Jak svrhnout Putina a nastolit v Rusku skutečnou demokracii
Autor: Ivo Krieshofer | Publikováno: 10.12.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace
Domnívám se, že Havlovy návrhy jsou zcela nedostatečné. Měl by vybídnout ruské i světové bloggery, aby ovládli internetové stránky a vyzvali v městech všechny nespokojené k masové demonstraci proti Putinovi a jeho vládě. Pak by stačilo angažovat za tučné odměny pár tuctů střelců z řad kavkazských teroristů. Ti by pak ze strategicky vybraných míst zahájili střelbu do demonstrantů.

Exprezident Václav Havel vyzval opoziční síly v Rusku, aby se neustále domáhaly občanských práv a svobod a aby přesvědčily ruské občany, že to, co se jim předkládá jako demokracie, žádnou demokracií není. Vyzval opoziční struktury, aby se spojily, vytvořily stínovou vládu a oslovovaly občany po celém Rusku. Opozice by měla založit vlivné právní instituty na obranu občanů před policejní a justiční šikanou a vyzvat krajany, kteří v posledních letech udělali zkušenost s demokratickými svobodami na Západě, aby se rozvzpomněli na své kořeny a podpořili rozvoj občanské společnosti doma. Politický tlak (na Rusko) by měl samozřejmě přicházet i ze zahraničí. (Zpráva z tisku)

Domnívám se, že Havlovy návrhy jsou zcela nedostatečné. Měl by vybídnout ruské i světové bloggery, aby ovládli internetové stránky a vyzvali v  městech všechny nespokojené k masové demonstraci proti Putinovi a jeho vládě. Pak by stačilo angažovat za tučné odměny pár tuctů střelců z řad kavkazských teroristů. Ti by pak ze strategicky vybraných míst zahájili střelbu do demonstrantů.  

Rozhořčení lidé by snadno uvěřili, že je napadly vládní bezpečnostní síly. Demonstraci a krvavá jatka by nafilmovali „náhodně“ přítomní domácí i zahraniční fotografové, filmaři a novináři. Děsivé obrázky by se zakrátko dostaly na první zprávy všech světových televizních stanic i významných deníků. Protože Putin by otištění v ruském tisku nepřipustil, vyšla by najevo jeho nedemokratičnost a despocie. Internet by však zajistil rozšíření obrazu krveprolití do všech krajů širé Rusi. Došlo by k rozšíření masových protivládních bouří.

Opozice a vlivné právní instituty na obranu občanů by mohly vydat prohlášení vyzývající všechny demokratické státy k odsouzení krvavých jatek v Rusku. Ruská vláda by byla nucena čelit stovkám protestů důvěryhodných demokratických organizací z celého světa. Naopak, stínová vláda Ruska by mohla požádat o finanční i „materiální“ pomoc k boji s krvavým diktátorem, o zasedání Rady bezpečnosti, kde by se poukázalo mj. i na to, že ve vládě nejsou zastoupeni Číňané, kteří už osídlili značnou část Sibiře.

Generální tajemník OSN by mohl, v zájmu mírového vyřešení, uznat stínovou vládu za partnera při řešení situace v Rusku, která by už nesla charakter počátku občanské války. Mezinárodní měnový fond a Světová banka by měly důvod zmrazit ruská aktiva. Světová obchodní organizace by vyzvala k omezení obchodu a sestavila seznam položek, které se nesmějí do Ruska dovážet.

K zavržení Putina by se pak dozajista připojily i další světové osobnosti jako např. Sarkozy či Cameron, a přislíbili pomoc demokratickým ruským vlastencům. Do země by se vrátili zkušení krajani z USA, kteří se rozpomněli na své kořeny, aby přispěli k vybudování skutečně demokratické společnosti na Rusi…

Teď už jen čekám, zda světuznámý dramatik Havel ten návrh podle mé předlohy doplní, nebo alespoň použije k napsání dramatické reality show, za niž dostane vytouženu Nobelovu cenu míru.

Ale co když ho realita předběhne a tu nobelovku dostane někdo jiný? Třeba i podruhé.

čtěte také:

Rusko ve svlékacím skeneru

Proč chce Rusko do roku 2012 postavit více než 5000 protiatomových krytů v Moskvě?

Rusko varuje Izrael před zásahem v Íránu