FBI Americe: „Dovolte nám špehovat vás“. Od společností jako Apple a Google by se mělo požadovat, aby do svých produktů zabudovávaly dohledové funkce
Autor: odjinud | Publikováno: 27.10.2014 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
„Pokud máte rádi tajně špehované telefony, tak si jich můžete užít,“ zní, jak to vypadá, poselství od FBI, jak hlásí Bloomberg, ředitel FBI James Comey včera řekl, že od společností jako Apple a Google by se mělo požadovat, aby do svých produktů zabudovávaly dohledové funkce, a tak vynucovatelům zákona pomohly s pronikáním do nich.

„Pokud máte rádi tajně špehované telefony, tak si jich můžete užít,“ zní, jak to vypadá, poselství od FBI, jak hlásí Bloomberg, ředitel FBI James Comey včera řekl, že od společností jako Apple a Google by se mělo požadovat, aby do svých produktů zabudovávaly dohledové funkce, a tak vynucovatelům zákona pomohly s pronikáním do nich.

Technologie se staly „nástrojem volby“ pro teroristy a další nebezpečné zločince, děsí se Comey (a tak by se měli Američané z vlastní vůle vzdát svého soukromí?), takže „my usilujeme, abychom drželi krok s technologickými změnami a udržovali si schopnost skutečně tu komunikaci, k jejímuž sběru máme pravomoci, také sbírat.“ Comey ze své M.A.D. propagandy ve stylu „je to pro vaše dobro,“ vyvozuje varování: „Jestli nám potíže se záchytem dat v reálném čase hrozí tím, že uvízneme v temnotách, tak šifrování je už hrozbou, která by nás mohla zavést do velice temných míst.“

Jak hlásí Ars Technica:

Rozšiřující se možnosti komunikace přes Internet a narůstající přijímání šifrovacích technologií by mohlo agenty prosazující zákon zavést „do temnot“, v nichž by nebyli schopni sbírat důkazy proti zločincům, řekl ve čtvrtek v projevu ředitel FBI.

Ředitel FBI James B. Comey v rámci post-Snowdenovského apelu na politiku daleko svolnější ke špehování vynášel celé spektrum predátorů jdoucích po dětech, násilných kriminálníků a řemeslných teroristů k argumentaci, že společnosti by měly do konstrukce svých výrobků už zabudovávat dohledové funkce a umožňovat tak zákonné pronikání do komunikací. Ve své řeči pronášené v Brookingském institutu ve Washingtonu DC uváděl Comey čtyři případy, kdy se získání přístupu k mobilnímu telefonu nebo k notebooku ukázalo být kriticky důležité pro vyšetřování a další případ, kdy byl takovýto přístup kritický pro osvobození křivě obviněných teenagerů.

Tohle všechno se ztratí, nebo bude přinejmenším hrozně ztíženo, bude-li současný trend pokračovat, tvrdil.

„Ti, kdo jsou pověřeni ochranou našeho lidu, se nemohou vždy dostat k důkazům, které potřebujeme ke stíhání zločinů a k prevenci terorismu, a to i přes zákonné pravomoci,“ řekl Comey v publikovaném projevu. „My máme zákonnou pravomoc zachycovat komunikace a informace podléhající soudnímu příkazu a číst je, avšak často postrádáme technickou schopnost to činit.“

A jak dodává Bloomberg:

 

Technologie se stala „nástrojem volby“ pro teroristy a další nebezpečné zločince a už od základu na šifrování nastavená zařízení a sítě se tak stávají překážkou prosazování zákona, řekl Comey.

Poskytovatelé nových komunikačních služeb by měli vytvářet metodiky „předních dveří“, abychom se dostali k datům, jelikož na určité technologie se nevztahuje legislativa vyžadující, aby telekomunikační společnosti měly monitorovací funkce, řekl včera ředitel FBI James Comey při akci na Brookingském institutu ve Washingtonu.

„My se usilovně snažíme udržet krok se změnami technologií a udržet si svou schopnost skutečně sbírat ty komunikace, k jejichž sběru máme pravomoci,“ řekl Comey.

„Jestli nám potíže se záchytem dat v reálném čase hrozí tím, že uvízneme v temnotách, tak šifrování je už hrozbou, která by nás mohla zavést do velice temných míst,“ řekl Comey.

Ale ne všichni přijímají myšlenku, že je zapotřebí, abychom obětovali své soukromí pro dobro celku… (jak hlásí Bloomberg).

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Někteří z expertů na datovou bezpečnost včetně profesora ústavního práva na právní fakultě George Washington University Jonathana Turleye říkají, že tvrzení, že nové technologie brání prosazování zákona, jsou přehnaná, protože policie pořád ještě může důkazy získávat pomocí tradičních soudních příkazů. Značnou část dat poslaných na taková zařízení nebo z nich lze pořád ještě zachycovat a vyšetřovatelé mohou i hacknout software a sbírat důkazy.

„Zrovna teď více než kdy jindy potřebujeme silnou bezpečnost, abychom se bránili zlovolných hackerům a odradili přehnaně vlezlý vládní dohled,“ řekla Nuala O’Connor, presidentka neziskového Centra pro demokracii a technologii ve Washingtonu v reakci na včerejší řeč Comeyho. „Vynucovatelé zákona už mají mnohé legitimní způsoby získávání dat uložených v našich zařízeních,“ uvedla O’Connor v prohlášení.

*  *  *

Google (ještě) neodpověděl, ale Tim Cook z Applu napsal:

„Nikdy jsme nespolupracovali s žádnou vládní agenturou ze kterékoliv země na vytváření zadních vrátek do kteréhokoliv z našich produktů či služeb. Také jsme nikdy neumožnili přístup k našim serverům. A nikdy to neuděláme.“

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Některé z nedávných zdejších článků k této rozpravě:

FBI proklíná šifrování telefonů od Applu a Googlu: To „lidem umožňuje být mimo zákon“

Ron Paul: Kongres dokonce podporuje Obamu ve šmírování

Kongresové slyšení ukazuje, jak US zpravodajství ohrozilo technologický průmysl

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

www.reformy.cz