Čína: Svět potřebuje novou rezervní měnu. Co na to Mezinárodní měnový fond?
Autor: Spectrum13 | Publikováno: 20.12.2014 | Rubrika: EKONOMIKA
Ilustrace
Celkový podíl dolaru ve světových rezervách klesl v průběhu let 2000 až 2013 ze 70 na 60 %, přičemž stále více zemí volí jako svou rezervní měnu čínský jüan. Dnes je takových států už čtyřicet. Tisková agentura Nová Čína koncem loňského roku uvedla, že končí doba, kdy USA mohou těžit z neomezeného „kreditu, aby tak řešily problémy, které samy způsobila. […] Svět musí mít novou rezervní měnu, která nahradí dolar“.

Čínský jüan se může stát novou světovou rezervní měnou. Před několika týdny se objevily informace, podle nichž se Čína stala největší světovou ekonomikou. S tím přirozeně souvisí nárůst významu čínské měny.

První krok v tomto směru by měl zanedlouho učinit Mezinárodní měnový fond (MMF). Ke konci příštího roku bude MMF provádět změny v měnovém koši, jež se týkají členských zemí fondu, pokud jde o akumulaci jejich měnových rezerv. To by vedlo k oslabení dolaru a eura, které jsou v současnosti doporučovány jako rezervní měny.

Aby k tomu ale mohlo dojít, je musí Čína získat podporu většiny dalších 187 zemí, které jsou členy MMF. Spojené státy udělají bezpochyby vše, aby tomu zabránily, protože pak by mohly centrální banky provést diversifikaci rezerv, nahrazujíce dolar a euro čínským jüanem. To by nutně vedlo k oslabení dolaru, který je stále považován za hlavní světovou rezervní měnu.

Letos v srpnu Ruská banka a Národní banka Čínské lidové republiky podepsaly dohodu, na základě níž budou vzájemná vyúčtování probíhat v čínském jüanu a ruském rublu. Do té doby se 75 % rusko-čínských vyúčtování uskutečňovalo v americkém dolaru, což podporovalo ekonomiku USA.

Celkový podíl dolaru ve světových rezervách klesl v průběhu let 2000 až 2013 ze 70 na 60 %, přičemž stále více zemí volí jako svou rezervní měnu čínský jüan. Dnes je takových států už čtyřicet.

Tisková agentura Nová Čína koncem loňského roku uvedla, že končí doba, kdy USA mohou těžit z neomezeného „kreditu, aby tak řešily problémy, které samy způsobila. […] Svět musí mít novou rezervní měnu, která nahradí dolar“.

 

Zdroj: news.xinhuanet.com, altair.com.pl, zmianynaziemi.pl