Může být tyranie dnes třebas i humanitární?
Autor: Petr Vlček | Publikováno: 26.12.2011 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
Jeden moudrý muž řekl, že v zemi, kde se lidé bojí své vlády, vládne tyranie, pokud se však vláda bojí svého lidu, je v zemi svoboda. Vláda se bude bát svého lidu, pokud bude její lid informovaný o tom, co se děje a bude jí koukat pod prsty a požene svou vládu k zodpovědnosti.

Jeden moudrý muž řekl, že v zemi, kde se lidé bojí své vlády, vládne tyranie, pokud se však vláda bojí svého lidu, je v zemi svoboda. Vláda se bude bát svého lidu, pokud bude její lid informovaný o tom, co se děje a bude jí koukat pod prsty a požene svou vládu k zodpovědnosti.

Už dlouho jsem se tady odmlčel, protože věcí kolem nás a zejména mimo naši zem se děje tolik, že to sotva zvládám sledovat, natož o tom ještě psát. Tak si to dneska trochu vynahradím. V naší domovině se naproti tomu toho zase tak moc zajímavého neděje. Spousta žabomyších válek mezi znesvářenými rychlými šípy a bratrstvem kočičí pracky, kterým pokud sundáte jejich tu modré jindy oranžové nebo jinak zbarvené košile, stejně zbudou jen dvě či tři party plné (až na výjimky) ultra darebů a zlodějíčků bažících po korytě z trochou teplých pomejí. Mohli bychom tu dlouze rozpitvávat stav domácí scény, ale bojím se že by to bylo jen zbytečné plácání do větru. Tato země myslím ještě chvíli nebude připravena na zásadní změnu a asi si musí nabít čumák, aby jí to došlo.

Ale dnes bych chtěl zmínit několik událostí mimo naši rodnou hroudu. Zejména události z posledních několika měsíců, které ve mě nahromadily možná trochu vztek a možná i obavy, o kterých se v našich médiích nepíše vůbec, nebo jen velmi tendenčně. No a nás se vlastně moc ty události netýkají, zdálo by se. Snad jen pokud po nás EU nechce nějaké peníze do společné kasy, kterou jak v dobách Ježíše spravuje parta Jidášů, které nikdo nezvolil a kteří aniž mají mandát rozhodují o nás bez nás a europoslanci mají fakticky právo možná tak na připomínky...

Ale zpět k té tyranii. Nějak se mi při přemýšlení o různých historických událostech začaly běhat v mysli obrázky a ukazovat až nebezpečné podobnosti s mnoha událostmi z dnešní doby. Všimli jste si, jak se svět za posledních 10 let změnil? O kolik svobod a možností jsme jako lidé přišli a o kolik ještě zřejmě i přijdeme? Jak se celý svět tak nějak divně vaří? Slavná válka proti terorismu přinesla do světa tolik problémů, o kterých jsme před 10 lety ani nevěděli a možná že ani neexistovaly. A já čím dál častěji přemýšlím, kdo má z té války proti terorismu největší prospěch? Kdy to skončí? A bojím se, že možná nikdy. Situace se zdá na první pohled velmi nepřehledná, sled událostí na nás z médií útočí v takovém tempu, že se v tom člověk jen stěží orientuje a často je zahlcen a přijme to, co z médií proudí jako fakt a nepřemýšlí o tom. A tady se zase ptám: dozvídáme se informace o skutečném stavu věcí, nebo jen to co máme slyšet? Mohu všem jen doporučit: Nevěřte tomu, co slyšíte jen v médiích, která denně sledujete, ale ověřujte si informace z různých zdrojů. Využívejte internetu, než ho někdo vypne a odřízne nás od širokého spektra informací a nám nezbude než se spoléhat na rádio a televizi a zprávy, které nám milostivě poskytnou. Nemám zde prostor uvádět všechny zdroje, ze kterých jsem ve svých úvahách čerpal a ani nebylo v mém plánu dopodrobna rozebírat své následující úvahy. Nechám to na laskavém čtenáři, ale slibuji, že se k některým zde zmiňovaným tématům vrátím podrobněji, ale až někdy později. Takže dnes uvedu jen souhrn věcí a událostí posledních let a měsíců, které mne nutili o nich intenzivně přemýšlet, a v bodech pak uvádím některé úvahy. Závěry co z těchto úvah pro mne plynou, mohou být pro některé z vás i docela děsivé. A pokud máte třeba hlavu hluboko v písku i zcela nereálné...

celý článek zde

čtěte také:

Půjčky a banky (I.)