Časy, v nichž se špióni nepozorovaně vloupají do bytů, aby tam tajně nainstalovali mikrofony a kamery, jsou pryč. Nyní si špionážní přístroje instalují díky internetu do svých obýváků a ložnic sami spotřebitelé
Autor: odjinud | Publikováno: 10.11.2014 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
Časy, v nichž se špióni nepozorovaně vloupají do bytů, aby tam tajně nainstalovali mikrofony a kamery, jsou nadobro pryč. V současné době si špionážní přístroje instalují díky internetu do svých obýváků a ložnic sami spotřebitelé. Dokonale se tak vystavují šmírování.

Časy, v nichž se špióni nepozorovaně vloupají do bytů, aby tam tajně nainstalovali mikrofony a kamery, jsou nadobro pryč. V současné době si špionážní přístroje instalují díky internetu do svých obýváků a ložnic sami spotřebitelé. Dokonale se tak vystavují šmírování.

 

Nejnovějším příkladem je televizor Smart od společnosti Samsung. V 46 –ti stránkovém prohlášení o ochraně soukromí ( Datenschutzerklärung), jihokorejský výrobce upozorňuje kupující, na různě vestavěné mikrofony. Ty mohou nejen rozpoznávat řeč a poslouchat určité příkazy, ale také je uložit a odeslat třetím stranám.

,,Mějte na paměti,“ píše se tam, ,,že osobní nebo jiné citlivé informace obsažené v příkazech, se mohou uložit a odeslat.“
Poradce Michael Price v Liberty a National Security, což bezpečnostní program na New York University napsal na toto téma v článek pro webové stránky Salon.com ( Beitrag für die Webseite Salon.com vorgenommen ). Píše o schopnostech svého nového televizního přístroje a nyní žije ,,ve strachu a zděšení“.

Systém na rozpoznávání řeči je jen jedním z několika metod a způsobů, jak spotřebitele a uživatele špehovat nejnovějším komunikačním zařízením. Smart TV ukládá návštěvy na webových stránkách, používá kamery na rozeznávání obličeje a používá ,,cookies“, jaké emaily nebo webové stránky jsou už přečtené. Žádná tajná služba na světě, by před několika lety nemohla pracovat tak důkladně a komplexně, a už vůbec ne s aktivní účastí obětí.

Jedná se při tom o velmi osobní informace, které jsou ústavou většinou chráněné a nepatří do rukou reklamního průmyslu. Policie a další bezpečnostní složky potřebují i dnes ve většině případů soudní příkaz, aby se dostaly k takovému množství osobních údajů.

Naše politická kasta je tímto digitálním šmírováním už dobře známá. Nic proti tomu nedělá, protože takto průhledným spotřebitelům a uživatelům internetu, se tak dá lépe vládnout. V době teroru každá informace, bez ohledu na to, jak byla získána, je vítaná - ústava sem, ústava tam.

Nikdo se nemůže divit této eskalaci získávání digitálních informací z domácností ( digitalen häuslichen Info-Gewinnung ), která se dosud běžně označovala jako špionáž. Už před dvěma roky, bývalý ředitel CIA David Petraeus označil internet ve spotřebičích jako ,,požehnání pro skryté obchody.“ To znamená vše propojit: zubní kartáčky přes lednici a auto, až k topinkovači. Jak pravdivé - a jak děsivé.

Smart TV od společnosti Samsung, je pouze jedním z mnoha dalších produktů, který může nahrát naše soukromé rozhovory a pohyby mezi čtyřmi stěnami. Různé herní konzole svoje mikrofony a kamery takto už několik let fungují.

Právě teď, nám Google a Apple slibují, že zavedou nová šifrovací opatření, která vytvoří uživatelům vyšší úroveň bezpečí. To nás ale neuklidní. Státní orgány se s tím mohou snadno vypořádat speciálně vyvinutým softwarem na odšifrováním našich osobních přístrojů.

Uklidňující pilulka, která přichází od Googlu a Applu ke spotřebitelům, je podvod a klam, když se počet aktivních mikrofonů a kamer v našich obývacích pokojích neustále zvyšuje.

Kopp Verlag, 4.11.2014, Markus Gärtner

Zdroj: http://info.kopp-verlag.de/hintergruende/enthuellungen/markus-gaertner/stasi-tv-spionage-im-wohnzimmer-zerstoert-den-rest-der-privatsphaere.html

http://www.nwoo.org