Michael Hudson: Řecko je nácvik pro rozpočtové škrty v USA
Autor: SocTraf | Publikováno: 14.10.2011 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace
Co se děje v Řecku, je nácvik toho, co se odehraje ve Spojených státech. Již před několika týdny demonstranti v Athénách ukazovali transparenty odkazující na Wisconsin a problémy zde. Co se děje v Řecku v posledních týdnech, je úplně stejné jako to, co se odehrálo v Minnesotě, když došlo k odstavení vlády. A požadavky na privatizaci – aby Řecko prodalo své silnice, půdu, kontrolu nad přístavy, vodu a kanalizaci – jsou to samé, co dělá Illinois, Chicago, co má nyní udělat Minessota a o co se snaží americká města.

Jay: Proč by se běžní severoameričané měli zajímat o to, co se děje v Řecku?

Hudson: Protože, co se děje v Řecku, je nácvik toho, co se odehraje ve Spojených státech. Již před několika týdny demonstranti v Athénách ukazovali transparenty odkazující na Wisconsin a problémy zde. Co se děje v Řecku v posledních týdnech, je úplně stejné jako to, co se odehrálo v Minnesotě, když došlo k odstavení vlády. A požadavky na privatizaci – aby Řecko prodalo své silnice, půdu, kontrolu nad přístavy, vodu a kanalizaci – jsou to samé, co dělá Illinois, Chicago, co má nyní udělat Minessota a o co se snaží americká města. Řecko a Spojené státy užívají stejnou strategii. Řecko je první spadlou kostkou domina po Islandu. Zainteresovaní finančníci se dívají na tuto dluhovou krizi, která nastala po roce 2008, jako na příležitost nahrabat zisk – teď je tu šance pro nás; nyní můžeme dát všechny naakumulované dluhy stranou a vystoupit z finančního systému; můžeme se stát  přímými majetkovými vlastníky. Můžeme vlastnit řecké ostrovy, řecký veřejný majetek, stejně jako můžeme vlastnit majetek Minnestoty, Chicaga, Wisconsinu a Kalifornie. A najednou zde je obří, virtuální exekuce.

Jay: Ano, protože (…) alternativou by bylo zakročit v oblasti daní, což by znamenalo danit – a obzvlášť v Řecku, kde movití neplatí skoro žádné daně. V americkém scénáři samozřejmě nějaké daně platí, ale daleko méně, než je historický průměr. V řecké situaci se se ale hlavním cílem zdá být zbavení státu všech aktiv a zbývajícího veřejného majetku.

Hudson: To se snažili udělat i Islandu poté, ce se pokusili svalit na islandskou vládu, čili islandské daňové poplatníky, odpovědnost za ztráty bank, které v podstatě vznikly podvodem. A to bylo v Islandu zastaveno prezidentem, který řekl – počkejte, pokud chcete ekonomiku dostat do ekonomické deprese trvající celé generace, je lepší, pokud se o tom rozhodne v referendu, jinak by to nebylo legální. V dnešním mezinárodním právu je prominentní myšlenka, že pokud na sebe stát bere dluh, musí tak být učiněno demokratickým způsobem. Přestože islandský parlament souhlasil s dluhem, sociálně-demokratická strana a občané hlasovali proti – poprvé hlasovalo proti přes 90 %, podruhé hlasovali proti dluhům, které z právního hlediska nedlužili, v poměru hlasů dva ku třem. Takže najednou musela Anglie vkladatelům vyplatit peníze, které jim dlužila od samého začátku. Evropané si tedy řekli – dobrá, možná se nám zadaří se zemí, která už je svázána s eurozónou, a Řecko, Portugalsko, Španělsko jsou nejvíce problémové. (…) vlády nejvíce v nesnázích jsou socialistické vlády. V Evropě socialista zanamená pravicovou orientaci, výrazně pravicovou orientaci. Slovo konzervativní, pokud vezmeme ekvivalent republikánů v Řecku… konzervativci jsou nalevo od socialistů, protože jde o internacionální socialisty – v podstatě podporují finanční sektor (…).

Jay: To není moc vzdálené od toho, co vidíme zde ve Washingtonu se současnou vládou Demokratické strany.

Hudson: Dá se říct, že se jedná o parodií toho, jak sociálně-demokratické a dělnické strany před staletím začínaly.

Jay: Když jsem četl ekonomický tisk poté, co řecký parlament schválil rozpočtové škrty a lidé opět získali důvěru v Evropskou unii a tak dále, připadalo mi, že jsem se dostal na půdu Alenky v říši divů, protože vše, co čtu, tvrdí, že prý každý ví, že Řecko stejně dřív či později zkrachuje, protože nevyřešilo žádný ze svých problémů. Říkám si tedy, k čemu ta povznesená nálada. Pak ale člověku dojde, že je to vše v postatě díky této  privatizaci. Jsou rozradostnění, protože můžou začít rozebírat řeckou ekonomiku na kousíčky.

Hudson: Mezi tímto okamžikem a dobou, kdy zkrachují, dojde k mohutnému vyvlastnění. Co Evropa? Co plánují bankéři tentokrát? Francouzští a němečtí bankéři chtějí vzít všechny špatné půjčky, které dali řecké vládě, a předat je svým centrálním bankám, aby platili evropští poplatníci daní, čímž se myslí populace a průmysl, ne spekulátoři. Takže v první řadě banky hodí své špatné půjčky na vlády, jak k tomu právě došlo v Irsku. Za druhé se budou snažit přinutit vládu privatizovat výprodej veškerého veřejného majetku za nepříznivých podmínek. V americkém tisku nyní převládá tato atmosféra iracionality, o které jsi mluvil. Tisk říká – dobrá, je tu prostě mnoho bouřících se lidí, co nadělají? Co dělají je pokládání právního základu pro odmítnutí dluhu, protože nyní můžou říct – podívejte, tento dluh, který podle vás dlužíme, a který musíme splatit privatizací našich aktiv…. věděli jste, že jsme se bouřili, věděli jste, že tam byli všichni občané, věděli jste, že se lidé dožadovali hlasování. Je jedno, že je zradila socialistická strana, jsou zkorumpovaní. Lidé tuto půjčku nechtějí. Když dluh odmítneme, můžete udělat dvě věci. Buďto nás vykopnete ze společného trhu, Evropské unie, a můžete vyloučit i Španělsko a Portugalsko. Pokud to uděláte, vytvoříme vlastní unii, a tato unie vám bude platit dluh, protože od žádné země nelze čekat, že se uvrhne do po generaci trvající ekonomické deprese kvůli splácení dluhu věřitelům, kteří vytváří všechen ten kredit, který půjčují vládám, jednoduše na klávesnici počítače.

Jay: A (věřitelé) jsou již tak dost bohatí, protože tyto evropské banky, které půjčily Řecku, byly samy příjemci enormního bailoutu amerického Fedu, což je další důvod proto, aby se o věc zajímali obyčejní Američané.

Hudson: Ano, a je tu další faktor pro Američany a tím je, že Evropu k tomuto pravicovému postoji tlačí Obamova vláda, obzvlášť Geithner, ministr financí. Geithner říká – počkejte, americké udělaly mnohamiliardové, možná dokonce, můžeme říct, bilionové sázky na to, že Řekové dluh splatí. Vsázely deriváty, které si navzájem pojistily; americké banky by ztratily peníze. Pokud by Geithenr byl postaven před volbu, kdy by buďto měl dopustit, aby americké banky ztratily jeden dolar, nebo aby se Evropa dala na cestu neoliberálního feudalismu po celou  generaci, nedopustil by ztrátu jednoho dolaru.

Jay: Hadám, že jsme ohledně toho od Řeků a Španělů neslyšeli poslední slovo.

Hudson: Můžete se podívat na to, co se děje v Řecku, když říkají – škrtejte peníze na vaše důchody, na vaši sociální podporu a vaše zdravotní pojištění. To je přesně to, čeho se tady dočkáme od Obamovy vlády.

http://srsen.wordpress.com

čtěte také:

Dluhová krize je jen vršíčkem ledovce

Schwarzenberg: Krize bude ještě temnější. Jak to ví?

Američané stižení krizí se uchylují do lesních osad

Od globální krize ke globálnímu vládnutí

Krize, kolaps, panika, krach: Proč najednou všichni troubí na poplach?