Seruti komentuje: Ukrajinský prezident a úspěšný podnikatel Porošenko slíbil, že oligarchové už nebudou ovlivňovat politiku státu a udělá pro to vše. Není důvod mu nevěřit…
Autor: Antonín Seruti | Publikováno: 22.12.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Zde před námi ovšem vyvstává existenciální otázka: Jak rozpoznat zlého oligarchu od hodného úspěšného podnikatele? Navzdory zdánlivé morální složitosti problému je odpověď překvapivě prostá...

Jak uvedla ukrajinská média, ukrajinský milovník dobře řízené demokracie Petr Porošenko oznámil: „Zaručuji, že oligarchové už více nebudou ovlivňovat politiku Ukrajiny. Udělám pro to vše.“

Už v duchu vidím zlovolné úšklebky některých škarohlídů, kteří si dovolí toto bohulibé úsilí předem zpochybňovat. Já však mezi ně nepatřím. Celým srdcem věřím, že to ukrajinský prezident myslel upřímně. Jsem přesvědčen, že škarohlídům schází hlubší vhled do srdce onoho moudrého vůdce, a tak před nimi zůstává mnoho jeho půvabů skryto.

Uvědomme si, že slovo „oligarcha“ označuje zlého člověka. Z toho pochopitelně nezadržitelně plyne, že dobrý člověk nemůže být oligarchou. Což ovšem nevylučuje, že dobrý člověk nemůže být třeba obratným a úspěšným podnikatelem či důvtipným investorem. Byť nás mohou vnější známky oligarchy a úspěšného podnikatele na Ukrajině svou téměř zaslepující podobností častokráte mýlit, nepodléhejme plytkosti.

Zde před námi ovšem vyvstává existenciální otázka: Jak rozpoznat zlého oligarchu od hodného úspěšného podnikatele? Navzdory zdánlivé morální složitosti problému je odpověď překvapivě prostá: Dobrý je ten, kdo dostane od USA, případně EU, láskyplnou hubičku.

Ve světle výše řečeného není tedy důvodu se domnívat, že prezident Porošenko svůj závazek nemínil vážně. Půjde bojovně po zlých oligarších a zároveň (neboť samotná negace nestačí, je zapotřebí i pozitivního přístupu) podpoří dobré, čili úspěšné podnikatele a důvtipné investory.

A toho bude bezpochyby zapotřebí, protože na podporu ukrajinské lidovlády začnou proudit peníze z USA a od Mezinárodního měnového fondu. Co kdyby se dostaly do rukou zlých oligarchů? Zde nesmí být nic ponecháno náhodě, je nutné zajistit, aby prostředky k vytváření blahobytu našly dobrého člověka, který jich užije tím správným způsobem, tj. k dalšímu stupňování dobra, ať už svého či svého okolí.

Abychom nezůstali jen u abstraktních úvah, přitočme dva hezké příklad ze života:

Ukrajinská vláda rozhodla o přesunutí loďstva z Oděsy do Mykolajiva. V Mykolajivě sice nejsou vůbec vhodné podmínky a zázemí k jeho kotvení, ale pro dobro je třeba něco obětovat. Díky tomuto obětavému kroku se totiž v Oděse uvolní krásné pozemky, které mohou obratní podnikatelé a důvtipní investoři využít právě k vytváření dobra.

Prezident Porošenko navíc zamítl rozmařilý návrh na obnovu loďstva a prosazuje spořivější cestu, která spočívá v jednání s Ruskem o návratu lodí kotvících na Krymu. Ačkoli tyto lodě příliš nápadně připomínají vraky, není nic na světě, co by šikovný člověk nedokázal opravit. Shodou okolností loděnice, v nichž by byly opravy prováděny, patří úspěšnému podnikateli Petru Porošenkovi. Tím bude pochopitelně zaručena nejen kvalita celého projektu, ale občané země budou moci klidně spát, věda, že se díla neujal nějaký potenciální sabotér.

A tak se kruh dobra uzavře.

 

Zdroj: censor.net.ua, unian.net, obserwatorfinansowy.pl