USA proti Izraeli? Obama hrozil Netanjahuovi sestřelením a Brzezinski chce odvetu za USS Liberty
Autor: MoonChild | Publikováno: 05.03.2015 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace
Poznamenal, že izraelská letadla při tom naruší americký vzdušný prostor v Iráku, a dodal: „Budeme tomu nečinně přihlížet? Musíme to rozhodně odmítnout. Pokud vletí do našeho vzdušného prostoru, je třeba je přinutit k návratu.“ Brzeziński pohrozil, že může dojít na odvetnou akci...

Kuvajtský deník „Al-Džarída“ informoval, že americký prezident Barack Obama loni varoval Izraelskou vládu, že nechá sestřelit izraelská letadla, která se pokusí bombardovat íránské jaderné objekty.

Podle „Al-Džarídy“ tato hrozba ze strany Bílého domu přinutila izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k tomu, že odvolal dříve plánovaný útok.

„Al-Džarída“ s odvoláním na „vysoce postavené zdroje“ napsala, že plán bombardování íránských jaderných objektů připravili ministr obrany Moše Ja'alon a ministr zahraničí Avigdor Lieberman a souhlasili s ním vrchní velitelé armády. Izraelští piloti prošli nekolikatýdenním cvičením a uskutečňovali lety v íránském vzdušném prostoru, aniž by byli zachyceni radary.

Kromě plánovaných útoků se Netanjahu a jeho ministři rozhodli blokovat veškeré americké návrhy ohledně porozumění s Íránem ve věci jaderného programu.

Zahraničněpolitický poradce prezidenta Obamy Zbigniew Brzeziński už v roce 2009 vyzýval amerického prezidenta k tomu, aby ukáznil izraelskou armádu, která plánuje akci v Íránu.

Poznamenal, že izraelská letadla při tom naruší americký vzdušný prostor v Iráku, a dodal: „Budeme tomu nečinně přihlížet? Musíme to rozhodně odmítnout. Pokud vletí do našeho vzdušného prostoru, je třeba je přinutit k návratu.“

Brzeziński pohrozil, že může dojít na odvetnou akci za izraelský útok na průzkumnou loď USS Liberty, jenž se odehrál v mezinárodních vodách roku 1967 a při kterém zemřelo 34 amerických námořníků.

Brzeziński navíc v loňském rozsáhlém rozhovoru pro „Foreign Affairs“ rozhodně popřel, že by zde bylo jaderné nebezpečí ze strany Íránu. Hovořil také o tom, že Íránu jakožto solidnímu, suverénnímu státu přísluší výjimečná roli na Blízkém východě, neboť je schopen krotit choutky Saudské Arábie.

 

Zdroj: newsmax.com, pch24.pl