Demokratická diskuse? Zapomeňte! Vedení Evropského parlamentu zablokovalo jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství
Autor: Spectrum13 | Publikováno: 12.06.2015 | Rubrika: EKONOMIKA
Ilustrace
Nejkontroverznější záležitostí je pravděpodobně ISDS prosazované Američany, tedy možnost dávat k arbitráži státy dokonce za zavádění nových zákonných předpisů týkajících se ochrany zaměstnanců nebo životního prostředí, případně daňových změn.

Ve středu se měla uskutečnit v Evropském parlamentu diskuse o Transatlantickém obchodní a investiční partnerství (TTIP), které otevírá trh EU kapitálu a zboží z USA.

TTIP může obnášet nejen zrušení veškerých obchodních bariér a regulací kapitálového trhu. Americké korporace se dožadují předpisů, které by jim umožnily snadno dávat k arbitráži národní státy za „zhoršování investičních podmínek“. Proto také tato smlouva, projektována pod americkým nátlakem v příšeří kanceláří eurokratů, vzbuzuje řadu kontroverzí.

Ve středu měli europoslanci diskutovat o směrnicích pro unijní úředníky, kteří vedou jednání s Američany. K připravovanému prohlášení bylo vzneseno 200 opravných návrhů. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ale rozhodl jednání v této věci odložit. Podle jeho slov se na opravné návrhy musí podívat parlamentní komise pro mezinárodní obchod.

Nejkontroverznější záležitostí je pravděpodobně ISDS prosazované Američany, tedy možnost dávat k arbitráži státy dokonce za zavádění nových zákonných předpisů týkajících se ochrany zaměstnanců nebo životního prostředí, případně daňových změn.

Smlouvu zpochybňují radikální levicové i pravicové strany. Podpoře se těší u stran establishmentu. Ale kvůli ISDS se začaly ozývat pochybnosti i v druhé největší frakci v europarlamentu, tedy u sociálních demokratů. Proto Schulz, který mezi sociálními demokraty představuje tábor „pro“, zablokoval hlasování.

„Miliony lidí čekaly na toto hlasování a jednání, a my ho odkládáme! A to vše se děje za našimi zády,“ prohlásila europoslankyně německé Levice Gabriele Zimmerová.

Europoslance UKIP Nigel Farage okomentoval celou věc slovy: „Dosud nikdy jsem se nesetkal s takovým společenským zneklidněním, pokud jde o záležitost týkající se EU. A jaký máme výsledek? Hlasování a diskuse byly odloženy!“

 

Zdroj: wnp.pl