„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Nová studená válka: Boj o hegemonii mezi Čínou a USA

Autor: SocTraf | Publikováno: 28.8.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

V reakci na “pozastavení” americké vojenské pomoci Pákistánu Obamovou vládou Čína pohotově zaplnila mezeru. To je jen poslední epizodou v pasivním, agresivním boji mezi USA a Čínou; každý nový regionální partner Číny představuje hrozbu pro postavení USA v regionu. V dnešních zprávách byla také návštěva Číny admirála Mikea Mullena, předsedy amerického náčelnictva štábu. Byl vyslán do Číny, aby “deklaroval odhodlání USA udržet vojenskou přítomnost v Asii a varoval před možností vypuknutí konfliktu v důsledku incidentů ve sporných vodách v Jihočínském moři.” To bylo odpovědí na nedávnou výzvu Číny, aby USA zastavily vojenská cvičení s našimi (tj. americkými) vazalskými státy jako je “Taiwan, Vietnam, Flipíny, Malajzie a Brunej,” protože jsou chápany jako provokace. Zprávy uvádí, že Mullen uznal regionální moc Číny, “ale apeloval na její armádu, aby pomohla zlehčit regionální obavy z její rapidní modernizace tím, že bude hrát vice kooperativní, odpovědnou a transparentní roli ve světě.” Přeloženo: neohrožujte naši vojenskou a technologickou hegemonii; svět patří nám, ne vám.

USA nehodlají odejít,” řekl (Mullen). “Naše trvající přítomnost v tomto regionu byla důležitá pro naše spojence po desetiletí a bude i nadále.”

Napsal jsem o tomto střetu mezi stávajícím americkým impériem a rostoucími ambicemi Číny stát se jeho následníkem minulý měsíc:

Minulý týden v Singapuru promluvil ministr obrany Gates na meetingu International Institute for Strategic Studies, kde zastával myšlenku “udržení robustní (americké) vojenské přítomnosti v Asii.” Mluvil o překonávání “případů odmítnutí přístupu a zákazů vsupu do teritorií,” kterým USA čelí v Asii, a které ohrožují přístup Ameriky k strategickým trhům a zdrojům. Především, vysvětlil Gates, je americká vojenská přítomnost v Asijsko-pacifickém regionu důležitá aby byli “odrazeni, pokud nutno poraženi potenciální protivníci.”

Ačkoli možná bylo Gatesovo vyložení americké vojenské strategie přímější, než od politiků ve vládě a od diplomatů, nešlo o nic nového. V dokumenu Národní bezpečností strategie z roku 2002 bylo zdůrazněno, že je prvořadým cílem, aby “naše armada byla dostatečně silná na to, aby odradila potenciální protivníky od toho, aby vybudovali armádu za účelem předstihnutí čí vyrovnání se moci Spojených států.”

(Asie je) regionem rostoucích trhů, které bezpečnostní etablishment v USA chce kontrolovat. Je to také region, kde pokus dotlačit zbytek světa k tomu, aby se bránil americké hegemonii, nebyl úspěšný a nezabránil růstu vojenského rivala, jako je Čína.

Americká dluhová krize tepve musí začít Washington pobízet k tomu, aby škrtal vojenský rozpočet; to hlavně protože války v Afghánistánu a Iráku stále nejsou u konce, dalším z hlavních důvodů je, že udržování americké vojenské hegemonie po celém světě je stále důležitým cílem vládnoucí elity. Smčlý požedavek Číny, aby se USA v regionu chovaly méně imperialisticky, jež přišel ve spojení s rostoucími vojenskými výdaji a schopnostmi, nejspíš dotlačí Ameriku k dalším výdajům. Globální soupeření je pro Pentagon nejdůležitější. Potenciální započetí nových závodů ve vojenském zbrojení je mnoha experty viděno jako pravděpodobné; pro Spojené státy by to znamenalo eventuální bankrot.

Skutečné obavy ale panují z toho, co se stane mezitím. Závody ve vojenském zbrojení nejenomže několikanásobně posílily státní vojenskou mašinérii, ale staly se také záminkou pro četné zástupnické války (mezi mnoha dalšími byly nejvážnější Vietnam, Kambodža, Ĺaos, Nikaragua). Tento druh vojenského šplhounství je dobrý pro stát a glorifikaci války, ale špatný pro válku a svobodu.

John Glaser, Antiwar.com

zdroj:
http://www.antiwar.com/blog/2011/07/11/a-new-cold-war-u-s-china-battle-for-hegemony/

čtěte také:

EXKLUZIVNĚ: Teroristický útok hrozí bezprostředně aneb Další cíl Nobelovy ceny míru: Pákistán

Michel Collon: USA vytváří a financují arabské opoziční skupiny

Mám moc bujnou fantazii?

ANALÝZA: Je možné ještě odvrátit 3. světovou válku?

5481 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!

ePortal.cz

K čemu a komu slouží Templetonova cena? A proč ji dostal Halík?Kdyby stát nevyhazoval šest miliard do luftu, aby si někteří mohli vozit zadky zadarmo, a namísto toho jimi financoval ČT, měli bychom VŠICHNI tu příšernou televizi aspoň zadarmo

euPortal.cz

Žádat od Boha, aby ukončil tento pontifikát a dal církvi nového papeže, není projevem nerozumnosti, pýchy ani lehkomyslnostiNedivíme se Rusům, že nechtějí mít v Rusku neziskovku Člověk v tísni financovanou Sorosem, USA a EU

Eurabia.cz

Boj proti IRA inspiraci na strategie boje proti islámu? Na teror je třeba odpovědět větším terorem?Exministr vnitra varoval před imigračními fanatiky a multikulti blouznivci

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Presstituce není jen zaměstnání, ale také stav duchaPoliticko-rozvratná činnost „Člověka v tísni“

ParlamentniListy.cz

Poslanci za prací i létají. Byli snad úplně všude, Keňa, Peru, USA...Před osmdesáti lety by si Klaus připnul Vlajku, dneska Trikolóru... Rejžkův parťák Vladimír Just nakládá opožděnému revolucionáři
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny