosh INS Sindhudhvaj potopila americkou jadernou ponorku USS City of Corpus Christi. Američanům se ani nepodařilo odhalit indickou ponorku v době, kdy je zasáhlo torpédo TE-2.

Obě ponorky obdržely stejná data a jejich cílem bylo naměřit a zneškodnit druhou. Po jisté době dostala americká ponorka příkaz k vynoření. Když tak její posádka učinila, oznámila, že nebyla schopna odhalit protivníka. Na to jí bylo sděleno, že už je „po nich“, protože byli zasaženi torpédem z indické ponorky. Posádka americké ponorky vůbec netušila, kdy a odkud připlula indická ponorka, naměřila je a odpálila torpédo. Naštěstí se jednalo jen o simulovaný útok.

Indická ponorka k odhalení protivníka použila hydroakustický systém nové generace USHUS, který byl do ponorek nainstalován v rámci nedávné modernizace.

Ponorka INS Sindhudhvaj je variantou sovětského projektu 877EKM a byla uvedena do provozu v červnu 1987. Indie má v současné době k dispozici devět takovýchto ponorek.

Vojenští odborníci poukazují na skutečnost, že tento typ ponorky je rovněž ve výbavě ruského námořnictva, které je značně modernější a lépe vyškolené než indické.

 

Zdroj: altair.com.pl