Rekrutoval džihádisty pro Islámský stát a USA mu za to platily. Proč USA útočí na ISIS v Iráku, ale ne v Sýrii?
Autor: MoonChild | Publikováno: 09.02.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Před pěti měsíci dorazil do Pákistánu, kde začal vytvářet skupinu ISIS. V prosinci loňského roku ho pákistánské bezpečnostní služby zatkly v Láhauru. Kvůli uvěznění a výslechům al-Salafiho navštívil Islámábád ministr zahraničí USA John Kerry a šéf Ústředního velení USA (CENTCOM) gen. Lloyd Austin.

Jousaf al-Salafi, který je považován za vůdce skupiny Islámského státu (ISIS) v Pákistánu, během výslechu přiznal, že dostával finanční prostředky od Spojených států, aby rekrutoval mladé bojovníky pro boj v Sýrii.

Al-Salafi, který je pákistánsko-syrského původu, přijel před několika měsíci ze Sýrie do Turecka. Tam byl zadržen, ale podařilo se mu utéct. Před pěti měsíci dorazil do Pákistánu, kde začal vytvářet skupinu ISIS. V prosinci loňského roku ho pákistánské bezpečnostní služby zatkly v Láhauru.

Kvůli uvěznění a výslechům al-Salafiho navštívil Islámábád ministr zahraničí USA John Kerry a šéf Ústředního velení USA (CENTCOM) gen. Lloyd Austin.

Al-Salafi mj. uvedl, že rekrutoval bojovníky do války v Sýrii spolu s pákistánským společníkem, jenž měl být údajně imámem. Za každého nového džihádistu obdržel kolem šesti set dolarů.

Podle al-Salafiho se Američané útoky proti ISIS v Iráku snaží vyvrátit výtky, že s ohledem na vlastní cíle podporují radikální islámské skupiny. Upozornil, že se ofenzíva USA netýká působení ISIS v Sýrii.

Syrský prezident Bašár al-Asad už dříve v rozhovoru pro časopis „The Foreign Affairs“ prohlásil, že cílem amerického letectva v Sýrii nejsou pozice džihádistů, jak se tvrdí, ale pozice vládních jednotek. Podle Bašára al-Asada bombardují syrská vojska pokaždé, když postupují a vytlačují bojovníky ISIS.

V Sýrii nyní bojují rekruti např. z Libye, Afganistanu, Pákistánu a Indie. Buňka ISIS v Pákistánu není zatím příliš silná. Tamější bojovníci jsou rekrutováni v Láhauru a Multanu. Pákistánské úřady jsou přesvědčeny, že se jim podaří vliv ISIS zvládnout.

Americká vláda navrhla v letošním rozpočtu navýšení finančních prostředků pro Pentagon o 38 miliard dolarů. Více než pět miliard má být určeno na „školení a vybavení iráckých ozbrojených sil a umírněné opozice v Sýrii“.

 

Zdroj: tribune.com.pk, rt.com, pch24.pl