EU diskrétně plánuje ukončit sankce proti Rusku
Autor: odjinud | Publikováno: 18.01.2015 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace
Druhý bod v dokumentu je zvlášť zajímavý. EU zřejmě vážně přezkoumá nedávný návrh ruského velvyslance v Bruselu, o možnosti úzké spolupráce EU a Ruska v Euroasijské hospodářské unii. EU si od této spolupráce slibuje rozvoj nových trhů.

EU plánuje ukončit sankce proti Rusku: V důvěrném diskusním dokumentu jsou navrhnuté konkrétní možnosti, jak postupně normalizovat vztahy s Ruskem. Plán je překvapivý tím, že EU je ochotná jednat s Ruskem o spolupráci v Euroasijské hospodářské unii.

EU připravila diskusní dokument, jehož záměrem je postupné ukončení sankcí proti Rusku. V Bruselu zřejmě nakonec zvítězil názor, že sankce znamenají vážné poškození evropských zemí. Tváří v tvář hrozící recesi v Rusku a neuspokojivé ekonomické situaci v eurozóně, chce EU tento stav co nejrychleji ukončit. Změnu strategie vůči Rusku vidí Wall Street Journal, který o dokumentu informoval. Proto se EU nemůže naráz vrátit k obvyklému ,,business as usual“. Vztahy s Ruskem se mají normalizovat postupně.

Dokument, který vládám členských států ještě nebyl zaslán, se má prodiskutovat na zasedání ministrů zahraničí v Bruselu nadcházející pondělí. Na tomto jednání nepadnou žádná definitivní rozhodnutí. V dokumentu ale WSJ vidí první vážný pokus ze strany EU při řešení konfliktu s Ruskem.

V dokumentu chce EU zvolit ,,proaktivní přístup“, do kterého se mají zahrnout různé protichůdné zájmy. Za tímto účelem se mají nejprve uvolnit sankce. Zůstat mají jen taková opatření, která souvisí se spornou situací na Krymu. Ostatní sankce se naproti tomu mají částečně zrušit. To by mohlo přinést úlevu především ruským bankám. Prospěch by z toho by měly i evropské banky. Ty jsou extrémně propojené na mezinárodní finanční systém a nemohou si dovolit finanční krach Ruska. Obvzlášť důležité je to pro italské banky, protože jejich situace je vysloveně prekérní.

EU chce naproti tomu dosáhnout dvou věcí. Rusko by se mělo vzdát svého nesouhlasu proti asociační dohodě EU s Ukrajinou. V mírovém procesu na Ukrajině se kromě toho má dosáhnout trvalého příměří a stabilizace situace prostřednictvím dohod z Minsku. V těchto dnech o takovém setkání vyjednávají ministři zahraničí Ukrajiny, Ruska, Německa, Francie a rovněž zástupci rebelů z východní Ukrajiny - dosud bez úspěchu. (viz tady: vorerst noch ohne Erfolg.)

Pro EU jsou obzvlášť důležité dvě oblasti: Energetická otázka musí mít trvalé řešení, protože státy EU se bez ruského zemního plynu mohou dostat do vážných potíží. Tento týden ve středu proto bude v Moskvě jednat nový komisař pro energetiku Maroš Šefčovič, se státní společností Gazprom o dalších krocích.

Druhý bod v dokumentu je zvlášť zajímavý. EU zřejmě vážně přezkoumá nedávný návrh ruského velvyslance v Bruselu, o možnosti úzké spolupráce EU a Ruska v Euroasijské hospodářské unii. EU si od této spolupráce slibuje rozvoj nových trhů. (viz. tady: Die EU prüft offenbar ernsthaft das kürzlich vom russischen Botschafter in Brüssel vorgetragene Ansinnen)

Jeden z bodů, který dokument zohledňuje, je také konec podezření EU o ruském vměšování v Evropě. Má dosáhnout toho, že Rusko pozastaví svou finanční podporu politickým stranám v EU. Teprve nedávno se ukázalo, že francouzská Národní fronta dostala velkou půjčku z ruské banky (viz tady: französische Front National einen Millionen-Kredit von einer russischen Bank erhalten hatte). EU se obává, že podpora Ruska politickým stranám, jako je Národní fronta a dalších extrémně pravicových skupin, by mohlo posunout politickou rovnováhu v EU. Rusko už má nějakou dobu úzké kontakty s pravicovými stranami v evropských zemích. Podle zprávy z Tagesanzeigers se v červnu 2014 ve Vídni konalo setkání ruských oligarchů s lídry stran pravicových skupin.

Geopolitické pozadí nového kurzu v Bruselu, spočívá v nutnosti zapojení Ruska do války proti teroru a zejména ho integrovat do stabilizace situace na Blízkém východě.

V posledních týdnech je sblížení mezi Ruskem a EU již patrné. Takže spolková kancléřka Angela Merkelová po summitu EU zformulovala relativně měkké podmínky pro ukončení sankcí. Šéf SPD Sigmar Gabriel zdůraznil, že Německo nechce nutit Rusko padnout na kolena. (viz tady: Sigmar Gabriel hatte betont) Vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Morherini potvrdila, že sankce škodí EU víc než USA. (viz tady: Mogherini hatte festgestellt)

Obvzlášť Itálie se potýká s následky sankcí, jako si na přelomu roku postěžoval Romano Prodi. (tady: Romano Prodi zum Jahreswechsel beklagt) Kromě toho Itálie stojí na prahu nové bankovní krize a nová rizika by pro ní mohla být fatální. Francouzský prezident Francois Hollande výslovně vyzval k ukončení sankcí. (tady Ende der Sanktionen gefordert). Obává se vítězství Národní fronty v nadcházející volební kampani na prezidentský úřad.

Jak na tyto plány budou reagovat Američané, do značné míry závisí na tom, jak se kupředu pohnou jednání o TTIP. Pokud se Američanům podaří vytvořit velkou zónu volného obchodu mezi USA a EU, pak by připojení EU k Euroasijské hospodářské unii mohlo být i v jejich zájmu. (odkaz: Verhandlungen über das Freihandelsabkommen)

 

Zdroj: deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

Převzato z nwoo.org