„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

O knize Cíl Írán od Scotta Rittera

Autor: redakce | Publikováno: 4.7.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Kniha odhalující skutečnou podstatu americko-íránského konfliktu. Bývalý příslušník americké námořní pěchoty, raketový poradce generála Schwarzkopfa v první válce v Zálivu a v letech 1991 až 1998 jeden z nejvyšších zbraňových inspektorů v Iráku vyvolal v roce 2005 senzaci svou knihou Iraq Confidential, v níž otevřeně napadl tvrzení Bushovy administrativy o iráckých zbraních. Ritterova nejnovější práce je čtivá, s hlubokou znalostí problematiky podaná analýza podstaty a perspektiv současných napjatých vztahů mezi USA a Íránem. Nechybí ani posouzení přístupu dalších velmocí a Mezinárodní jaderné agentury.

Iran

 

Scott Ritter o knize „Cíl Írán: Pravda o plánech Bílého domu na změnu íránského režimu“

Bývalý zbrojní inspektor OSN Scott Ritter říká: „Cesta, kterou USA nyní jdou ve věci Íránu, nevyhnutelně povede k válce. V porovnání s tím bude historická chyba, kterou jsme udělali v Iráku, vypadat jako nic.“

AMY GOODMAN: V nové knize bývalého zbrojního inspektora Scotta Rittera se tvrdí, že Bushova vláda je odhodlána vést válku proti Íránu. Pan Ritter se v Cíl Írán: Pravda o plánech Bílého domu na změnu íránského režimu zabývá změnou politiky vlády a potenciálem Íránu ohrozit americké národně bezpečnostní zájmy. Píše: „Cesta, kterou USA nyní jdou ve věci Íránu, nevyhnutelně povede k válce. V porovnání s tím bude historická chyba, kterou jsme udělali v Iráku, vypadat jako nic.“ Pan Ritter je dnes v našem studiu. Vítejte v Democracy Now!

SCOTT RITTER: Dobrý den, děkuji.

AMY GOODMAN: Co pokládáte za klíčové k pochopení situace kolem Íránu, USA, a kam míříte názvem knihy – Cíl Írán?

SCOTT RITTER: Nejdůležitější je pochopit skutečnost, že Írán je přímo v hledáčku Bushovy vlády – hlavně pokud jde o národně bezpečnostní strategii USA. Víte, to není jen hypotetická debata politických analytiků, odborníků na zahraniční politiku. Přečtěte si Strategii národní bezpečnosti z roku 2006, kde je Írán uváděn 16krát jako největší národně bezpečnostní hrozba pro USA, protože tentýž dokument uznává preventivní útočné války za legitimní způsob vypořádání se s takovými hrozbami. Takže se tu nebavíme jen hypoteticky, bez ohledu na to, jak by vláda chtěla, abychom věřili, že jde pouze o diplomacii. Ta neexistuje, stejně jako v případě Iráku. Diplomacie je jen kouřová clona maskující cíl, jímž je změna režimu.

AMY GOODMAN: Co byste řekl o rozdílném přístupu USA k Severní Koreji, která podle svých prohlášení odpálí jadernou bombu, a k Íránu?

SCOTT RITTER: Jedinou společnou věcí je konečný cíl, změna režimu. Severní Koreu a Írán nemůžete srovnávat, to je míchání jablek s hruškami. Severní Korea je uznávaná jaderná velmoc. Oni dokonce jasně deklarovali cíl vlastnit jaderné zbraně. Nijak to neskrývali. Naprosto v souladu s právem vypověděli smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Vypověděli ze země zbrojní inspektory. A Bushova vláda přesto řekla: „No dobře, oni jen blufují.“ Jenže neblufují.

Čeho chceme dosáhnout v Severní Koreji? Opravdu se staráme o Severokorejce, jde nám o lidská práva – ne, jde o změnu režimu. Celé to je o změně režimu. Jde o to, aby Spojené státy mohly diktovat podmínky všem ostatním. Chápou lidé, že v naší politice vůči Číně jde o změnu režimu? Chápou, jaké to má důsledky? O tohle jde v Severní Koreji. A neměli bychom být překvapení, až udělají přesně to, co mají podle svých slov v plánu.

A teď si vezměte Írán. To je země, která říká: „My nemáme žádný program výroby jaderných zbraní. Nemáme nic takového v úmyslu.“ Když Severokorejci provedli jaderný test, Írán to kritizoval. Řekl, že jaderné zbraně nemohou být součástí globální rovnováhy. A my ho dál vyšetřujeme a házíme do jednoho pytle, jako kdyby Severní Korea a Írán byly součástí téže politiky.

AMY GOODMAN: Pane Rittere, vy jste se nedávno vrátil z Íránu?

SCOTT RITTER: Přijel jsem – byl jsem v Íránu na začátku září, ano.

AMY GOODMAN: A co jste tam dělal?

SCOTT RITTER: Jel jsem tam jako novinář za časopis Nation. Byl jsem tam kvůli článku, který snad vyjde v listopadu. Víte, bylo vtipné, že íránská vláda, stejně jako mnohé jiné, něco říká a něco jiného dělá. Celý program jsem měl domluvený předem, že půjdu a udělám rozhovor s X, rozhovor s Y, navštívím místa, sejdu se, atd. A když jsem tam přijel, zjistil jsem, že íránská vláda, bez ohledu na veškerou koordinaci tady v USA, vůbec netuší, že a) přijedu; b) mám nějaký program. Takže přijedu do Íránu a musím si poradit sám.

Jak poučný zážitek je ocitnout se na vlastní pěst v zemi, kterou nazývají islámský fašistický stát. Byl jsem v diktaturách na Středním východě. Byl jsem v zemích s vysokým bezpečnostním profilem. Írán mezi ně nepatří. Jsem bývalý zpravodajský důstojník, který v Íránu vyslovoval některé dost silné názory, ale přesto jsem tam měl naprostou svobodu pohybu bez jakýchkoliv omezení. A ačkoliv jsem neměl schválený program, měl jsem vlastní program a hovořil jsem s vysoce postavenými vládními představiteli, vojenskými představiteli, zástupci rozvědky a navštívil místa považovaná za citlivá. Závěr je ten, že se americká média ohledně Íránu mýlí. Je to nesmírně moderní, pozápadněná, prozápadní a kupodivu proamerická země, která pro USA nepředstavuje vůbec žádnou hrozbu.

AMY GOODMAN: Jste bývalý zbrojní inspektor v Iráku.

SCOTT RITTER: Správně.

AMY GOODMAN: Jaké shody či rozdíly vidíte mezi přípravou k invazi do Iráku a tím, co se děje teď

SCOTT RITTER: Největší podobnost, na kterou je třeba upozornit, spočívá v tom, že ani v jednom případě nebyl předložen jakýkoliv důkaz podporující obvinění. Irák byl obviňován, že má zbraně hromadného ničení a program výroby chemických, biologických a jaderných zbraní, jakož i dalekonosných balistických střel. Na místě byly inspekce s přístupem, plným přístupem k dotyčným zařízením, a z těchto inspekcí nevyplynuly žádné skutečnosti, které by podporovaly obvinění Bushovy vlády. Ale stejně se řeklo, že není povinnost inspektorů najít zbraně. Povinnost Iráku je dokázat, že neexistují. Irák musel dokázat, že něco neexistuje. A to nemohl. Dnes víme, že Saddám Husajn svůj zbrojní program kompletně zlikvidoval v roce 1991. Vůbec tam nebylo co najít nebo odhalit. Žádná hrozba neexistovala.

Teď tu máme Írán, který prý má program výroby jaderných zbraní. Ovšem Mezinárodní agentura pro atomovou energii, inspektoři, kteří měli plný přístup na ta místa v Íránu, přišli a prohlásili: „Nelze říci, že neexistuje tajný program, o němž nic nevíme. Co však na základě našich inspekcí říci lze, je, že neexistují jakékoliv skutečnosti podporující tvrzení Bushovy vlády, že zde je program výroby jaderných zbraní.“ A Bushova vláda opět přenáší důkazní břemeno na Írán, když prohlašuje: „Není povinnost inspektorů najít program výroby jaderných zbraní. To Íránci musí dokázat, že neexistuje.“ Proč to dělá? Protože nemůžete dokázat, že něco neexistuje. Írán nemůže udělat nic, co by Bushově vládě postačovalo, protože tu nejde o nešíření zbraní nebo o odzbrojování. Jde o změnu režimu. A Bushově vládě jde jen o vytvoření podmínek na podporu konečného cíle, vojenské intervence.

AMY GOODMAN: Pane Rittere, jedna z věcí, o které ve své knize píšete, je, že se nevěnovala žádná pozornost prohlášení nejvyššího vůdce formou fatvy, že Írán jednoznačně odmítá jaderné zbraně.

SCOTT RITTER: No, když se řekne „nejvyšší vůdce“, většina Američanů se poškrábe na hlavě a řekne „kdo?“, protože tu je loutka sloužící k démonizaci. Jmenuje se Ahmadínedžád. To je idiot, který vykládá opravdu hloupé a odporné věci, jako například „cílem Íránu je vymazat Izrael z tváře světa“, prohlašuje směšné věci o Spojených státech atd. Což je samozřejmě skvělé pro americká a západní média, jelikož slyšíte pořád jen Ahmadínedžád, Ahmadínedžád, prezident Íránu. Jenže lidé nechápou, že sice může mluvit, ale nedrží prst na žádném tlačítku. Když si přečtete íránskou ústavu, vidíte, že prezident je v podstatě jen taková figurka.

Skutečnou moc má nejvyšší vůdce. Tím je ajatolláh Chameneí. Jeho podporuje takzvaná Rada dohlížitelů. Pak existuje ještě takzvaná Rada expertů. To jsou lidé, kteří ovládají armádu, policii, jaderný program, všechny mocenské nástroje. A nejen že nejvyšší vůdce vydal fatvu o tom, že jsou jaderné zbraně neslučitelné s islámem, se šíitským islámem, který reprezentuje. V roce 2003 prostřednictvím švýcarského velvyslanectví kontaktoval americkou vládu a řekl: „Podívejte, chtěli bychom normalizovat vztahy s USA. Chtěli bychom iniciovat proces, který povede k mírové smlouvě mezi Íránem a Izraelem.“ Jen si to vezměte, Izrael a Írán. Neříká „chceme vymazat Izrael z tváře světa“. Říká „chceme mír s Izraelem“. A byli ochotní dát na stůl svůj jaderný program.

Proč to Bushova vláda nepřijala? Protože to vede k procesu normalizace, kdy USA uznávají legitimitu teokracie a jsou ochotné s ní mírumilovně koexistovat. A to není názor Bushovy vlády. Ta chce teokracii odstranit. Neudělá nic, co by teokracii legitimizovalo, nic, co by zachovalo mír. Ona odmítá mír. Takže pokud jde o americko-íránské vztahy, není to Ahmadínedžád, kdo představuje hrozbu. Je to Bushova vláda, jelikož ta odmítá položit na stůl mír. Bush mluví o diplomacii. Diplomacie, skutečná diplomacie nebude, dokud neposadí Condoleezzu Riceovou do letadla a nepošle ji do Teheránu k rozhovorům s nejvyšším vůdcem.

AMY GOODMAN: Na obalu Vaší knihy je obrázek americké zbraně, zbraně s americkou vlajkou. Řekněte nám něco o něm a jeho vzniku.

SCOTT RITTER: Víte, rád bych si na něm připsal zásluhu sám. Ale bohužel to je práce – ne bohužel, bohudík to je práce opravdu dobrého grafika z Nation Books, který s tím přišel. Myslím, že ta obálka je nejen atraktivní, ale i symbolická. Jde o to, že Írán je cíl. Mluvíme o Americe a symbolech Ameriky. Jenže jsme americkou vlajku změnili v symbol, který si svět představí, když řeknete Spojené státy: zbraň. A je velmi smutné přemýšlet o Spojených státech, zemi, která má hájit lidská práva, individuální občanská práva, že když dnes po světe mluvíte o Spojených státech, přemýšlí o nás jen v rámci násilí, násilí způsobovaného zbraněmi, protože to je to, čím jsme se stali, zemí násilí.

AMY GOODMAN: Jaký scénář předpokládáte ohledně USA a Íránu?

SCOTT RITTER: Válku. Rozhodujícím faktorem je to, že Bushově vládě zbývají poslední dva roky. Oni na Středním východě vedou politiku transformace regionu: změnu režimu. Tuto politiku dnes vidíme v Iráku se všemi jejími hroznými projevy. Člověk by si řekl, že se trochu poučí, ale ne. Dál vedou řeči, že Írán potřebuje změnit v životaschopnou demokracii, ačkoliv podle vašich dnešních zpráv i dalších zpráv, které se pak objevily, to vypadá, že se chceme demokracie v Iráku vzdát.

Podívejte, Bush už řekl, že nechce nechat Írán příštímu prezidentovi, že to je problém, který potřebuje vyřešit teď. A dalším faktorem, o kterém jsme tu ještě nemluvili, je role Izraele v nátlaku na Spojené státy, aby se proti Íránu stavěly maximálně agresivně. Izrael neustále opakuje, že v Íránu nebude tolerovat nejen program jaderných zbraní, ale nic, co se týká jaderné energie, hlavně obohacování, které by bylo možné využít v jaderném programu. Takže i když Írán říká pravdu – říká: „Nemáme žádný program jaderných zbraní. Chceme jen mírovou jadernou energii.“ – Izrael odpovídá: „Dokud má Írán jakékoliv kapacity k obohacování, představuje to pro Izrael hrozbu.“ A tlačí USA k rozhodné akci.

AMY GOODMAN: Jak?

SCOTT RITTER: Jde o diplomatický tlak. Viděli jsme, jak v roce 2002 během příprav na válku v Iráku do USA přispěchali izraelský premiér a ministr obrany a spustili: „Hej, nestarejme se tolik o Irák. To vážně není velký problém. Víme, že toho hodně namluvíme o zbraních hromadného ničení, ale velký problém je Írán.“ A Bushova vláda odpověděla: „Teď se nechceme bavit o Íránu. Zabýváme se Irákem.“ Hned po válce Izrael přišel a řekl: „Dobře, díky za odstranění Saddáma. Teď chceme, abyste se zaměřili na Írán.“ A USA se jím dál nezabývaly. A tak to šlo, dokud izraelská vláda nepustila některé zpravodajské informace jedné íránské opoziční skupině, Mojahedin-e-Khalq, která přišla a řekla: „Hej, podívejte se do Natanzu. Oni tam obohacují!“ A Spojené státy najednou musely říct: „No, musíme z Íránu udělat prioritní záležitost.“ A je to Izrael, kdo diktuje tempo, řekněme, mediálních operací proti Íránu.

AMY GOODMAN: Média říkají, že Írán nepotřebuje jadernou energii – má spoustu ropy –, že jaderná energie je jen způsob, jak se dostat k jaderným zbraním.

SCOTT RITTER: Jistě, není pochyb, že Írán má spoustu ropy, ale je to jediná věc, kterou může v rámci světové ekonomiky nabídnout. V roce 1976 přijel íránský šáh do USA, poslal zprostředkovatele a řekl: „Podívejte, udělali jsme analýzu a máme omezené zásoby ropy. A teď ji musíme exportovat. A pokud ji neexportujeme, nevyděláváme peníze atd. Nemáme dost ropy, abychom to zvládali. Potřebujeme přijít s domácí energetickou politikou, která uvolní naší ropu pro vývoz. Chceme využít jadernou energii.“ A americká vláda řekla: „Dobrý nápad, šáhu. Jsme pro.“ To byl Gerald Ford.

Vedoucím štábu Bílého domu tehdy byl Dick Cheney. Ministrem obrany byl Donald Rumsfeld. Takže argumenty, které dnes jak Cheney tak Rumsfeld vytahují, že Írán je země topící se v moři ropy, že nepotřebuje žádný program výroby jaderné energie – vždyť ho přece v roce 1976 oba podporovali. Nejen jadernou energii, ale podporovali i šáha, když řekl: „Nemůžeme dovolit, aby se program jaderné energetiky stal rukojmím různých sankcí a válek. Potřebujeme schopnost domácí výroby štěpného materiálu včetně kompletního procesu obohacování uranu.“ A hádejte, co americká vláda v roce 1976 řekla. „Žádný problém, šáhu. Dobrý obchod.“ Samozřejmě, v roce 1979 přichází islamisté a najednou měníme názor. Právně má Írán plné právo na program jaderné energetiky a ekonomicky jsme to už uvážili jako zodpovědnou cestu.

AMY GOODMAN: Pane Rittere, držitel Pullitzerovy ceny, investigativní novinář Seymour

Hersh a plukovník letectva ve výslužbě Sam Gardiner řekli, že v Íránu již započaly utajené americké vojenské akce. Myslíte, že to je pravda?

SCOTT RITTER: Respektuji zprávy Seymoura Hershe. Respektuji analýzy Sama Gardinera. A respektuji integritu lidí, s nimiž jsem hovořil a vzhledem ke své pozici mají přístup k informacím. Podívejte, nad Íránem už létají naše bezpilotní letouny. CIA rekrutuje lidi z Mojahedin-e-Khalq, Kurdy a Ázerbajdžánce, kteří v Íránu operují ve prospěch USA. A existují důvody věřit, že na íránském území sbírají zpravodajské informace uniformovaní příslušníci amerických ozbrojených sil a američtí občané fungující jako polovojenští zpravodajci CIA.

Když narušíte hranice a vzdušný prostor svrchované země vstupem polovojenských a vojenských sil, je to válečný krok. Je to válečný krok. Takže když Američané říkají „ale ne, válka v Íránu nebude“, tak ona tam už je. My s Íránem už válčíme. Jen jsme ještě nevyhlásili konvenční stadium války. Bushova vláda má politiku změny režimu. Oni chtějí využít armádu a ta se také už využívá.

AMY GOODMAN: Máme už jen minutku, ale ještě k roli médií v tom všem. Během příprav k invazi se do vás navážela a špinila vás coby zbrojního inspektora OSN, který se stavěl proti invazi.

SCOTT RITTER: No, víte, klidně by na mě zase mohli vytahovat co chtějí. Bylo by mi to jedno. Jde to kolem mě. Není to můj problém. Nezajímá mě to. Mě zajímá pravda a fakta. Myslím, že dnes je jasné, že jsme během příprav na válku v Iráku neměli pravdu a pravdivá fakta o tamní realitě, a je jasné, že ohledně Íránu dělají média totéž. Jsme naprogramovaní bez diskuse přijímat jako pravdu všechno negativní o Íránu. To je jeden z důvodů, proč jsem napsal svou knihu, uvést věci na pravou míru.

AMY GOODMAN: Děkuji za rozhovor.

 

______

Další články v češtině o autorovi:

______

Knihu Cíl Írán od Scotta Rittera lze objednat na http://disident.nabizi.cz/

5427 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny