Porošenko odvolal z úřadu Kolomojského! A mnoho dalších zajímavostí (+ video, na kterém dostává Kolomojský „kopačky“)
Autor: Antonín Seruti | Publikováno: 26.03.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Díky změnám souvisejícím s Majdanem se oligarchovi Kolomojskému podařilo zmenšit vliv konkurenčních oligarchů, zejména nejbohatšího člověka Ukrajiny Rinata Achmetova a Viktora Pinčuka. Na rozdíl od nich jeho majetek v pomajdanovském období ještě více vzrostl.

Ukrajinský prezident Petr Porošenko odvolal z úřadu dněpropetrovského gubernátora Ihora Kolomojského. Ve funkci ho má nahradit Valentyn Rezničko. Tisková kancelář ukrajinského prezidenta tvrdí, že k odvolání došlo na žádost samotného Kolomojského.

Kolomojský patří spolu s Porošenkem k nejmocnějším oligarchům v zemi a největším finančním podporovatelům tzv. Majdanu. Díky změnám souvisejícím s Majdanem se oligarchovi Kolomojskému podařilo zmenšit vliv konkurenčních oligarchů, zejména nejbohatšího člověka Ukrajiny Rinata Achmetova a Viktora Pinčuka. Na rozdíl od nich jeho majetek v pomajdanovském období ještě více vzrostl.

Po vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny začala židovský Oligarcha podporovat různé dobrovolnické vojenské oddíly, např. Dněpr 1, Ajdar, Donbas a neonacistický Azov, které bojovaly proti separatistům.

Když se vláda pokusila získat kontrolu nad státní společností UkrTransNafta, Kolomojský vtrhl do jejího sídla v doprovodu ozbrojenců a prohlašoval, že v samotném hlavním městě může počítat s „dvěma tisíci ozbrojenými lidmi“.

Olej do ohně přililo prohlášení šéfa ukrajinské tajné služby SBU Valentyna Nalyvajčenka, že jistý člen nacionalistické organizace Pravý sektor, který byl placený Kolomojským, zabil funkcionáře bezpečnosti Viktora Madzika, když chtěl zkontrolovat náklad, který vezli Kolomojského lidé do Donbasu. SBU totiž Kolomojského obviňuje z toho, že si přivydělává pašováním na území pod kontrolou separatistů, které chce kyjevská vláda ekonomicky „přidusit“. Dnes prý SBU v souvislosti s vraždou Madzika zadržela nějakého člověka.

Zdroj: news.liga.net, kresy.pl