„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Experti se obávají izraelského plánu na balkanizaci arabských států

Autor: SocTraf | Publikováno: 11.8.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Vývoj v Libyi vzbudil obavy mezi egyptskými analytiky a politickými osobnostmi z možného rozdělení severoafrického státu na dvě válčící poloviny. Aby podpořili toto tvrzení, ukazují na dlouhodobé plány Izraele – které mají podporu západních sil – balkanizovat arabské státy v regionu.

“Libye by mohla být rozdělena na dvě poloviny: Kaddáfi by zůstal na západě země a revoluční vláda loajální západním silám by kontrolovala východ,” řekl IPS Mohamed al-Sakhawi, přední člen egyptské, prozatím neregistrované strany Arabic Unity Party.

Libye už tři měsíce čelí mezinárodně schváleným leteckým útokům západní alliance NATO, ke kterým bylo přistoupeno vysloveně s cílem podpořit trvající populární povstání proti Kaddáfiho režimu. Revoluční síly v Ben Ghazi kontrolují většinu východní poloviny země, síly loajální Kaddáfimu stále z hlavního města Tripoli drží západní polovinu.

Avšak to, že NATO i přes svou velikou leteckou převahu stále nedokázalo sesadit Kaddáfiho režim, vedlo spoustu místních pozorvatelů k otázce, jaké jsou skutečné úmysly západní alliance.

“Kampaň západu proti Libyi neměla účel bránit lidská práva či podpořit demokracii,” řekl al-Sakhawi. “Byla zahájena za účelem politického rozdělení Libye, aby bylo zabráněno unifikaci tří revolučních arabských států – Egypta, Libye a Tunisu – které by společně mohly představovat hrozbu pro regionální hegemonii Izraele.”

Walid Hassan, professor mezinárodního práva na alexandrijské Pharos University, s tímto vice méně souhlasí a říká, že NATO za podpory Izraele “doufá, že nahradí Kaddáfiho režim vůdci loajálními západu, kteří by se podíleli na rozdělení zemí do menších státečků tak, jak to dělají v Iráku.

“Hlavním cílem je oslabení arabských států v Severní Africe, které by, pokud by byly sjednoceny, představovaly potenciální hrozbu zájmům Izraele a západu,” řekl Hassan IPS. “Významné ropné bohatství Libye je samozřejmě sekundárním cílem intervence.”

Al-Sakhawi připomenul staleté dědictví balkanizace regionu cizími mocnostmi.

“Sykes-Picotova dohoda mezi Británií a Francií z roku 1916 ustanovila umělé hranice napříč oblastí a fragmentovala arabský svět do národních států,” řekl. “A v posledních letech snaha balkanizovat arabský svět ze strany Izraele a západních mocností pouze narostla.”

Egyptští analytikové ukazují na několik návrhů, které za tímto účelem byly napsány izraelskými stratégy, z nichž nejznámější je pojednání z roku 1982 nazvané “Strategie pro Izrael v osmdesátých letech.” Napsal jej Oded Yinon, který tehdy byl vedoucím poradcem izraelského Ministerstva zahraničí, ve kterém explicitně advokuje rozdělení arabských států v oblasti podél etnických a sektářských linií.

“Sionistický plán politicky fragmentovat arabský Střední východ, aby se arabské státy ocitly ve stavu permanentní nestability a oslabení, byl během posledních tří desetiletí dobře známý,” řekl IPS Gamal Mazloum, egyptský majorgenerál a expert na obranu ve výsluze.

Ačkoli se Yinonův dokument Libyi příliš nevěnuje, pojednává detailně o potřebě rozdělení Iráku, Egypta, Sýrie a Libanonu do malých, neefektivních státečků.

“Pozdější rozpuštění Sýrie a Iráku do etnických či nábožensky unikátních oblastí… je z dlouhodobého hlediska primárním cílem Izraele na východní frontě,” napsal jeho autor. Pro Yinona je Irák – země bohatá na ropu a etnicky různorodá, kterou označil za “největší hrozbu Izraele” – hlavním cílem.

“V Iráku je rozdělení do provincií podél etnických/náboženských linií … možné,” napsal. “Budou tedy existovat tři státy okolo tří nejvýznamnějších měst: Basra, Bagdád a Mosul; šiítské oblasti na jihu budou oddělené od sunitského a kurdského severu.“

Co se týče Egypta, navrhuje Yinon rozdělení země na “distinktivní geografické regiony.” Píše o založení nezávislého koptsko-křesťanského státu v Horním Egyptěm “podél dalších několika oslabených států s velice lokalizovanou mocí a bez centrální vlády… (což) se zdá z dlouhodobého hlediska nevyhnutelné.”

Yinon dále v podobném tónu zmiňuje i Sudán, který je podle něj “dnes nejrozpolcenějším státem v arabsko-muslimském světě… tvoří jej čtyři znesvářené skupiny: arabsko-muslimská sunitská menšina, která vládne většinové skupině ne-arabských Afričanů, pohanů a křesťanů.

Podle Mazlouma politické manévrování – oficiální i tajné – Izraele a západních sil v posledních letech zřejmě potvrzuje tuto strategii balkanizace.

“Oba, Izrael a USA, pomohly rozdělení Iráku podporou vzniku nezávislého kurdského státu a napomáháním sunitsko-šiítskému rozporu,” řekl. “A v Sudánu Izrael hrál aktivní roli ve vzniku války mezi severem a jihem tím, že poskytl druhému jmenovanému z nich zbraně a vojenský výcvik.”

Jižní Sudán ustanovil vyhlášení nezávislost na vládě Chartůmu  na příští měsíc, čímž dojde k oficiálnímu rozdělení největšího afrického státu na dvě poloviny.”

“Izrael má zájem na rozdělení Sudánu a vyvolání sektářského konfliktu v Egyptě,  aby druhý jmenovaný byl nucen čelit krizi jak vnitřní, tak vnější,” řekl Mazloum. “Izrael a jeho západní ochránci mají v úmyslu udržet Egypt, který je nyní zdaleka nejlidnatějším arabských státem, v trvale oslabeném stavu, aby nedokázal intervenovat v zájmu Arabů v místech jako je Palestina a Irák.”

Muhamed Abbás, vedoucí člen egyptského Koncilu revoluční koalice (Revolutionary Coalition Council, RCC), v průběhu měsíce (pozn. června) také varoval před “konspirací, která má za cíl rozdělení Egypta na malé státečky. RCC je složený z několik politických hnutí a hrál prominentní roli v nedávném povstání v Egyptě na náměstí Tahrír.

“Tato konspirace je součástí širšího plánu fragmentovat arabské státy – tak jako se stalo v Sudánu, jak se děje v Libyi a o čež bylo usilováno v Iráku – za účelem oslabení Egypta natolik, aby byla zaručena hegemonie sionistickě entity na Střednín východě,” citoval Abbáse nezávislý deník Al-Shorouk 4. června.

Adam Morrow a Khaled Moussa al-Omrani, Inter Press Service

zdroj: http://ipsnews.net/news.asp?idnews=56140

http://srsen.wordpress.com

čtěte také:

Gary Ackerman: Židovští politici všech zemí, spojme se!

Yinonův plán: Dlouhodobá strategie Izraele pro Střední východ (1. část)

Stuxnet jako záminka pro převzetí internetu

Bývalý šéf Mossadu, hloupý útok na Írán a budování demokracie v Izraeli

AIPAC a vliv izraelské lobby na politiku USA

4573 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny