Faux pas na Ukrajině. Prezident-oligarcha Porošenko tvrdě (a po sovětsku) odsoudil „badery“. Ctitelé Bandery se zlobí (+ video)
Autor: Testosteron | Publikováno: 30.03.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
„Cyničtí bandeři, banditi ve vojenských uniformách se zbraní v ruce, okrádali Ukrajince, skrytě je zabíjeli. A Viktor se jim nebál postavit do cesty.“ Volba slov ukrajinského prezidenta vyvolala vlnou nevole mezi ctiteli jednoho z předních představitelů ukrajinského nacionalismu Stepana Bandery.

Ukrajinský prezident Petr Porošenko během pohřbu zastřeleného důstojníka ukrajinské zpravodajské služby SBU Viktora Mandzyka o pachatelích činu prohlásil: „Cyničtí bandeři, banditi ve vojenských uniformách se zbraní v ruce, okrádali Ukrajince, skrytě je zabíjeli. A Viktor se jim nebál postavit do cesty.“

V propagandě Sovětského svazu bylo označení „bandery“ (podle banderovců) používáno jako synonymum pro bandity, zločince.

Volba slov ukrajinského prezidenta vyvolala vlnou nevole mezi ctiteli jednoho z předních představitelů ukrajinského nacionalismu Stepana Bandery.

Důstojník SBU Viktor Mandzyk byl zavražděn 21. března poblíž Volnovachy, když se údajně snažil zadržet tři nákladní auta, která převážela kontraband na území obsazené separatisty.

SBU už informovala, že v souvislosti se zmíněnou vraždou zadržela podezřelého, kterým má být bývalý člen Pravého sektoru Denis Gordějev, asistent poslance Andreje Denisenka. Ačkoli je Denisenko poslancem za Blok Petra Porošenka, je považován za člena neformálního tábora oligarchy Kolomojského.

 

Zdroj: mignews.com.ua, 24tv.ua, censor.net.ua, kresy.pl, lb.ua, youtube.com