Plynovod South Stream není mrtvý. Německo podpořilo sen Bulharska, což se USA líbit nebude
Autor: Testosteron | Publikováno: 21.12.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Dodala, že Evropská unie nikdy tento ruský plynovod definitivně neodmítla a že „německá ekonomika vidí v Rusku perspektivního partnera“. Navíc byla, podle slov Merkelové, už dohodnuta řada kontraktů a pro každou ze stran je důležité, aby zůstala spolehlivým partnerem.

Navzdory nedávným zprávám, že z projektu South Stream, tedy plynovodu vedeného jižní cestou mimo území Ukrajiny, který měl vystavět ruský Gazprom, sešlo, vše napovídá tomu, že bude pokračovat.

Stavba South Streamu byla přerušena poté, co Evropské komise letos v červnu oznámila, že smlouva, kterou Bulharsko s Gazpromem podepsalo (což se týká i Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Rakouska a Srbska), údajně odporuje předpisům EU. Evropský parlament už dříve v dubnu v souvislosti se sankcemi vůči Rusku přijal usnesení, v němž vyzval k zastavené celého projektu.

Ruský prezident 1. prosince během návštěvy Turecka oznámil, že „pokud Evropa nechce pokračovat v plynovodu South Stream, pak pokračovat nebude“. Šéf Gazpromu Alexej Miller, který Putina v Turecku doprovázel, uvedl, že se Rusko dohodlo s Tureckem na výstavbě podmořského plynovodu se stejnou kapacitou, jakou měl mít South Stream. Putin navíc Bulharsku doporučil, aby po Evropské unii požadovalo náhradu ušlého zisku, když už „bylo zbaveno možnosti chovat se jako svrchovaný stát“. Přičemž případné roční přímé výnosy pro bulharskou pokladnu vyčíslil na čtyři sta milionu euro.

Není bez zajímavosti, že tehdejší bulharský premiér Plamen Orešarski oznámil zastavení prací a investic ohledně South Streamu po setkání s americkými senátory Johnem McCainem, Christopherem Murphym a Ronem Johnsonem. Velvyslankyně USA v Bulharsku Marcie Riesová varovala, že „na firmy a fyzické osoby, které udělí materiální podporu Strojtransgazu, mohou dopadnou sankce USA“. Strojtrasgaz, jemuž byla svěřena výstavba plynovodu na území Bulharska, kontroluje Volga Grup patřící Genadiji Timčenkovi, na kterého kvůli jeho blízkým vztahům s Putinem uvalila Obamova vláda sankce.

O South Streamu se rovněž jednalo za účasti ministra zahraničí USA Johna Kerryho na Energetické radě EU-USA, jejíž zasedání proběhlo na začátku prosince v Bruselu. Obě strany se shodly, že je zapotřebí větší diversifikace, přičemž americký zástupce uvedl, že South Stream „diverzifikaci v regionu nenapomáhá“.

Bulharská vláda nicméně i přes zastavení prací a investic prohlašovala, že by ráda v projektu South Stream pokračovala. Staronový premiér Bojko Borisov vyslal za tímto účelem na jednání do Bruselu vicepremiéra Tomislava Dončeva a ministryni energetiky Temenužku Petkovovou.

Průlom nastal během návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Bulharsku 15. prosince. Merkelová uvedla, že je „nutné prozkoumat veškeré právní otázky související s projektem South Stream, a s tímto přistoupit k jednání s Ruskem“. Dodala, že Evropská unie nikdy tento ruský plynovod definitivně neodmítla a že „německá ekonomika vidí v Rusku perspektivního partnera“. Navíc byla, podle slov Merkelové, už dohodnuta řada kontraktů a pro každou ze stran je důležité, aby zůstala spolehlivým partnerem.

Premiér Borisov nakonec uvedl: „Domníváme se, že ruští a bulharští partneři musejí pokračovat podle zákona, jinak porušíme smlouvu, která byla v roce 2006 podepsána spíše s Bulharskem jako partnerem než s EU.“

V prohlášení na internetových stránkách bulharské vlády pak stálo: „Německo podalo Bulharsku pomocnou ruku při řešení otázky kolem South Streamu.“

Včera premiér Borisov už řekl, že Bulharsko je připraveno vydat veškerá povolení nutná ke stavbě plynovodu South Stream, ale rozhodnutí leží na Gazpromu. Rovněž prohlásil, že by Bulharsko nemělo nést finanční následky související se zastavením výstavby plynovodu. A nakonec dodal: „Pokud Gazprom navzdory povolením zruší projekt, pak bude vinen on, ne Bulharsko.“

 

Zdroj: contact.az, novinite.com, korrespondent.net, euractiv.com, prgazeta.ru, prvnizpravy.cz, rt.com