Norsko spěchá do náruče totální elektronické kontroly
Autor: BKP | Publikováno: 22.08.2014 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
Norsko je jednou z evropských zemí, které brzy vstoupí do systému elektronického koncentračního tábora: už do roku 2020 může v Norsku vyjít hotovost z oběhu. S takovým návrhem přišla norská organizace Finans Norge, která sdružuje největší banky a pojišťovny v zemi. „Jsme za to, aby se Norsko stalo už do roku 2020 první zemí na světě, která se zcela vzdá hotovosti.

Norsko je jednou z evropských zemí, které brzy vstoupí do systému elektronického koncentračního tábora: už do roku 2020 může v Norsku vyjít hotovost z oběhu. S takovým návrhem přišla norská organizace Finans Norge, která sdružuje největší banky a pojišťovny v zemi. „Jsme za to, aby se Norsko stalo už do roku 2020 první zemí na světě, která se zcela vzdá hotovosti. Za prvé to pomůže výrazně snížit počet krádeží,“ řekl norským novinářům ředitel organizace, Idar Kreutzer, „za druhé, odmítnutí hotovosti umožní vládě účinněji bojovat proti finančním zločinům, protože elektronické platby je mnohem jednodušší sledovat jak peněžní tok.“ Podle údajů organizace každým rokem Norové používají stále méně papírové bankovky a mince, a dávají přednost kreditním kartám. V současné době platby v hotovosti tvoří necelých 5 % všech finančních transakcí uskutečněných na území království (v eurozóně 9 %, v USA 7 %, v Rusku 25 %).

Někteří občané se však domnívají, že úplné odmítnutí platby v hotovosti vyvolá rozsáhlou diskusi ve společnosti, a je nepravděpodobné, že bude obyvatelům království vyhovovat. Tak míní například poslankyně parlamentu Guri Melby. „Člověk by měl mít možnost platit za zboží a služby, aniž by se někde registroval,“ řekla novinářům. „K dnešnímu dni to umožňuje platba v hotovosti. Je naivní se domnívat, že trestná činnost bude klesat v případě používání pouze bezhotovostních plateb. Již nyní existuje mnoho podvodných systémů zneužívajících kreditní karty a elektronické platby. Kriminalita není závislá na tom, jakou formu platby využívá společnost.“

Méně než v Norsku se hotovost v Evropě používá pouze ve Švédsku a Velké Británii. Švédsko v roce 2012 rovněž oznámilo svůj záměr vzdát se v budoucnu hotovosti.

Zdroj: ITAR-TASS

http://vkpatriarhat.org.ua