Maďarsko Evropské unii navzdory. Orbán si dělá, co chce, zve Putina
Autor: Testosteron | Publikováno: 23.01.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Maďarský premiér Viktor Orbán si ale z postoje Evropské unie k Rusku nic nedělá a chce se navzdory unijní politice 17. února setkat s Putinem. Na setkání, jak uvedl Szijjártó, „budou projednány vzájemné vztahy a otázky související s geopolitikou“. Čeho se budou rozhovory konkrétně týkat?

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó oznámil, že Orbánova vláda pozvala do Budapešti ruského prezidenta Vladimíra Putina. Maďarsko tak porušuje pravidlo Evropské unie, že ruský prezident nemá být zván ke dvoustranným jednáním. Tato zásada platí zhruba deset měsíců a je součástí sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s událostmi na Ukrajině.

Maďarský premiér Viktor Orbán si ale z postoje Evropské unie k Rusku nic nedělá a chce se navzdory unijní politice 17. února setkat s Putinem. Na setkání, jak uvedl Szijjártó, „budou projednány vzájemné vztahy a otázky související s geopolitikou“.

Čeho se budou rozhovory konkrétně týkat? Podle Szijjárta přijde řeč určitě na energetickou bezpečnost středovýchodní Evropy, otázku plynovodu South Stream a situaci na Ukrajině.

Jak Maďarsko obejde bruselský zákaz pořádání dvoustranných jednání s Putinem? Označí jeho příjezd za „pracovní návštěvu“.

 

Zdroj: tvn24.pl, pch24.pl, politics.hu