Když kamery kontrolují zločinci
Autor: James Corbett | Publikováno: 04.09.2011 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace
Nebylo to dlouho poté, kdy byly zavedeny televizní kamery, kdy jich ti v mocenských pozicích začali používat ke sledování veřejnosti a dohledu nad ní.

Nebylo to dlouho poté, kdy byly zavedeny televizní kamery, kdy jich ti v mocenských pozicích začali používat ke sledování veřejnosti a dohledu nad ní.

První uzavřený televizní kamerový okruh dodala Siemens AG – společnost, která sponzorovala a financovala nacistický režim, s nímž kolaborovala – proto, aby nacisté mohli monitorovat odpalování raket z bezpečné vzdálenosti z bunkru. Během sedmi let byly k dispozici v USA první komerční CCTV kamery. Reklama na tyto systémy však trpěla tím, že musela poukazovat na to, že k provozu nevyžadují vládní povolení. To samo o sobě je zajímavé.

Pro nás ve věku invazivních dohledových technologií je už těžké objektivně hodnotit, jak jen tyto technologie pozměnily náš smysl pro to, co je veřejnou a co soukromou sférou. Dnešní Google dovede rozesílat pohledy na ulice našich měst zachycují obrázky stejně jako wi-fi data nebo i to, že běžná osoba může sdílet své nejintimnější podrobnosti se sociálními sítěmi „přátel“, kteří se nikdy ani neviděli. Nyní se službami jako Google Latitude můžete těmto „přátelům“ umožnit i to, aby sledovali přesné GPS souřadnice vašeho mobilu v reálném čase. Ale před 60 lety museli prodejci CCTV kamer ujišťovat, že k tomu není zapotřebí speciálního vládního povolení, aby mohli monitorovat svůj vlastní majetek.

Rozdíl mezi chápáním hodnoty soukromí ve 40. letech a naším současným zapáleným přístupem k elektronickému špehování je ilustrován asi nejlépe v románu 1984. V této klasické antiutopické vizi předkládá Orwell obnažený potenciální horor společnosti totálního dohledu. Všechny pohyby občanů jsou sledovány a tito nejsou nikdy mimo dohled vševidoucích, všeslyšících televizních obrazovek. Když někdo jedná v nesouladu, mohou na ně od televizních obrazovek vyrazit komanda.

Dnes jsou CCTV kamery všudypřítomné, kdy se odhaduje, že Londýňané jsou kamerami zachyceni 300-krát denně.

CCTV kamery v Anglii jsou nyní vybavovány reproduktory, aby „antisociální chování“ šlo pokárat dětskými hlasy.

CCTV kamery jsou nyní běžně vybavovány mikrofony a přiznává se, že jsou využívány orgány zákona k odposlechu konverzací.

IBM, další společnost, jejíž německá pobočka aktivně kolaborovala za druhé světové války s nacisty, vyvíjí kamery k monitorování chování spojené s A.I. Počítači, které pátrají v davech po příznacích „teroristického“ chování.

Wal-Mart a další maloobchodníci po celých US ukazují televizní vzkazy od šéfa Domácích securiťáků nabádající, aby Američané špehovali své spolunakupující.

A federální vláda nyní oznamuje, že je připravena otestovat technologii, která byla potichu nainstalována k zadním dveřím každého s vysílací licencí v U.S. umožňující presidentovi kdykoliv přerušit jakékoliv radiové nebo televizní vysílání.

Ve 40. letech to byla noční můra vize totalitní budoucnosti. V roce 2011 je to naše všední realita.

Tato tyranie samozřejmě, jako každá tyranie, přišla zahalená do pláštíku bezpečnosti. Kamery, jak nám říkají, jsou tam, aby nás udržely v bezpečí. Pomáhají řešit zločiny, říkají mluvčí sítě technologické kontroly. Když je jejich přítomnost zřejmá, říkají, dovedou dokonce fungovat jako prevence zločinů. Obě tvrzení jsou doložitelně nesprávná.

Studie z roku 2003 v žurnálu Injury Prevention Journal dospěla k závěru, že není zřejmé, že CCTV kamery by měly jakýkoliv účinek při odrazování od násilných zločinů.

Zpráva z roku 2007 z britského Ministerstva vnitra přiznala, že mnoho CCTV kamer, které byly instalovány k „monitorování zločinů“, byly mezitím přesměrovány, aby sloužily čistě jako dopravní kamery a zaznamenávaly poznávací značky projíždějících aut.

Data získaná od britské vlády na základě požadavků ze Zákona o svobodném přístupu k informacím v roce 2007 ukázala, že z pěti londýnských okrsků s nejvyšší koncentrací CCTV kamer měly čtyři ve skutečnosti podprůměrný výskyt kriminality, zatímco Sutton, jedna z nejméně CCTV kamerami opatřených oblastí měla vysoce nadprůměrné nebezpečí zločinu.

Metaanalýza 41 CCTV studií z roku 2009 dospívá k závěru, že CCTV neměly v Británii žádný podstatný dopad na zločinnost i přes globálně bezprecedentních 500 milionů liber, které místní městské rady potopily do špehovacích kamer v předchozím desetiletí.

Tyto a mnoho dalších studií všechny poukazují na falešnost tvrzení, že CCTV kamery jsou tu pro naši bezpečnost. Čas od času, kdy jsou tyto skutečnosti vyčísleny a analyzovány, ukazují, že CCTV témě nemají žádný účinek na prevenci či řešení zločinů. Tváří tvář k těmto důkazům se stává čím dál víc matoucím, proč nejenže CCTV dohled nebyl opuštěn a diskreditován jako neúspěšná technologie, ale že země za zemí následují britského Velkého bratra, což vede k nasazování více a více CCTV kamer na ulice našich měst.

Tento zjevný paradox jako tolik dalších lze částečně zodpovědět ziskovou motivací. Od poloviny 90. let se britský CCTV dohled stal průmyslem za miliardu dolarů. Pokud lze tento úspěch zopakovat i na jiných „trzích“, tak ti bohatí a s dobrými konexemi povstanou, aby shrábli výhru z toho, že veřejnost donutí k vlně hysterie a strachu ze zločinů, aby pak nabídli kamery jako řešení.

Ale na celé té síti CCTV dohledu existuje něco více fundamentálně znepokojujícího než pouhý podloudný kšeft. Je to otázka důvěry v tzv. úřady, které tyto systémy kontrolují a monitorují. Nikoliv jen důvěra v ty, kteří mají v současnosti tento systém na starosti, ale v každého, kdy někdy tento systém bude kontrolovat, že nikdy tuto technologii nezneužijí nebo nepoužijí pro své vlastní cíle.

Otázku důvěry lze položit jednoduše: Co se stane, když tyto kamery mají na starosti zločinci?

To ráno bombového útoku v Oklahoma City v roce 1995 bylo v okolí budovy Alfreda P. Murraha nejméně půl tuctu CCTV kamer, které zaznamenaly příjezd vozu od Rydera nebo zachytily, jak zaparkoval před budovou. Zdroj účastnící se vyšetřování řekl L.A. Times, že dvě z kamer ukazovaly samotnou explozi a že dvě z nich ukázaly McVeigha, jak odchází z vozu. Ovšem tento úderně přesvědčivý důkaz, důkaz, který by z usvědčení McVeigha udělal otevřený a průhledný případ, nebyl nikdy u soudu předložen. Nikdy to neukázali porotě. Až dodnes nebylo dovoleno nikomu z veřejnosti, aby si toto video prohlédl. Místo toho tento a další záznamy z dohledů z této oblasti byly konfiskovány a označeny FBI za tajné ve jménu národní bezpečnosti. Ale proč?

Podle zdroje L.A. Times tento film rovněž ukazuje i druhého muže, který se vynořil z kabiny dodávky od Rydera minutu poté, kdy McVeigh odešel. Tento muž v baseballové čapce plamenného střihu odpovídal popisu Johna Doe č. 2, záhadný druhý podezřelý, kterého identifikovaly tucty očitých svědků, o kterém ale poté, kdy FBI uvolnilo jeho složený nákres, prohlašuje, že nikdy neexistoval.

V Utahu sídlící advokát jménem Jesse Trentadue nakonec uspěl s žalobou na vládu, aby se k některým kamerových CCTV záznamů z této oblasti dostal. Nakonec se mu povedlo zajistit 30 různých záznamů z dohledů, čtyři z nich měly jasný výhled na příjezd Ryderovy dodávky z toho rána. Všechny čtyři tyto záznamy potemněly v minutách vedoucích k explozi, přesně když dodávka projížděla. Oficiální vysvětlení: všechny záznamové pásky, každá jednotlivá z nich, se zrovna „měnily“ přesně v tom okamžiku, kdy ta dodávka projížděla.

Záznamy o explozi a John Doe č. 2 nebyly nikdy uvolněny. O páskách záznamech z CCTV kamer ze samotné Murrahovy budovy, z kamer jejichž filmy byly ukládány mimo kameru, a nebyly tudíž výbuchem zničeny, nikdy nepřiznali, že existují.

Legenda o záznamech CCTV z londýnského metra ze 7.7. je úplně stejně neuvěřitelná.

Pouze dny po bombovém útoku se Andy Trotter zástupce šéf-konstábla britské dopravní policie chlubil sítí CCTV v metru s tvrzením, že je intenzivně prozkoumají, aby prošli obrázky a identifikovali bombové útočníky. Jak se ukázalo, policie toho nakonec moc k prohlížení neměla.

Ze 76 kamer King’s Cross toho rána mělo 75 během těch 20 minut poruchu, a shodou okolností to bylo přesně ve chvíli, kdy čtyři domnělí bomboví útočníci stanicí procházeli.

Naštěstí pro vyšetřovatele ta jediná kamera, co pracovala, v tunelu Thameslink zachycení obrázků těch čtyřech obviněných jdoucích dva za dvěma zvládla. Říkají nám, že tento obrázek je tak omračující, že policejní důstojník, který to poprvé uviděl, je okamžitě identifikoval jako bombové útočníky.

Je udivující, že tohle byl poslední obrázek tří ze čtyř mužů. Neexistují žádné obrázky, kdy si ti předpokládaní útočníci kupují lístky na svou údajnou sebevražednou cestu s bombou. Žádné obrázky kteréhokoliv z nich nastupujícího do vlaku. Žádné jejich obrázky ve vlacích, i přestože jsou dostupné CCTV z vlaků.

Pohyby bombového útočníka z autobusu Hasiba Hussaina jsou stejně úžasné. Říkají nám, že vstoupil do McDonalda, aby tu vložil čerstvou 9 V baterii do své nálože, ale neexistuje o tom žádný film. Vedoucí obchodu, než do něj vstoupil, zrovna kamery vypnul.

Údajně nastoupil do autobusu číslo 91 na Euston Road, ale neexistuje žádný film z kamery tohoto autobusu. Inspektor, který měl tento případ na starost, si už ani není schopen vzpomenout, proč nebyla policie schopna záznamy z kamer autobusu najít. Prostě nejsou k dispozici.

Předpokládá se, že nastoupil na autobus číslo 30 v Euston Station, autobus v němž údajně nálož aktivoval, ale není o tom žádný záznam. Kamery v tomto autobusu také nefungovaly a od předchozího roku nic nezaznamenaly.

Zas a znova zjišťujeme, že dohledový systém, který je tu, aby „chránil“ veřejnost, má tu tajemnou schopnost se rozbít zrovna, když jich je nejvíce zapotřebí. A i když by každá z těchto poruchových shod okolností byla shodou okolností, je z toho pořád prosté poučení: pokud kamery kontrolují zločinci, mohou zakrýt své vlastní zločiny.

To vševidící oko státu dohledu nepředstavuje něco pro veřejnost přínosného. Stejně jako kterákoliv technologie jsou kamery samotné neutrální a lze jich použít pro dobro i pro zlo. Ale i když tiše sedíme, zatímco se kolem nás vztyčuje kontrolní síť policejního státu, vydáváme sebe a každou následující generaci nakonec do rukou těchto jeho úřadů zodpovídajících za tento systém a v důvěře, že jej nikdy nezneužije.

Ale jestli nás historie o něčem poučila, tak je to to, že všudypřítomný ústřední policejní „úřad“ je tím posledním, komu bychom měli důvěřovat.

Pro The Corbett Report ze západního Japonska já James Corbett.

Zdroj:

http://www.corbettreport.com/when-the-criminals-control-the-cameras/

Posted by Corbett

by James Corbett
The Corbett Report
9 March, 2011

Video:
http://www.youtube.com/watch?v=NjScdABvS48&feature=player_embedded#at=14

Stáhnout si audio jako MP3:
http://www.corbettreport.com/mp3/lastword-cctv.mp3

Stáhnout si MP4 pro mobilní zařízení:
http://www.corbettreport.com/mp4/lastword-cctv.mp4

Překlad přepisu do češtiny. (V originále je jsou odkazy, které zde nejsou uvedeny.)

http://www.nwoo.org

čtěte také:

Česko je prošpikováno desetitisíci kamer

Británie - Policie žádá veřejnost, aby oznamovala protistátní názory jako terorismus

Klaus k odposlechům telefonů: Společnost je nezdravá a nešťastná